Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.
BRATISLAVA. Keď Karel Gott spieval na jeseň 2009 na koncerte v Poprade, zrejme netušil, že porušuje zákon.
Do posledných župných volieb zostávali len hodiny a spevák divákom oznámil, že ho pozval priateľ a prešovský župan Peter Chudík (Smer).
„Bolo tým porušené moratórium,“ oznámil neskôr šéf krajskej volebnej komisie Jozef Kislík.
Ak by podobná situácia nastala tesne pred parlamentnými voľbami, Gott by mohol priateľov podporiť legálne. Moratórium pri nich neplatí už od roku 2004.
S návrhom na zrušenie moratória aj pred voľbami starostov vystúpil v utorok v parlamente poslanec SaS Peter Osuský.
Aj pri komunálnych voľbách, podobne ako pri župných, platí dodnes 48-hodinové moratórium.
„Je to v rozpore so slobodou slova a šírenia informácií,“ tvrdí Osuský. Navrhol zrušiť aj sedemdňový zákaz zverejňovať prieskumy.
Poslanci Smeru jeho iniciatívu zamietli. „Moratórium znižuje agresívnosť volieb a oslabuje špinavosti v kampaniach,“ tvrdí minister vnútra Robert Kaliňák, ktorý ho chce vrátiť aj do ostatných volieb.
O presný opak sa usiloval jeho predchodca Daniel Lipšic (Nova), ktorý pripravoval volebný kódex, čo by zjednotil podmienky všetkých piatich volieb.
„Keďže moratórium sa masívne porušovalo a neexistuje nástroj na jeho vynútenie, navrhli sme ho iba na deň volieb,“ hovorí primátor Spišskej Belej Štefan Bieľak, ktorý kódex pripravoval za Združenie miest a obcí.
Kaliňák už kódex zrejme nepredloží a volebné zákony bude meniť osve. Zjednocovanie pravidiel však presadzuje aj on. „Prioritu mal zákon o verejnom obstarávaní, volebné zákony sa dostanú na stôl už čoskoro,“ vraví.
Či nové pravidlá stihnú prijať už do najbližších volieb, v ktorých si na jeseň zvolíme županov, odhaduje „50 na 50“. Jednou zo zmien, ktorú chce presadiť, sú otvorené účty. Voliči by na nich mohli sledovať výdavky kandidátov na kampaň.

Beata
Balogová
