BRATISLAVA. Čínskeho podpredsedu vlády Hui Liangyu, ktorý je dnes na návšteve Slovenska, čakala pred Prezidentským palácom hŕstka protestujúcich s transparentmi v rukách.
Prívrženci cvičenia Falung Gong zo Slovenskej asociácie Falung Gongu žiadajú prezidenta Ivana Gašparoviča, premiéra Roberta Fica a šéfa slovenskej diplomacie Miroslava Lajčáka, aby na rokovaniach s čínskym vicepremiérom otvorili aj otázku porušovania ľudských práv.
"Práve spomínanie otázok ľudských práv môže položiť základy vzájomných vzťahov založených na dôvere a vzájomnom rešpekte," povedal predseda Slovenskej asociácie Falung Gongu Marek Tatarko.
Na ohlásené zhromaždenie dohliadalo niekoľko desiatok mestských aj štátnych policajtov.
Nemuseli však zasahovať, keďže k žiadnemu incidentu nedošlo.
Lajčák hovoril s čínskym vicepremiérom aj o ľudských právach
Šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák otvoril počas dnešného stretnutia s čínskym vicepremiérom Chuej Liang-jüom aj otázku porušovania ľudských práv v tejto najľudnatejšej krajine sveta.
Zároveň ho informoval o liste 33 opozičných poslancov Národnej rady, ktorú dostal Lajčák vo štvrtok.
V ňom ho vyzvali, aby sa na rokovaní venoval tiež tejto problematike.
"Čínsky podpredseda vlády v reakcii zdôraznil, že čínska strana sa nebráni diskusii na túto tému a že si uvedomuje jej dôležitosť. Zároveň uviedol argumenty, ktoré považujú za dôkazy toho, že túto otázku adekvátne vnímajú," priblížil minister po skončení rokovania.
Pripomenul, že Slovensko ako demokratická krajina, ktorá je členom Európskej únie, plne rešpektuje hodnoty, na ktorých únia stojí. Jednou z nich je úcta k ľudským právam. Zároveň podporuje pravidelný dialóg medzi EÚ a Čínou na túto tému.
"Slovensko je jeho súčasťou, ale ako ukázala dnešná návšteva, môj rozhovor venoval adekvátnu pozornosť tejto otázke aj v priamom dialógu medzi SR a Čínou," podčiarkol Lajčák.
Stretne sa aj s Gašparovičom
Vicepremiér najľudnatejšieho štátu sveta má dnes na programe stretnutie s prezidentom Ivanom Gašparovičom, premiérom Robertom Ficom, šéfom diplomacie Miroslavom Lajčákom aj podpredsedom vlády pre investície Ľubomírom Vážnym.
Členmi čínskej delegácie sú aj viceminister zahraničných vecí Song Tao a viceminister obchodu Shan Zhong.
V júni 2009 počas návštevy čínskeho prezidenta sa pred palácom zišlo niekoľko desiatok protestujúcich. Stretnutie sa skončilo strkaním a zatýkaním. Číňania vytrhávali aktivistom z rúk plagáty s podporou Falung gong.