Svoj záujem o kandidatúru pripustil aj Procházka. Podporu zatiaľ nemá.
BRATISLAVA. Poslanec KDH Radoslav Procházka rozmýšľa nad tým, že bude v najbližších voľbách kandidovať za prezidenta.
Viacerí politici SME potvrdili, že za nimi Procházka bol a pýtal sa ich, či by ho podporili, ak by sa rozhodol kandidovať.
„Áno, rozprával sa so mnou,“ povedala predsedníčka poslaneckého klubu SDKÚ Lucia Žitňanská. „Myslím si, že k politike patria aj ambície,“ hovorí o Procházkovi.
Na otázku, či by mohol byť spoločným kandidátom Ľudovej platformy však povedala, že sa musia dohodnúť samotné strany.
„Jedno zásadné kritérium je určite zvoliteľnosť.“ Takisto podľa nej nestačí, ak strany na niekoho ukážu prstom. „Musia to urobiť spôsobom, ktorý vzbudzuje dôveru.“
Aj prezident niečo zmôže
Vizitka
Kto je Procházka
vyštudoval právo v USA,
má vlastnú advokátsku kanceláriu, venuje sa ústavnému právu,
do politiky ho uviedol Daniel Lipšic, prvýkrát kandidoval do parlamentu v roku 2010 a stal sa poslancom,
za KDH úspešne kandidoval aj v roku 2012,
keď Lipšic po voľbách opúšťal stranu, Procházka v nej zostal, teraz však ohlásil odchod aj on.
Rozhovor s Procházkom potvrdil aj šéf strany Nova Daniel Lipšic. „Rozprávali sme sa. Je legitímne, že sa Rado uchádza o prezidentskú kandidatúru a oslovuje ľudí na pravej strane. Ak má niekto záujem o nejakú pozíciu, mal by to jasne artikulovať,“ myslí si Lipšic.
Procházkovi vraj povedal to, čo hovorí všetkým ostatným: zatiaľ nikomu podporu vyjadrovať nebude, lebo sa ešte nevie, aké budú o rok právomoci prezidenta a či sa nezväčšia.
Ešte v sobotu rozhovor s Procházkom pre SME potvrdil aj líder OĽaNO Igor Matovič.
Ako prvý Procházkovo meno spomenul šéf SaS Richard Sulík, minulý týždeň odporučila Procházku, ale aj Jána Čarnogurského, za prezidenta bratislavská krajská rada KDH.
„Prebiehajú rokovania, spomínajú sa rôzne mená,“ povedal Pavol Abrhan z KDH na to, či má Procházka po kritike vedenia šancu aj v celej strane.
Naposledy Procházka vyhlásil, že za KDH už nikdy nebude kandidovať.
V prieskumoch nevedie
„Komunikácie sú obojsmerné, ja sám som často adresátom žiadosti o rozhovor na témy, ktoré súvisia s postupom opozície v prezidentských voľbách,“ pripustil záujem Procházka.
Kandidatúra vraj preňho nie je témou dňa, hovorí, že akákoľvek funkcia je iba nástrojom, a cieľom je zmena Slovenska.
„Vhodná osoba dokáže z prezidentskej funkcie urobiť nástroj spoločenskej zmeny.“ Povedal, že teraz sa venuje svojmu združeniu Alfa.
Procházka nepatrí medzi najpopulárnejších pravicových politikov.
V poslednom prieskume MVK sa umiestnil na 9. mieste, pričom za sebou nechal aj Jána Figeľa, Pavla Hrušovského či Luciu Žitňanskú, v prieskume agentúry Focus pre Inštitút pre verejné otázky však skončil až štrnásty, pričom všetci títo politici boli pred ním.
V prieskumoch o prezidentských kandidátoch sa zatiaľ Procházkovo meno neobjavilo. Martin Slosiarik z Focusu hovorí, že len čo kandidatúru pripustí, zaradia ho do ponuky.
Umiestnenie v rebríčku dôveryhodnosti podľa Slosiarika nie je prekážkou, lebo času pracovať na popularite je dosť.
Väčší problém vidí v tom, že na pravicovej strane bude veľa kandidátov a tak nebudú schopní poraziť ľavicového kandidáta, lebo ich hlasy sa rozdelia.
Procházka mal minulý rok 40 rokov, čo je podmienka, aby mohol kandidovať.
Čakajú aj na Radičovú
Opozičné strany sa zatiaľ k dohode nemajú. SDKÚ tvrdí, že stále nedostala oficiálnu odpoveď Ivety Radičovej na výzvu prezídia strany, že by bola najlepšou prezidentskou kandidátkou.
V médiách pritom Radičová kandidatúru niekoľkokrát odmietla. Bývalá premiérka učí v Oxforde.
Most-Híd na rokovaniach navrhol Martina Bútoru a v KDH sa hovorí nielen o Pavlovi Hrušovskom, ale aj o predsedovi Jánovi Figeľovi, hoci ten už povedal, že kandidovať nechce.

Beata
Balogová
