Spravodajský súhrn domácich udalosti od 14. do 20. septembra

14. septembra

Pri príležitosti Pamätného dňa obetiam holokaustu a rasového násilia (9. septembra) odovzdal prezident Rudolf Schuster pamätné medaily a diplomy. Jedinou ženou zo štvorice ocenených je už 92-ročná rehoľná sestra Imberta Šinská, ktorá ako predstavená kláštora sestier Notre dame v Trenčíne pomáhala počas 2. svetovej vojny pri záchrane sedemročného židovského dievčatka. I. Šinská je aj držiteľkou ocenenia štátu Izrael Spravodlivý medzi národmi. Na slávnostnom odovzdávaní cien bola aj Eva Poriezová, ktorá je tým zachráneným dievčatkom - dnes šťastnou matkou a babičkou. Za celoživotnú vedeckú a publicistickú činnosť venovanú problematike holokaustu ocenenie dostal aj izraelský historik slovenského pôvodu Akiva Nir. Ďalším oceneným je austrálsky historik a publicista slovenského pôvodu Martin Spitzer. Posledným tohtoročným oceneným je vynikajúci huslista a riaditeľ divadla Romathan Karel Adam, ktorý ocenenie získal za rozvoj rómskej kultúry na Slovensku.

Podpísaním Spoločnej deklarácie vyvrcholil v Bratislave deviaty summit predsedov vlád krajín Stredoeurópskej dohody o voľnom obchode (CEFTA). V deklarácii premiéri opätovne potvrdili, že hospodárska spolupráca v rámci CEFTA prispieva k procesu integrácie v Európe a k príprave ich krajín na vstup do EÚ. V kontexte budúceho rozširovania EÚ predsedovia vlád uznali za užitočné pokračovať vo výmene informácií a skúseností, získaných v prístupových rokovaniach. S premiérmi krajín CEFTA sa stretol tiež prezident: R. Schuster.

Telemostom medzi Bratislavou, Košicami a Bruselom Slovenská demokratická a kresťanská koalícia (SDKÚ) zavŕšila svoju predvolebnú kampaň. V Bruseli pri mikrofóne privítal Július Satinský ministra zahraničných vecí Eduarda Kukana, ale aj komisára Európskej únie pre rozšírenie Gűntera Verheugena. Do Bratislavy prišiel SDKÚ pred voľbami podporiť bývalý úspešný hokejista Peter Šťastný a rakúsky kancelár Wolfang Schüssel.

Za účasti niekoľkých desiatok protiglobalizačných aktivistov sa konala v Bratislave 3. slovenská streetparty zameraná na vyjadrenie odporu proti NATO. Zaobišla sa bez vážnejších konfliktov medzi demonštrantmi a políciou.

15. septembra

Pri príležitosti sviatku Sedembolestnej Panny Márie sa v Šaštíne uskutočnila tradičná národná púť. Tento rok ju ozvláštnili dve výročia: 270 rokov od vyhlásenia sochy na hlavnom oltári v šaštínskej bazilike za milostivú a 275 rokov od pápežovho povolenia uctievať Pannu Máriu s titulom Sedembolestná ako patrónku Slovenska.

Demokratická strana (DS) nebude súťažiť v tohtoročných parlamentných voľbách. V diskusii v STV oznámil predseda DS Ľudovít Kaník, že DS sa vzdala účasti na voľbách a svojich voličov vyzýva, aby volili SDKÚ.

SDKÚ privítala postup DS. "Je to zásadné rozhodnutie, vzhľadom na preferencie DS však bolo logické," povedala podpredsedníčka SDKÚ Zuzana Martináková. Podľa nej SDKÚ a DS spája programová blízkosť, aj preto rokovali o možnej spolupráci. SDKÚ chce s DS spolupracovať na komunálnej úrovni.

Demokratická únia (DU) ukončí spoluprácu s Demokratickou stranou (DS), ktorá sa vzdala kandidatúry v parlamentných voľbách. Uviedol to Ján Budaj, ktorý si pre účasť na kandidačnej listine DS pozastavil členstvo v únii. Podľa Budaja bude DU pôsobiť ako mimoparlamentná strana.

Rozhodnutie DS, ktorá sa vzdala kandidatúry v parlamentných voľbách, označil jej bývalý člen Peter Tatár za "výpredaj strany." Tento krok ho prekvapil a nikto z Občianskej konzervatívnej strany (OKS) ho neočakával. Nebol to preto dôvod, pre ktorý bývalí čelní predstavitelia DS- Tatár, Peter Osuský, František Šebej a Peter Zajac v máji 2001 založili OKS. Podľa Tatára sa však poslanci za DS už dlhodobo pri hlasovaniach v parlamente odkláňali od svojho pôvodného programu. DS prestala plniť časť svojich sľubov a podľa Tatára sa "formálne správala ako SDKÚ." Zároveň zdôraznil, že OKS nebude DS nasledovať a pokračuje vo volebnej kampani.

Deň otvorených dverí pripravilo Ministerstvo zahraničných vecí (MZV) SR. Záujem o odpovede šéfa diplomacie Eduarda Kukana bol veľký a ako poznamenal, "takú dlhú tlačovku nezažil už dávno". Otázky návštevníkov sa týkali morského dna, ktoré si Slovensko pred časom prenajalo, aké konzuláty plánuje Slovensko otvoriť, ktorý svoj politický úspech považuje za najväčší, aké jazyky ovláda a či vie napríklad po rusky povedať viac ako "dobý deň", či si myslí, že možnosti vzdelávania pre budúcich diplomatov na Slovensku sú dostatočné, aký nápoj má najradšej, ale aj o integrácii Slovenska do EÚ a NATO.

16. septembra

Osobou z Kancelárie prezidenta (KP) SR, ktorá neprešla previerkami NBÚ, by mal byť podľa informácií agentúry SITA riaditeľ odboru protokolu Milan Cigáň. Cigáň podľa týchto informácií nemal prejsť stupňom utajenia Tajné, môže sa však oboznamovať so skutočnosťami do stupňa Dôverné. Cigáň, ktorý by sa mal onedlho stať veľvyslancom SR v Brazílii, však túto informáciu poprel. Podľa prezidentovho hovorcu Jána Füleho sa Cigáň podrobí ďalšej previerke na MZV SR a nie je si vedomý toho, že by v jeho minulosti bola nejaká skutočnosť, ktorá by zabránila, aby ňou prešiel. Do Brazílie by mal Cigáň ako veľvyslanec odísť v novembri. Ako povedal hovorca MZV Boris Gandel, veľvyslancov si rezort necháva automaticky preveriť do stupňa Tajné.
Za nebezpečný precedens označil bývalý šéf demokratov Ján Langoš tajnú dohodu medzi predsedami DS a SDKÚ Ľ. Kaníkom a M. Dzurindom o vzdaní sa kandidatúry vo voľbách do NR SR. Podľa Langoša ponúkla SDKÚ demokratom šesť miliónov korún ako kompenzáciu, ktoré by mohla získať DS vo voľbách od štátu za dosiahnutie troch percent hlasov voličov. Podľa Langoša SDKÚ ďalej sľúbila predstaviteľom DS aj miesto štátneho tajomníka na Ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Langoš upozornil, že rozhodnutie Kaníka, že sa DS nezúčastní vo voľbách, bolo v rozpore so stanovami strany a morálnym záväzkom pred voličmi, sympatizantmi a aktivistami DS.

Lietadlom Embraer 120 na novej pravidelnej linke spoločnosti SkyEurope Airlines prileteli z Bratislavy do Popradu prví štyria cestujúci. Letisko Poprad - Tatry zažilo zároveň menšiu slávnosť, keďže pravidelná linka pristála prvýkrát po šiestich rokoch. SkyEurope otvorila dve nové pravidelné linky medzi Popradom a Bratislavou a medzi Popradom a Prahou.

Zlepšiť boj proti rakovine pomôže priazeň daňovníkov, ktorí v rámci jarnej akcie 1% z Vašej dane poukázali na účet Nadácie Výskum rakoviny spolu 906 916 korún. "Keď sme v marci pripravovali informačné materiály o Nadácii Výskum rakoviny v súvislosti s akciou "1% z Vašej dane”, dúfali sme, že nájdu ohlas medzi daňovníkmi. Ale skutočnosť predstihla všetky očakávania," uviedol pre internetový denník Changenet.sk manažér nadácie Ján Juráš. Okrem osvetových programov prispeje nadácia z daru daňovníkov na kúpu dôležitého diagnostického prístroja Light Cycler System.

Stálu expozíciu Slovenskí vojaci v mierových misiách za prítomnosti vedenia rezortu obrany a zahraničných vojenských diplomatov otvorili v priestoroch Ministerstva obrany (MO) SR v Bratislave. "Vojaci v mierových misiách sú vyslanci Slovenskej republiky, reprezentujú ozbrojené sily, politiku, hodnoty ako aj mentalitu svojej krajiny," uviedol v príhovore minister obrany Jozef Stank. "V jednotlivých častiach sveta, konfliktných oblastiach pôsobia ako mierotvorcovia, ako tí, ktorí sú ochotní prevziať zodpovednosť za bezpečnosť aj inde ako na Slovensku," dodal.

Prvý hospic na Slovensku otvorila Arcidiecézna charita Košice v Bardejovskej Novej Vsi za účasti predsedu vlády SR Mikuláša Dzurindu. Kapacita zariadenia je 20 lôžok pre klientov, v podkroví je päť malých izieb pre rodinných príslušníkov alebo stážistov, ktorí budú chcieť byť v blízkosti týchto ľudí pred ich odchodom zo života. Hodnota diela je približne 60 miliónov korún, mnohé dodávateľské firmy sa však zúčastnili na realizácii tohto zariadenia aj sponzorsky, a tak priame náklady vyšli arcidiecéznu charitu na 25 miliónov korún. Prácu tam nájde 25 zamestnancov, ročné náklady sa odhadujú na 10 miliónov korún.

17. septembra

Prezident Schuster poprosil všetkých občanov Slovenska, aby sa zúčastnili na parlamentných voľbách. "Výskumy verejnej mienky dlhodobo potvrdzujú podporu väčšiny našich občanov pre vstup do NATO a Európskej únie. Túto jednoznačnú podporu však nemôžeme znehodnotiť tým, že sa na voľbách zúčastní málo voličov, a tým výsledky volieb poskytnú skreslený obraz o našej krajine," uviedol prezident vo svojom príhovore, ktorý odvysielali SRo a STV.
Ústredná volebná komisia (ÚVK) vzala na vedomie žiadosť Demokratickej strany (DS) o stiahnutie jej kandidačnej listiny, informoval predseda ÚVK Pavol Baxa. Zástupcom DS týmto krokom zaniká členstvo vo volebných komisiách. V prípade, že ich zástupcovia boli predsedami alebo podpredsedami, musia sa vo volebnej komisii buď dohodnúť, alebo žrebom určiť nových funkcionárov. Hlasovacie lístky DS nebudú ďalej distribuované a volič ich vo volebnej miestnosti nesmie dostať, zdôraznil predseda ÚVK.

Na stiahnutie kandidačných listín svojich politických strán s cieľom zjednotenia národných a kresťanských síl a jednotnej podpory Slovenskej národnej strany (SNS) v tohtoročných parlamentných voľbách vyzvali predsedu Pravej slovenskej národnej strany (PSNS) Jána Slotu, šéfa Slovenskej národnej jednoty (SNJ) Stanislava Pánisa a volebnú líderku Ľudovej strany (ĽS) Magdalénu Sulanovú predstavitelia národne orientovanej inteligencie. Historici Milan Ďurica a František Vnuk, vodohospodár Július Binder, publicista Vladimír Ferko, akademickí maliari Ever Puček a Ondrej Zimka, herečka Eva Kristínová a novinárka Iva Royková apelujú na lídrov spomínaných strán, aby aj s ich pomocou bola SNS silnou stranou v parlamente a nechýbala v budúcej vláde. PSNS nepovažuje Výzvu Slovákom za relevantnú, pretože je písaná na politickú objednávku šéfky národniarov Anny Malíkovej, ktorá je plne zodpovedná za rozpad najstaršej národnej strany Slovákov.

Na Slovensku neexistuje klasická ľavica a klasická pravica a dokonca ani klasický stred, konštatoval v Košiciach český sociálnodemokratický politik a expremiér Miloš Zeman, ktorý prišiel podporiť v predvolebnej kampani Sociálnodemokratickú alternatívu (SDA). Slovensko podľa Zemana "kríva na ľavú nohu”. Stranu demokratickej ľavice (SDĽ) označil ako "stranu závisti”. Odôvodnil to tým, že SDĽ permanentne vytláčala svojich najúspešnejších členov, za ktorých český expremiér označil Roberta Fica, Petra Weissa a Ľubomíra Ftáčnika. "Je to strana, ktorá sa, bohužiaľ, komunizovala a blíži sa stále viac k neokomunistickým princípom”, dodal Zeman.

Podpredseda vlády SR a minister dopravy, pôšt a telekomunikácií SR Ivan Mikloš sa predpoludním stal účastníkom dopravnej nehody. Nehoda sa stala okolo 11:00 vo Svite. Do služobného BMW, v ktorom sa viezol Ivan Mikloš, narazil zozadu kamión. Kolízia sa obišla bez akýchkoľvek zranení.
Takmer 45 percent žiakov základných škôl má skúsenosť so šikanovaním v škole. Na 57 percent sú najčastejšími aktérmi šikany spolužiaci a žiaci iných tried na takmer 38 percent. Z učiteľov sa na šikanovaní detí formou trápenia, ublíženia, vysmievania sa, zastrašovania či bitia zúčastňuje okolo 2,5 percenta. Vyplýva to z prieskumu o šikanovaní detí na základných školách na vzorke 2776 žiakov siedmych a ôsmych tried na 20 ZŠ na Slovensku. Prieskum uskutočnili v projekte nazvanom Prevencia a eliminácia šikanovania v školách mimovládna organizácia Centrum ochrany detí (COD) a Ministerstvo školstva SR (MŠ SR).

Celoštátne hľadaného, 28-ročného Vladimíra Lazovského z Turčianskych Teplíc, podozrivého z viacerých vrážd, zadržali policajti v pondelok po rozsiahlej pátracej akcii v obci Smižany v Spišskonovoveskom okrese. Zadržaného muža prevzali žilinskí policajti. V okresoch Spišská Nová Ves a Gelnica sa konala v pondelok v rekreačných oblastiach, ubytovacích a reštauračných zariadeniach policajná akcia zameraná na pátranie po Lazovskom. Zúčastnilo sa na nej 25 policajtov so psovodom a služobným psom. Podľa informácií košickej policajnej hovorkyne Jarmily Petrovej, Lazovského predviedli o 22:30 na policajné oddelenie v Spišskej Novej Vsi.

18. septembra

Takmer 1,5 miliardy korún dostane na čiastkové odškodnenie židovských obetí holokaustu na Slovensku Ústredný zväz židovských náboženských obcí v SR. Vláda na rozdiel od predchádzajúceho návrhu rozhodla, že istina, ktorú vloží na osobitný účet SR v Národnej banke Slovenska ministerstvo financií vo výške 850 miliónov korún pripadne po desiatich rokoch židovskej obci. Čiastka 850 miliónov korún tvorí 10 percent z celkového zhabaného židovského majetku do štátnych fondov počas II. svetovej vojny. Účet bude obhospodarovaný ministerstvom financií a výnosy z neho sa každoročne použijú na čiastkové odškodnenie obetí holokaustu v SR. Peniaze budú tiež použité na financovanie projektov sociálnych a kultúrnych potrieb židovskej komunity na Slovensku v zmysle Štatútu Rady na odškodňovanie obetí holokaustu v SR.

Minister Eduard Kukan sa zúčastnil na 57. zasadnutí Valného zhromaždenia (VZ) OSN v New Yorku, kde vystúpil vo všeobecnej rozprave. Kukan prezentoval stanoviská SR k otázkam týkajúcich sa medzinárodnej bezpečnosti, boja proti medzinárodnému terorizmu, vrátane obnovy a rekonštrukcie Afganistanu. Ďalej prezentoval plnú podporu SR protiteroristickej koalícii, účasť SR na mierových operáciách ako aj postoj k Iraku, problematike Blízkeho východu a Medzinárodného trestného súdu (ICC).

Vymenúvacie dekréty členom Bezpečnostnej rady SR na jej prvom rokovaní v Bratislave odovzdal premiér a predseda rady M. Dzurinda. Za členov rady boli vymenovaní Ľubomír Harach a Vladimír Mitro. Dzurinda zároveň poveril Ivana Mikloša výkonom funkcie podpredsedu rady. Jej členov vymenúva v súlade s ústavným zákonom o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a stavu núdze prezident republiky na návrh predsedu rady. Okrem toho členmi rady sú ministri obrany, vnútra, zahraničných vecí a financií.

Oficiálna volebná kampaň pred parlamentnými voľbami, ktoré budú v piatok a sobotu, sa skončila 48 hodín pred ich začiatkom, teda o 14:00. Od tohto času je zakázané informovanie v prospech alebo v neprospech ktoréhokoľvek politického subjektu alebo kandidáta. Zo zákona je zakázaná kampaň slovom, písmom, zvukom a obrazom v hromadných informačných prostriedkoch. Zakázaná je aj kampaň v budovách, kde sídlia okrskové volebné komisie a v ich bezprostrednom okolí. Počas volebných dní je neprípustná tiež akákoľvek volebná agitácia vo volebných miestnostiach.

Tretí sektor pripravil v súvislosti s parlamentnými voľbami 88 projektov, z toho 36 s celoslovenskou pôsobnosťou a 32 projektov na úrovni kraja. Ostatné projekty smerovali do okresov alebo obcí. Medzi najväčšie projekty, ktorých úlohou je motivovať občanov k volebnej účasti, patria iniciatívy Nie je nám to jedno alebo Voľba 2002, medializované prostredníctvom televíznych spotov a billboardov. Zvýšenie účasti mladých ľudí prostredníctvom rockových koncertov bolo cieľom projektu Rock Volieb 02. Z ďalších aktivizačných projektov tretieho sektora možno spomenúť distribúciu informácií do vyše 700 miest a obcí v rámci iniciatívy Druhý krok z dielne občianskeho združenia Gemma 93 z Rimavskej Soboty, alebo projekt Inštitútu pre verejné otázky My rozhodneme alebo 333 dobrých dôvodov prečo ísť voliť.

Zvýšenie účasti Rómov na parlamentných voľbách bolo cieľom programu, v rámci ktorého sa od mája do septembra uskutočnila séria mítingov v 28 lokalitách západného Slovenska. V Bratislave, Dunajskej Strede, v Komárne, Seredi a iných mestách a obciach západoslovenského regiónu vysvetľovali miestnym Rómom vyškolení aktivisti z rómskych komunít dôležitosť ich voličského hlasu. Rómovia taktiež dostali materiál o voľbách v rómskom a slovenskom jazyku. Ako na dnešnej tlačovej besede uviedla manažérka projektu Dagmar Kopčanová, "projekt bol vytvorený tak, aby sa Rómom prihovárali Rómovia. Hlavné slovo na mítingoch teda mali vyškolení rómski aktivisti." Projekt nepropagoval jednotlivé politické strany. Podľa jedného z jeho koordinátorov Jána Stojku priblížili Rómom programy politických subjektov, ktoré sa venujú rómskej komunite.

Osemnásť projektov bolo zrealizovaných do 30. júna v rámci komunikačnej stratégie, ktorej cieľom je zvýšiť informovanosť v krajinách Európskej únie o Slovensku ako o budúcom členovi únie. Na projekty bolo vynaložených viac než 1,2 milióna korún. Vládu dnes o výsledkoch projektu informoval minister zahraničných vecí Eduard Kukan. Jedným z dôvodov realizácie komunikačnej stratégie bol a ešte aj je nepriaznivý postoj obyvateľov členských štátov EÚ voči rozširovaniu EÚ všeobecne a zvlášť voči prijatiu SR do EÚ.

Tridsať príslušníkov Vzdušných síl Ozbrojených síl SR sa od pondelka 23. septembra do 5. októbra zúčastní na medzinárodnom cvičení COOPERATIVE KEY 2002 vo francúzskom Saint Dizier. Cvičenie bude zamerané na plnenie úloh záchranných, transportných a zdravotníckych akcií (Sar-Safety and Rescue a Medevac-Medical Evacuation), podľa štandardov NATO. Na uskutočňovanie cieľov medzinárodného cvičenia budú slovenskí vojaci používať lietadlo AN-26 a vrtuľník Mi-17, špeciálne upravené na tieto účely.

Podporiť komunikáciu medzi rodičmi a školami je hlavným cieľom Európskeho dňa rodičov a škôl, ktorý sa po prvý raz uskutoční tento rok 8. októbra. Dvere do škôl budú tak otvorené pre rodičov nielen v krajinách Európskej únie, ale aj na Slovensku, Cypruse, na Islande, v Lichtenštajnsku, na Malte a v Nórsku. Projekt, ktorý organizuje Európska asociácia rodičov a v SR ho zabezpečuje Slovenská rada rodičovských združení (SRRZ) má zároveň podporiť rodičov, aby si uvedomili, že sú prvými a základnými vychovávateľmi svojich detí.

Slovenská republika má spomedzi 27 tranzitívnych krajín štvrtú najvyššiu mieru nezamestnanosti, uvádza sa v publikácii organizácie UNICEF - Social monitor 2002 o vývojových trendoch krajín prechádzajúcich hospodárskou transformáciou vo východnej a strednej Európe a v krajinách bývalého Sovietskeho zväzu. Vyššiu nezamestnanosť má len Chorvátsko, Juhoslávia a Bosna a Hercegovina. Finančné prostriedky plynúce do nástrojov zvyšovania zamestnanosti síce na Slovensku stúpajú, ale nedokážu zvýšiť zamestnanosť, iba udržujú status quo. Takýto vývoj je podľa sociologičky Ivety Radičovej v mnohých tranzitívnych krajinách. Ako uviedla, nástroje aktívnej politiky nezamestnanosti na Slovensku zlyhávajú, lebo finančné prostriedky sa sem vkladajú neefektívne.

19. septembra

Strana demokratickej ľavice podala Ústrednej volebnej komisii (ÚVK) protest proti porušeniu volebného moratória denníkom Pravda, ktorá poskytla vo svojej prílohe Voľby 2002 priestor Robertovi Ficovi a Mikulášovi Dzurindovi. SDĽ protestuje proti tomuto vedomému a hrubému porušeniu zákona o voľbách a žiada ÚVK o zaujatie stanoviska k tomuto prípadu. Zároveň podala podnet aj na Ministerstvo kultúry SR pre porušenie zákona o periodickej tlači a ostatných hromadných informačných prostriedkoch.

Parlamentné voľby i priebeh sčítania hlasov budú na Slovensku sledovať tak domáci, ako aj zahraniční pozorovatelia. Vyše 50 pozorovateľov slovenskej mimovládnej organizácie Občianske oko sa sústredí na monitorovanie priebehu volieb v oblastiach s vyšším podielom rómskych obyvateľov. Desaťčlennú pozorovateľskú misiu vyslala na Slovensko aj Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), ktorú vedie Američan Michael Wygant. Pozorovatelia OBSE sú na Slovensku už od konca augusta, pričom sledovali aj priebeh samotnej volebnej kampane, situáciu v médiách a venovali sa aj legislatívnemu rámcu, ktorý určuje na Slovensku parlamentné voľby. Na voľbách sa zúčastnia aj dvaja pozorovatelia z Národného demokratického inštitútu z USA. Z Ukrajiny na Slovensko prišlo 18 pozorovateľov z mimovládnej organizácie Výbor voličov Ukrajiny.

Bubnovou párty uzavrel na Hlavnom námestí v Bratislave svoju volebnú kampaň projekt Rock volieb 2002. Ako na dnešnej tlačovej besede uviedol manažér kampane Rock volieb 2002 Marek Kapusta, aktivisti kampane rozdajú okoloidúcim asi 2 000 fliaš s ryžou, vítané sú aj nástroje na bubnovanie. Rytmus večera budú udávať profesionálni háči na rôznych bicích nástrojoch. S raritou - dva a pol metra vysokým bubnom, sa predstaví 18-členná skupina Uado Tara Ban z Poľska, následne bude pódium patriť českým skupinám Tam Tam Orchestra a Wendy Zulu.

Návrh na začatie disciplinárneho konania proti sudcovi Krajského súdu v Košiciach Dušanovi Kánovi podal minister spravodlivosti Ján Čarnogurský. Zároveň tomuto sudcovi pozastavil činnosť výkonu sudcu po dobu trvania disciplinárneho konania. Znamená to, že sudca, ktorý svojou chybou zapríčinil prepustenie siedmich z vraždy obžalovaných mužov údajne patriacich do košického podsvetia, nebude súdiť až do skončenia disciplinárneho konania. Okrem disciplinárneho konania sudcu vyšetruje aj polícia.

Predstavitelia národných generálnych štábov z Ukrajinskej, Rumunskej, Maďarskej a Slovenskej republiky sa stretli v Michalovciach, aby spresnili technickú dohodu o vytvorení nadnárodného ženijného práporu, ktorý by mohol byť nasadený pri prírodných či ekologických katastrofách v ktorejkoľvek zo zúčastnených krajín. Dohodu o spolupráci na projekte TISA podpísali 18. januára tohto roku ministri obrany v Budapešti a týka sa krajín, cez ktoré preteká rieka Tisa.

Dar pre Akademický sieťový program Cisco (CNAP) - šek na šesť miliónov korún od Slovenskej sporiteľne, generálneho sponzora programu a dar 400 000 korún od spoločnosti Hewlett Packard (HP) prevzal na košickej Technickej univerzite minister školstva Peter Ponický. Program CNAP je súčasťou vládneho projektu Infovek zameraného na rozvoj počítačovej gramotnosti na základných a stredných školách SR. Zo šiestich miliónov korún daru už bolo v rámci programu CNAP vybavených 16 učební na vybraných stredných školách. Celkovo bolo do projektu v roku 2002 už investovaných 13 miliónov, vrátane piatich miliónov korún dotácie z vládneho projektu Infovek. Dar spoločnosti HP má formu 11 počítačových zostáv, ktorými bolo vybavené laboratórium na Technickej univerzite v Košiciach.

Financie z Fondu solidarity EÚ by nemali až tak chýbať, pretože vláda SR začiatkom septembra prijala opatrenia a v podstate pokryla vzniknuté škody, uviedla podpredsedníčka vlády SR pre európsku integráciu Mária Kadlečíková. Reagovala tak na návrh EK o podmienkach využívania Európskeho fondu solidarity na odstraňovanie následkov veľkých prírodných katastrof. Podľa návrhu, zverejneného v stredu v Bruseli, SR z fondu prostriedky nedostane, ak preukázané škody budú citeľne nižšie ako 0,5 HDP alebo jedna miliarda eur. Bude však môcť využiť prostriedky z predvstupových programov.
V Bratislave za účasti podpredsedníčky vlády Márie Kadlečíkovej, veľvyslanca a vedúceho Delegácie Európskej komisie na Slovensku Erica van der Lindena, predsedu Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) Petra Mihóka predstavili novú publikáciu o Európskej únii. Všeobecný sprievodca európskymi inštitúciami je príspevkom k lepšej informovanosti občanov o inštitúciách, programoch, systéme fungujúcom v európskom priestore.

20. septembra

O 14:00 sa dnes na Slovensku začali parlamentné voľby, tretie od vzniku samostatnej SR. Vyše štyri milióny oprávnených voličov v nich bude môcť zvoliť 150 poslancov Národnej rady (NR) SR. Na hlasovanie bolo vytvorených 5885 volebných okrskov.

Minister zdravotníctva Roman Kováč predložil vláde návrh na odvolanie Správnej rady Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP). Kabinet by sa mal jeho návrhom zaoberať na najbližšej schôdzi v stredu 25. septembra. Dôvodom predloženia návrhu je podľa R. Kováča závažné porušenie zákona o zdravotnom poistení. Rada sa ho mala dopustiť tým, že neodvolala riaditeľa VšZP Eduarda Kováča napriek tomu, že orgán štátneho dozoru tento návrh Správnej rade dal.

Dohodu o spolupráci pri zriaďovaní detašovaného liptovskomikulášskeho pracoviska Elektrotechnickej fakulty Žilinskej univerzity podpísali dnes ministri obrany a školstva, Jozef Stank a Peter Ponický. Poskytnutím nehnuteľného a hnuteľného majetku a podpisom dohody rezort obrany vytvoril podmienky pre prijatie 95 nových vysokoškolských študentov. Súčasne vzniknú nové učiteľské miesta, ako aj podmienky na pokračovanie civilného vysokoškolského vzdelávania v regióne Liptova.

V týchto dňoch dochádza k striedaniu 114 z takmer 280 slovenských vojakov, ktorí pôsobia v mierovej misii Organizácie Spojených národov (OSN) na Cypre (UNFICYP). Uskutočňuje sa v dvoch etapách. V prvej na Cyprus prileteli slovenskí vojaci, ktorí budú pôsobiť v riadiacich a zabezpečovacích funkciách. V rovnakom čase sa striedajú aj vojaci Maďarska, ktorí tvoria spoločnú jednotku. Slovenský kontingent zabezpečuje IV. sektor misie na juhovýchode ostrova.

O vzniku nového občianskeho združenia - Asociácie náhradných rodín v Bratislave informovali jej zakladajúci členovia zastupujúci spoločenstvo takýchto rodín. Združenie sa chce profilovať ako stavovská organizácia. Novú organizáciu predstavili pri príležitosti Dňa podpory náhradných rodín (20. 9.), ktorý inicioval košický Domov v rodine. Asociácia náhradných rodín chce podporovať jestvujúce náhradné rodiny a prispieť k vzniku nových, pozitívne ovplyvňovať verejnú mienku o problematike náhradného rodičovstva a odbúrať predsudky. Od budúceho roka sa v Košiciach pripravuje tiež nový projekt sociálno-právnych poradenských služieb, ktoré má poskytovať nové Centrum náhradných rodín.

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 3. Rastie nám pokrivená generácia?
 4. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 5. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 6. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 7. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 8. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 9. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 10. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 1. Detské zúbky sú veda
 2. Štartujú jesenné módne dni v Poluse
 3. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 4. Rastie nám pokrivená generácia?
 5. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 6. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 7. AAA AUTO za päť rokov predalo 320 tisíc vozidiel
 8. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 9. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 10. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 1. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku 13 703
 2. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj? 10 584
 3. Rastie nám pokrivená generácia? 10 198
 4. Intímna hygiena – celoročná záležitosť 2 759
 5. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 2 284
 6. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba 1 604
 7. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji 1 532
 8. Kedy sa refinancovanie oplatí? 1 406
 9. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 1 256
 10. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky 850

Hlavné správy zo Sme.sk

ŠPORT

Peter Sagan: Superstar made in Slovakia

Začínal na sestrinom bicykli, dnes zarába šesť miliónov ročne. Príbeh najlepšieho cyklistu planéty.

ŠPORT

Peter Sagan: Superstar made in Slovakia

Začínal na sestrinom bicykli, dnes zarába šesť miliónov ročne.

SVET

Minúta po minúte: Choďte a voľte, vyzval nemecký prezident

Schulz už odovzdal hlas, Merkelová pôjde k urnám poobede.

Neprehliadnite tiež

Domov

Chrípková sezóna sa blíži, chrániť sa možno očkovaním

Vakcína proti chrípke poskytne spoľahlivú ochranu.

Domov

Slovenčinu by sa podľa Ravasza mali deti z menšín učiť ako druhý jazyk

Most-Híd už pred rokmi žiadal, aby sa slovenčina v maďarských školách učila ako cudzí jazyk.

Domov

Študenti pripravili na pondelok tretí protikorupčný pochod

Organizátori pozvali aj premiéra Roberta Fica. Vodiči musia rátať s obmedzeniami.