Novým školským odborom prekáža návrh na zmenu prerozdeľovania peňazí z normatívu. Podľa Ľudovíta Sebelédiho ale učitelia nečítajú, čo sa deje, a neangažujú sa.
BRATISLAVA. Líder Nových školských odborov (NŠO) Ľudovít Sebelédi verí, že učitelia budú štrajkovať 13. marca, teda v deň písomných maturít a deviatackeho monitoru.
V týchto dňoch mu chodia obálky s podpismi zamestnancov škôl, ktorí sú ochotní zapojiť sa. Koľko podpisov zatiaľ NŠO vyzbierali, nechce prezradiť.
Potrebujú 50-tisíc podpisov
Či sa štrajk uskutoční alebo nie, vyhlási odborová organizácia 6. marca v Ružomberku.
"Počet stúpa exponenciálne, ako sa termín blíži a rozhodujúce bude číslo 50.000. Keď dosiahneme toľko podpisov, tak to stopneme," povedal Sebelédi.
NŠO pobúril návrh predsedov samosprávnych krajov, o ktorom tento týždeň rokovali s ministrom, aby mohli peniaze z normatívu na platy zriaďovatelia prerozdeľovať so súhlasom odborárov na prevádzku škôl.
"Toto sú veci, ktoré keď si normálny človek prečíta, tak musí zobrať vidly. Problém je v tom, že to učitelia nečítajú, nevenujú sa tomu, neangažujú sa. Ale tá myšlienka, zobrať zo mzdového normatívu úspešných škôl a dotovať neúspešným prevádzku, je zvrátená. Je to choré," myslí si Sebelédi.
Pôvodné odbory štrajk nechcú
Štrajkom v deň 13. marca, keď majú stredoškoláci písomné maturity a deviataci monitor, chcú NŠO bojovať za tri požiadavky.
Prvou je zvyšovať podiel HDP investovaný do školstva každoročne o jedno percento až do výšky šesť percent HDP a priamo financovať školy.
Ďalšou je zvýšenie tarifných platov pre všetkých zamestnancov škôl od 1. septembra 2013 o 25 percent a o ďalších 20 percent od 1. januára 2014.
NŠO taktiež volajú po tom, aby pedagogickí zamestnanci tvorili v radách škôl nadpolovičnú väčšinu.
Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku považuje štrajk 13. marca za neadekvátny a svojim členom odporučil, aby zvážili, či sa doň zapoja.