BRATISLAVA. Ani nie po roku zrejme odíde Denisa Cviková z pozície sekčnej šéfky na ministerstve na súd do Nových Zámkov. Koncom minulého týždňa vyhrala konkurz na sudkyňu.
Jej kariéru by mohla stopnúť Súdna rada, ktorá navrhuje, koho má napokon prezident za sudcu vymenovať.
Na ministerstvo si Cvikovú vlani v máji vybrala štátna tajomníčka Monika Jankovská, predtým pracovala ako advokátka. Bola aj členkou dozornej rady v spoločnosti HM Invest, ktorá sa spomínala v kauze Gorila.
Firma je naviazaná na Zoltána Vargu aj bývalého ministra Jirka Malchárka, dvoch hlavných aktérov Gorily. Cviková tvrdila, že jej účasť v dozornej rade bola súčasťou právnych služieb klientovi.
Bývalý minister vnútra Daniel Lipšic (Nova) nepochybuje, že Súdna rada Cvikovú navrhne za sudkyňu. Problém je podľa neho v celom systéme vymenovania sudcov.
„Ak sa nezmení, stále tu budeme mať uzavretý systém, pri ktorom je veľké riziko, že sa sudcami stanú aj ľudia, ktorí nespĺňajú základné morálne kritériá.“
Na Najvyššom súde opäť cítia diskrimináciu pre platy
Pochybností je viac
Cviková šéfuje sekcii právnych služieb. Priamo pod Jankovskú spadá aj referát, ktorý má na starosti výberové konania.
Ministerstvo podozrenia, že Cviková mohla byť pri konkurze zvýhodnená, odmieta.
„Celý jeho priebeh je podrobne zachytený v zápisnici, ktorá je zverejnená na internete, pričom zápisnicu bez výhrad podpísali všetci piati členovia výberovej komisie,“ hovorí Pavol Kubík z tlačového oddelenia. Ministerstvo nevie o tom, že by sa niekto na konkurz sťažoval.
Nikomu nemožno podľa Kubíka brániť, aby sa do výberu prihlásil. Je zodpovednosťou členov komisie, aby posúdili, či kandidát spĺňa náročné kritériá na výkon sudcovskej funkcie.
Výber sudcov pozostáva z viacerých častí. Cviková mala najviac bodov v každej z nich. Na úvod píšu uchádzači písomný test, ktorý tesne predtým vygeneruje počítač z databázy 1000 otázok na internetovej stránke ministerstva.
K ďalším častiam, ako sú prípadové štúdie, preklady textov z cudzieho jazyka či súdnych rozhodnutí, databázy verejne dostupné nie sú. Spravuje ich ministerstvo.
Vyhláška ministra spravodlivosti hovorí, že by sa mali každoročne meniť. Podľa informácií SME sa to však nedeje.
Jedna z uchádzačiek potvrdila, že na piatich konkurzoch dvakrát písala tú istú prípadovú štúdiu. O tom, že by sa prípadové štúdie alebo testy z cudzích jazykov dali nájsť na internete, nevie.
Cviková na otázky SME neodpovedala. Z ministerstva spravodlivosti napísali, že mala celý minulý týždeň dovolenku. Na odkaz, aby sa ozvala, nereagovala.
Otvorenosť nie je zabezpečená do takej miery, aby podozrenia nevznikali.
Lucia Žitňanská, bývalá ministerka spravodlivosti (SDKÚ)
Má dosah na sudcov
Do konkurzov sa Cviková už dvakrát hlásila vlani, nakoniec na ne neprišla. Jej sekcia má okrem iného na starosti aj disciplinárne konania voči sudcom.
Minister spravodlivosti Tomáš Borec (za Smer) upravil databázu kandidátov na členov výberových komisií tak, že sú už medzi nimi, až na jednu výnimku, len sudcovia.
„O súťaži, ako teraz funguje, viem veľmi málo, a tak nebudem hodnotiť jej férovosť,“ reagovala bývalá ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská z SDKÚ.
Zmenou databázy členov komisií, aj tým, že súčasné vedenie ministerstva neinformuje právnikov a nevyzýva ich, aby sa do konkurzov prihlásili, podľa nej „otvorenosť a transparentnosť nie je zabezpečená do takej miery, aby podozrenia nevznikali“.
Žitňanská chce na záver volebného obdobia urobiť analýzu, akí ľudia sa dostali na súdy.
Po prvej vláde Roberta Fica zistila, že zo 130 justičných čakateľov bola asi polovica z rodín predstaviteľov justície. Ministerstvo vtedy viedli nominanti HZDS Štefan Harabin a Viera Petríková.
Borec menil pravidlá
Podmienky výberu sudcov už upravoval minister niekoľkokrát.
BRATISLAVA. Jedno z prvých rozhodnutí Tomáša Boreca po nástupe do funkcie ministra spravodlivosti sa dotklo výberových komisií. Sudcovia z nich vytlačili profesorov práva aj ľudí s iným vzdelaním.
Preto sa v januári pri výbere sudcu na Okresný súd Košice II stalo, že v komisii boli dvaja krajskí sudcovia z Košíc. Dvojici šéfoval predseda krajského súdu Imrich Volkai a konkurz vyhrala jeho dcéra Lucia Baňacká.
Borec potom zmenil aj pravidlá výberu. Väčšiu váhu dostala ústna časť, ktorú subjektívne hodnotia členovia komisie.
„Z hľadiska výkonu funkcie sudcu je mimoriadne dôležité... aby bol schopný pohotovo a presvedčivo argumentovať aj v reálnom čase na pojednávaniach a aby vedel pojednávania dôstojne viesť,“ obhajuje zmenu Pavol Kubík z tlačového oddelenia ministerstva. Uchádzač musí predtým získať aspoň minimálne počty v písomných častiach.
Nedávno zas minister rozhodol, že preklady už nebudú robiť uchádzači len z angličtiny, nemčiny či francúzštiny, ale aj z ruštiny. Pomôže to najmä starším sudcom.
FOTO: SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ
Veronika Prušová

Beata
Balogová
