Miesto lídra pravice je voľné, preto oň podľa Lucie Žitňanskej prebieha prirodzený súboj. Dva dni pred ňou predstavil svoj projekt Radoslav Procházka.
Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským textom.
BRATISLAVA. V nedeľu malo KDH 23. narodeniny a takto si podľa predsedu Jána Figeľa oslavu nepredstavovalo. Z hnutia dnes vystúpil Radoslav Procházka - v tomto volebnom období už tretí ich poslanec.
Figeľ sa o tom dozvedel z novín. „Hovoril, že si dával záležať, aby neodišiel ako hulvát. Neviem, čo je na tom slušné. Daniel Lipšic mi aspoň deň pred tlačovou konferenciou zatelefonoval,“ hovoril Figeľ.
Procházkov odchod podľa neho iba pomáha Smeru a ďalšiemu triešteniu pravice, ktorá by sa mala spoľahnúť na štandardné strany. Figeľ by privítal, keby sa Procházka vzdal mandátu, ten odkázal, že zostáva v parlamente.
Kto je alfa samecProcházka predstavil viacerých ľudí, s ktorými chce budovať občianske združenie Alfa. Je medzi nimi aj Anton Marcinčin, bývalý podpredseda KDH a terajší poradca ministrov Smeru Petra Kažimíra a Roberta Kaliňáka. Z KDH teraz tiež vystúpil.
„Je zrejmé, že ak sa budeme chcieť presadiť, v nejakej fáze to vyžaduje politickú moc,“ hovorí Procházka. Či pôjde o vznik strany, alebo spojenie sa s inými subjektmi, teraz nevie.
„Líder pravice môže mať aj kolektívnu podobu,“ hovorí Procházka. Jeho odchod ani Alfa vraj nijako nesúvisia s tým, že uvažuje nad prezidentskou kandidatúrou.
„Nebudem na nikoho útočiť a voliči rozhodnú, kto je najlepší,“ komentoval Procházku Lipšic, ktorý po odchode z KDH založil stranu Nová väčšina. Pred týždňom tam pozýval aj Procházku. Ten ho zasa zavolal do Alfy.
Lipšicov poradca Milan Krajniak zverejnil blog, v ktorom doterajšie kroky Procházku kritizoval. Napísal, že už dávnejšie verejne hovoril, že pravica potrebuje alfa samca a teraz sa ním chce stať. Na Procházkovo ego upozorňoval aj Figeľ.
Poslankyňa SDKÚ Lucia Žitňanská, ktorá v stredu spúšťa nový projekt Tvoríme Slovensko, hovorí, že v pravici prebieha prirodzené kvasenie a vyžaduje si to trpezlivosť. „Voľby sú v roku 2016.“
Na konci môže byť podľa nej aj spojenie všetkých subjektov. „Keď bol spoločný cieľ vstup do EÚ, tak sa strany vo svojej rôznosti vedeli dohodnúť aj na kompromise v rôznych oblastiach. Teraz neexistuje vonkajší cieľ,“ hovorí Žitňanská s tým, že strany hľadajú cieľ vnútri a bude to „nielen poraziť Fica“.
Považuje za prirodzené, že keď neexistuje líder pravice, prebieha o post súboj. Lipšic si myslí, že predbežné výsledky tohto boja budú zrejmé do roka.
Podstata problému slovenskej pravice nespočíva ani tak v prebytku ambicióznych jedincov, ako skôr v stranách, ktoré im nemajú čo ponúknuť, píše Tomáš Gális
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz
Figeľ: Chce to štandardné stranyProcházka hovorí, že z KDH odišiel, lebo klopal na zamknuté dvere a nechceli akceptovať jeho návrhy.
Figeľ nesúhlasí. Spomenul, že Procházka sa ako nováčik v strane za vlády Ivety Radičovej stal predsedom ústavnoprávneho výboru.
Slovensko podľa predsedu KDH potrebuje namiesto nových projektov štandardné politické strany a projekt Ľudovej platformy – spojenie KDH s SDKÚ a MostaHíd.
„Škodí to občanom, rozdeľuje serióznu alternatívu, oslabuje štandardné politické prostredie a znechucuje to politickú atmosféru,“ hovorí Figeľ o nových projektoch.
To isté cez víkend kritizoval aj predseda SDKÚ Pavol Frešo, ktorý všetkým odídencom odkázal, aby radšej skúsili vymeniť v starých stranách vedenie.

Beata
Balogová
