Sudcovia nevysvetľujú, prečo menia postoj k žalobám. Minister spravodlivosti ich vraj neovplyvnil.
BRATISLAVA. Štrnásti sudcovia občianskoprávneho kolégia Najvyššieho súdu už nechcú odškodné 150-tisíc eur za to, že mali od roku 2005 nižšie platy ako ich kolegovia na Špeciálnom súde.
Šiesti stiahli svoje žaloby úplne a zvyšní z nárokov zľavili. Bývalá podpredsedníčka súdu Daniela Švecová chce už len tisíc eur. Jej ďalší kolegovia znížili požiadavku na 30-tisíc eur.
Sudcovia spoločne zažalovali Najvyšší súd. Ich nový postoj je známy od utorka, keď sa malo o ich žalobe pojednávať. Na súd neprišli, sudkyňa prečítala ich nové nároky. Potom musela pojednávanie odročiť.
O zmene mlčia
Diskriminácia
Žaloby sudcov
žalobu si podalo 807 sudcov;
aktuálne žaluje 655 sudcov;
celkovo žiadajú 67 mil. eur;
104 sudcov žalobu stiahlo;
247 sudcov nezaplatilo súdny poplatok;
Prečo svoje nároky zmenili, sudcovia nechceli vysvetliť. Väčšina nezdvihla telefón ani neodpovedala na email.
„Dôvody vám nepoviem,“ reagoval sudca Ladislav Górász, ktorý žalobu úplne stiahol. Na pôvodných dôvodoch žaloby vraj trvá. Na otázku, či ho ovplyvnil prísľub ministra spravodlivosti Tomáša Boreca, odpovedal: „Určite nie.“
Borec pri nástupe do funkcie vyhlásil, že ak sudcovia žaloby stiahnu, tak sa im ospravedlní.
„Na svoje autonómne rozhodnutie nepotrebujem výzvy od nikoho,“ reagovala sudkyňa Soňa Mesiarkinová. Aj ona žalobu stiahla.
Sudcom, ktorí sa už nechcú súdiť, vrátia súdny poplatok vyše štyritisíc eur. Tým, ktorí len znížili nároky, vrátia primeranú časť. Keby na súde prehrali, súdny poplatok by im prepadol.
Ticho je aj Harabin
Predseda Najvyššieho súdu Štefan Harabin sa k zmene postoja sudcov nevyjadril. Keď pred vyše tromi rokmi žalobu podali, napísal, že ich nárok je daný.
„Výšku uplatneného nároku ponechávam na zváženie súdu,“ reagoval. Priznal, že sudcovia boli diskriminovaní a rovnako ako oni sa odvolal na nález Ústavného súdu z mája 2009 o porušení zásady rovnakého zaobchádzania.
Pred dvomi rokmi, keď Najvyšší súd prehral so sudcami správneho kolégia, sa Harabin neodvolal. Bývalá ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská z SDKÚ preto na Harabina podala jeden zo štyroch disciplinárnych návrhov.
Sudcovia vyhrali po stotisíc eur, ale doteraz vraj peniaze nedostali.
Občianskoprávne kolégium vedie sudkyňa Jana Bajánková, ktorej senát rozhodoval aj o námietkach v súvislosti s diskriminačnými žalobami. Nenašiel nič zlé na tom, ak o žalobách rozhodujú sudcovia, ktorí si ich tiež podali.
Takou sudkyňou je aj Tatiana Redenkovičová-Koprdová z Okresného súdu Bratislava I, ktorá prisúdila kolegyni z Trnavy 15-tisíc eur. Borec sľúbil, že sa odvolá.

Beata
Balogová
