SME

Veriaci si myslia, že odstúpenie pápeža dáva šancu Bezákovi

Ľudia porovnávajú rozhodnutie pápeža Benedikta XVI. s postojom jeho predchodcu Jána Pavla II.

(Zdroj: SME - TIBOR SOMOGYI)

, ktorý aj napriek chorobe zostal.

BANSKÁ BYSTRICA . „Je ťažké riadiť tento svet,“ reagovala na dôvody odstúpenia pápeža Benedikta XVI. mladá veriaca Banskobystričanka pred Bazilikou v Starých Horách.

Okrem všeobecných úvah o zdravotnom stave, iných dôvodoch odstúpenia, či porovnávania s jeho predchodcom Jánom Pavlom II. veriaca automaticky spája pápežovu abdikáciu s možným osudom arcibiskupa Róberta Bezáka.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Je nádej, je šanca, že to všetko, čo sa udialo okolo arcibiskupa Bezáka, znovu otvoria a prehodnotia,“ verí.

SkryťVypnúť reklamu

Adriana Olejárová, veriaca zo Starých Hôr tiež tému odstupujúceho Benedikta XVI. spája tiež s Bezákom.

„V súvislosti s arcibiskupom Bezákom zostalo množstvo otvorených otázok. Stále verím, že to nemôže takto skončiť. Myslím si a dúfam, že dokáže pravdu a možno ho nástupca Svätého otca rehabilituje,“ presvedčene dodáva.

Rozhodol sa múdro?

Množstvo ďalších veriacich porovnáva rozhodnutie Svätého otca s pápežom Jánom Pavlom II., ktorý ako hovoria, ťažko chorý niesol svoj „kríž“ do úplného konca.

Páter Rudolf z Baziliky Navštívenia Panny Márie v Starých Horách hovorí, že Benedikt XVI. a Ján Pavol II. sú jedinečné osobnosti.

„Bolo to osobné rozhodnutie pápeža. Bol si vedomý svojich možností vzhľadom na svoj pokročilý vek a sily, ktoré mu nestačili na to, aby vykonával službu na Petrovom stolci.“ konštatoval páter Rudolf.

SkryťVypnúť reklamu

Farár Pavol Párničan z Bzovíka je toho istého názoru. „Je to na ňom, na jeho posúdení. Rozhodol sa múdro,“ dodal.

Kurátor farnosti Hajnáčka Jozef Hunyák pápežovo náhle rozhodnutie nekomentuje. Tvrdí, že sa rozhodol sám, bez donútenia a ako „dokonalý kresťan“ určite správne.

„Asi to je kvôli zdravotnému stavu. Už keď celebroval druhého februára v katedrále Svätého Petra bolo vidno, že je fyzicky slabší. Snažil sa konať z posledných síl, ale v modlitbách s najvyšším zvážil, že bude asi lepšie, keď ho nahradí niekto mladší,“ myslí si kurátor farnosti.

Bremeno pápeža

Adrianu Olejárovú správa o odstúpení Svätého otca veľmi prekvapila a kladie si otázku, prečo?

„Odchádza Svätý otec. Náš otec. Nevládze, nezvláda to. Určite je to veľké bremeno. Asi viac po psychickej ako fyzickej stránke. Možno čas ukáže, či toto rozhodnutie bolo správne,“ uvažuje.

SkryťVypnúť reklamu

Starohorke tiež napadlo porovnanie s Pápežom Jánom Pavlom II. Pamätá si to presne. Sledovala správy o zdravotnom stave Svätého otca.

„Bol na tom oveľa horšie a nevzdal sa. Aj napriek chorobe a fyzickej slabosti zostal do konca. Rozhodnutie Benedikta XVI. je pre mňa možno trochu aj sklamaním,“ hovorí.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Ideálny čas na pohyb a dokonalú regeneráciu
  2. Osem tipov, kam cestovať počas sviatku na konci augusta
  3. Operácia očí je riešením pre každú profesiu
  4. Bývanie v centre Bratislavy? Kúpa sa oplatí viac ako prenájom
  5. Hodnotenie profesionála: Maldivy si užijete i s nižším rozpočtom
  6. Private equity fondy priťahujú čoraz viac slovenských investorov
  7. Majster cukrár radí: Tento dezert dodá každej letnej párty šťavu
  8. Hodnotenie profesionála: Hotely na Zakynthose prekvapia detailmi
  1. Ideálny čas na pohyb a dokonalú regeneráciu
  2. Osem tipov, kam cestovať počas sviatku na konci augusta
  3. Aplikácia Otvorené drevo potvrdzuje transparentnosť LESY SR
  4. Drevo pod kontrolou: Ako technológia RFID mení vývoz drevnej hmo
  5. Hodnotenie profesionála: Maldivy si užijete i s nižším rozpočtom
  6. Bývanie v centre Bratislavy? Kúpa sa oplatí viac ako prenájom
  7. Operácia očí je riešením pre každú profesiu
  8. Private equity fondy menia budúcnosť rodinného podnikania
  1. Majster cukrár radí: Tento dezert dodá každej letnej párty šťavu 13 664
  2. Bývanie v centre Bratislavy? Kúpa sa oplatí viac ako prenájom 8 294
  3. Hodnotenie profesionála: Maldivy si užijete i s nižším rozpočtom 4 633
  4. Hodnotenie profesionála: Hotely na Zakynthose prekvapia detailmi 4 280
  5. Osem tipov, kam cestovať počas sviatku na konci augusta 3 586
  6. S tanečnicou Katarínou Jakeš na výlete v Košiciach 3 058
  7. Operácia očí je riešením pre každú profesiu 3 041
  8. Private equity fondy priťahujú čoraz viac slovenských investorov 1 441
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu