Počas pontifikátu Benedikta XVI. sa na Slovensku zmenili diecézy a skončiť musel Róbert Bezák. Odborníci hovoria, že ani jedno pápež výrazne neovplyvnil.
BRATISLAVA. Benedikt XVI. bol aj po niekoľkých rokoch na pápežskom stolci u nás skôr v tieni Jána Pavla II., zhodujú sa odborníci na cirkevné právo a dianie v cirkvi.
Poliak Karol Wojtyla bol na Slovensku počas svojho dlhšieho pontifikátu trikrát, prvý raz už krátko po revolúcii. Nemec Joseph Ratzinger neprišiel ani raz.
Viackrát ho na Slovensko pozývali napríklad aj na tohtoročné oslavy 1150. výročia príchodu vierozvestcov Cyrila a Metoda na naše územie. Benedikt XVI. nikdy návštevu nepotvrdil a pred pár dňami sa objavila informácia, že nepríde.
Pozvali ho prezident Ivan Gašparovič, Konferencia biskupov Slovenska a minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák.
„Je možné, že dôvodom nepotvrdenia návštevy na Slovensku bolo zvažovanie rezignácie,“ hovorí františkán a bývalý exorcista trnavskej arcidiecézy páter Leopold Jablonský.
Zasadzoval sa za tradičnú cirkev. Aj s rizikom, že jej učenie bude menej kompatibilné s vývojom na Západe, myslí si František Múčka
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz
Pápež ohlásil odstúpenie: výnimka alebo nová tradícia? Píše Roman Kečka
Spolu proti totalite
„K pápežovi Jánovi Pavlovi II. mali Slováci bližšie, lebo bol Slovan,“ hovorí cirkevný právnik Tomáš Majerčák.
Súhlasí s ním aj Jablonský. „Ľudovému kresťanstvu bol bližší Ján Pavol II.,“ vraví rehoľník s tým, že jeho filozofia života bola bližšia srdcu Slovanov. Wojtyla mal oproti Ratzingerovi podľa neho výhodu aj v tom, že mal „osobnú skúsenosť so slovenskou cirkvou počas totality“.
Zároveň však páter hovorí, že „Slováci na Jána Pavla II. skôr s úžasom pozerali, než by skutočne reflektovali jeho myšlienky“.
Obraz Benedikta XVI. v očiach mnohých Slovákov utrpel odvolaním arcibiskupa Róberta Bezáka. „Tu sa ho musím zastať. Nemyslím si, že to bola jeho iniciatíva,“ vraví františkán Jablonský.
Konzervatívne Slovensko
Cirkevný právnik Róbert Brtko zasa hovorí, že s príchodom Benedikta XVI. sa výrazne nezmenil vzťah pápeža k Slovensku. Vidí skôr kontinuitu.
„Slovenská cirkev je svojou podstatou dosť konzervatívna,“ vraví Brtko. Pápež je podľa neho podobne „zástanccm konzervatívneho smeru“.
Najväčšia zmena: diecézy
Jednou z najväčších zmien počas pontifikátu Benedikta XVI. v katolíckej cirkvi na Slovensku bola reorganizácia diecéz v roku 2008.
Územné aj kompetenčné prerozdelenie Slovenska, ktoré prinieslo aj rozdelenie Bratislavskotrnavskej arcidiecézy a oslabenie arcibiskupa Jána Sokola.
Brtko s Majerčákom by však jeho úlohu pri tejto zmene nepreceňovali.
„Pokiaľ by neprišlo rozhodnutie zo Slovenska, také niečo by sa nerobilo,“ myslí si Majerčák. „V prvom rade to bola záležitosť slovenskej partikulárnej cirkvi.“
Keby však bol pápež proti, reorganizáciu by nedovolil, dodáva Brtko.
Srholec: Benedikt XVI. bol človek na správnom mieste
Slovenských osobností sme sa pýtali, ako hodnotia pontifikát Benedikta XVI. a aký by mal byť jeho nástupca.
Robert Fico, predseda vlády
Rezignáciu Sväteho Otca prijímam s rešpektom ako jeho osobné rozhodnutie. Benedikta XVI. som počas jeho pontifikátu vnímal ako zástancu tradičných hodnôt, ktorý sa veľmi intenzívne zaujímal o dianie vo svete.
Ján Figeľ, predseda KDH
Jeho úlohou bolo obnoviť, otvoriť a aktualizovať učenie a službu cirkvi v modernom svete. Bolo to dynamické, náročné a kontroverzné obdobie. Cirkev za ten čas rástla nielen v počte, ale aj v prínosoch služby. Benedikt XVI. je nielen teológ a filozof, ale hlavne pokorný pápež a múdry človek. Dôverujem, že všetko dobre premyslel a premodlil, kým prijal svoje zásadné rozhodnutie. Jeho postoje o kristocentrizme dejín, o vzájomnej podpore rozumu a viery, o prirodzenom práve, o manželstve a rodine, encykliky, poč-núc prvou Boh je láska, sú reakciou na šíriaci sa etický relativizmus, na individualizmus a skepsu či fanatizmus vo svete.
Miroslav Kocúr, riaditeľ Via Iuris
Nedá sa povedať, že by jeho nástupom prišlo ideovo niečo nové. Azda namiesto me-diálneho pápeža prišiel skôr plachý profesor, ktorý zrejme, ako jeden z najväčších teológov 20. storočia, nemal k médiám tak blízko ako jeho predchodca. Musel čeliť pedofilným škandálom, ktoré prepukli najmä počas jeho obdobia. Výzva pre nového pápeža bude zefektívniť fungovanie tejto mamutej inštitúcie. S civilizačnými výzvami a požiadavkami, ktoré budú na vykonávanie moci, spravovanie záležitostí, manažment aj veci súvi-siace s transparentnosťou.
Anton Srholec, kňaz a charitatívny pracovník
Bol to jeden z najväčších katolíckych teológov. Ako teológ bol trocha konzervatívny, ale bol to človek na správnom mieste. Nový pápež by mal byť človek, ktorý udrží jednotu. Veľká osobnosť, ktorá bude musieť porozumieť aj ľuďom, čo emigrovali z cirkvi a ostávajú katolíkmi. Alebo ľuďom, ktorí žijú na pokraji cirkvi. Sú biskupi a kardináli, ktorí sa týmto zaoberajú a už vedia, že pápež to bude musieť reflektovať.

Beata
Balogová
