Ivan Mikloš hovorí, že Peter Šťastný by bol dobrým kandidátom. Zvyšok pravice si tým nie je taký istý.
Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským textom.
BRATISLAVA. Peter Šťastný je ďalší možný kandidát na prezidenta, ktorého voľba bude o rok. TASR zverejnila jeho vyjadrenie, že kandidatúru nevylučuje a zvažuje ju.
So Šťastným sa nedalo celý deň spojiť, podľa jeho asistentiek z europarlamentu cestoval do Ameriky.
Šťastný svoju kandidatúru prvýkrát pripustil už v roku 2002. „Všetko raz môže prísť, veci sú otvorené,“ povedal na otázku, či sa tým zaoberá.
V roku 2004 však prijal ponuku Mikuláša Dzurindu viesť kandidátku do európskych volieb. „Pozícia prezidenta ma nijako neoslovuje,“ tvrdil vtedy.
Europoslancom sa stal aj druhýkrát, v roku 2009. Okrem neho uspel aj Eduard Kukan.
Dzurinda otázku nekomentoval Profil
Peter Šťastný
narodil sa v roku 1956 v Bratislave, v roku 1980 emigroval do Kanady, má slovenské aj kanadské občianstvo, od roku 2004 je europoslancom.
Kukan SME povedal, že úvahy o Šťastného kandidatúre považuje za predčasné, keďže ju zatiaľ nepotvrdil.
„Som presvedčený, že SDKÚ ako zodpovedná politická strana urobí všetko preto, aby pozitívne prispela k dohode o spoločnom kandidátovi opozície. Aj v tomto kontexte treba vyhodnotiť úvahy Petra Šťastného,“ odkázal Kukan.
Pred prezidentskými voľbami v roku 2004, v ktorých Kukan neúspešne kandidoval, sa pochvalne vyjadril aj o svojom kolegovi zo strany: „Peter Šťastný by možno bol dobrým prezidentom. Má úctu, rešpekt všetkých občanov.“
Časť SDKÚ by Šťastného ako kandidáta podporila. Ako dobrého kandidáta ho včera označil Ivan Mikloš.
Mikuláš Dzurinda otázku nechcel komentovať, vraj nie je aktuálna. „Ak sa stane aktuálnou, rád sa vyjadrím,“ povedal Dzurinda.
Predseda SDKÚ Pavol Frešo o Šťastného záujme o funkciu prezidenta nevedel. Nepovedal mu o ňom, hoci sa pred niekoľkými dňami stretli v Bruseli. So Šťastným chce najprv hovoriť.
„Najprv si k tomu musíme povedať niečo doma,“ vraví aj šéfka poslaneckého klubu Lucia Žitňanská. Považuje však za zvláštne, že sa o Šťastného úvahách strana dozvie z médií.
V SDKÚ zatiaľ stále platí uznesenie prezídia, že najlepšou kandidátkou by bola Iveta Radičová, ktorá kandidatúru viackrát vylúčila. Šťastný vedenie strany ako kandidát nenapadol.
Peter Šťastný nemusí byť až taká márna úvaha, myslí si Peter Schutz
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz
Iných nenadchol Ostatné opozičné strany nie sú nadšené predstavou, že by Šťastný mal byť spoločným kandidátom. SaS aj KDH však povedali, že by o ňom rokovali.
Oficiálne zatiaľ kandidatúru ohlásili iba Andrej Kiska a Ján Čarnogurský.
„Ak sa rozhodne kandidovať, bude to jeden z ďalších predstaviteľov jestvujúcej politickej scény,“ povedal Kiska. Aj preto si myslí, že jeho ako nezávislého kandidáta Šťastného prípadná kandidatúra neovplyvní.
„Vážim si, čo spravil pre Slovensko ako športovec. Som však presvedčený, že Slovensko potrebuje zmenu a prezidentom by sa mal stať človek, ktorý nie je spojený so žiadnou politickou stranou,“ hovorí Kiska.
„Každý má právo sa uchádzať o funkciu prezidenta, aj Peter Šťastný. Pre moje zvažovanie kandidatúry jeho oznámenie neznamená nič,“ povedal Čarnogurský.
Dajú ho do prieskumov V prieskumoch verejnej mienky doteraz Šťastný ako kandidát nefiguroval. V roku 2003 bol v prezidentskom prieskume agentúry MVK až siedmy. Predbehli ho aj Magda Vášáryová alebo Milan Čič.
Martin Slosiarik z Focusu aj Pavel Haulík z MVK hovoria, že Šťastného zaradia do najbližšieho prieskumu. Focus ho bude robiť v marci.
„Jeho pôsobenie vo verejnom priestore na Slovensku nevytvára predpoklady, že by mohol vážne uvažovať o prezidentských voľbách,“ myslí si Haulík.
Slosiarik hovorí, že by išlo o ďalšieho kandidáta, pre ktorého sa rozdrobia hlasy pravicových voličov. „Kandidáta Smeru by to neohrozilo.“
Zo Smeru sa zatiaľ ako o jedinom kandidátovi hovorí o predsedovi strany Robertovi Ficovi. Premiér včera Šťastného úvahu nechcel komentovať.
Prezidentský boj už raz prehral Najvážnejší spor mal Šťastný s prezidentom hokejového zväzu Jurajom Širokým.
BRATISLAVA. Vizionársky génius. Tak označil Peter Šťastný predsedu SDKÚ Mikuláša Dzurindu v roku 2005. V strane patril k jeho najverejnejším obdivovateľom. S Dzurindom spolupracoval v kampaniach už v rokoch 1998 aj 2002. Niekdajší premiér podľa neho vytiahol Slovensko z priepasti. Členom jeho strany sa stal v roku 2008.
Najzásadnejší konflikt mal Šťastný s podnikateľom a údajným sponzorom Smeru Jurajom Širokým. V roku 2006 ho pred voľbou prezidenta Slovenského zväzu ľadového hokeja označil za podvodníka a upozornil na to, že bol príslušníkom ŠtB.
Štyri roky predtým pôsobil Šťastný pod Širokým ako generálny manažér reprezentácie. „Vždy som mal otáznik,“ vysvetľoval, prečo bol vtedy ticho. V tíme vraj chcel integritu.
Široký voľby šéfa zväzu vyhral, Šťastný na protest vystúpil zo slovenskej hokejovej siene slávy.
Šťastný je dvojnásobným majstrom sveta v hokeji, dvakrát bol druhý. V roku 1980 emigroval do Kanady, za ktorú hral aj v reprezentačných zápasoch.
K prezidentským voľbám sa naposledy vyjadroval v roku 2009. Na anketovú otázku, čo si myslí o kandidátovi Ivanovi Gašparovičovi, povedal: „Je to človek, ktorý je úzko prepojený na bývalý komunistický režim. Bol pravou rukou Vladimíra Mečiara, keď sa Slovensko dostalo do izolácie, takmer do ekonomického a morálneho bankrotu. Ľuďom by sa konečne mali otvoriť oči. Ja som ho stretol v Ostrave so skupinou mafiánov, z ktorých niektorí dnes už nežijú. Takého prezidenta by sme už mať nemuseli.“
Anketa: Bol by Šťastný dobrým kandidátom? Ivan Mikloš, poslanec SDKÚ
Ak by sa rozhodol kandidovať, bol by určite vhodným a dôstojným kandidátom na prezidenta.
Richard Sulík, predseda SaS
Môžeme skúsiť aj zopár hokejistov ešte pohľadať. Myslím si, že by to mal byť človek, ktorý žije tu a je aktívny v slovenskej spoločnosti, a nie zašitý v Bruseli.
Zsolt Simon, podpredseda Mosta-Hídu
Snahu ísť za prezidenta viem pochopiť od viacerých ľudí, ale nemyslím si, že je zvoliteľný. Absolútne ho nepočuť. Čo urobil pre túto krajinu v európskom parlamente? Aké myšlienky presadzoval?
Igor Matovič, líder OĽaNO
Budem rád, ak bude v prvom kole čo najviac prezidentských kandidátov, lebo to znižuje šance, že Robert Fico bude zvolený už v prvom kole.
Pavol Abrhan, podpredseda KDH
Bude sa musieť rozhodnúť, či chce ísť kandidovať ako občiansky kandidát, alebo sa bude uchádzať o podporu SDKÚ a potom bude ako stranícky kandidát rokovať s ďalšími stranami. Kým neurobí toto rozhodnutie, je zbytočné, aby som k tomu zaujímal stanovisko.
Čítajte viac o prezidentských voľbách Iveta Radičová v utorok zopakovala to, čo už povedala viackrát. Do prezidentskej voľby nejde. Radoslav Procházka myslí na kandidatúru za prezidenta. Podporu zatiaľ nemá. Smer zvažuje na prezidenta Miroslava Lajčáka, ale on kandidovať nechce Virtuálne prezidentské voľby agentúry MVK vyhral v januári Róbert Bezák. Robert Fico skončil až za ním.
{"dataSourceUrl":"//docs.google.com/spreadsheet/tq?key=0Ahgb_aUC1VgydFdvV2xHQ1N2YnB3TmxUTTItblZZM2c&transpose=0&headers=0&range=A2%3AB7&gid=0&pub=1","options":{"chartArea":{"height":"68.75%","width":"84.413%","left":"9.919%","top":"12.188%"},"titleTextStyle":{"bold":true,"color":"#000","fontSize":"14"},"vAxes":[{"titleTextStyle":{"color":"#222","italic":true,"fontSize":"10"},"title":"","useFormatFromData":true,"minValue":null,"viewWindow":{"min":null,"max":null},"maxValue":null},{"useFormatFromData":true,"minValue":null,"viewWindow":{"min":null,"max":null},"maxValue":null}],"series":{"0":{"color":"#cc0000"}},"title":"Prezidentsk\u00fd prieskum MVK","booleanRole":"certainty","fontName":"Tahoma","animation":{"duration":500},"legend":"none","hAxis":{"titleTextStyle":{"color":"#222","italic":false,"fontSize":"10"},"title":"7. a\u017e 13. janu\u00e1ra na vzorke 1125 respondentov","useFormatFromData":true,"minValue":null,"viewWindowMode":null,"viewWindow":null,"maxValue":null},"tooltip":{},"isStacked":false,"width":420,"height":320},"state":{},"view":{},"chartType":"ColumnChart","chartName":"Chart 1"}

Beata
Balogová
