S návrhom, aby sa zverejňovali presnejšie údaje o majetku, predbežne súhlasil aj zástupca Smeru.
BRATISLAVA. Už nie iba dom a auto, ale rodinný dom v Bratislave s rozlohou 500 štvorcových metrov a pozemkom na parcele číslo X a Mercedes triedy S vyrobený v roku 2010.
Majetkové priznania verejných funkcionárov by mohli byť od budúceho roka presnejšie – ak by parlament schválil zmenu ústavného zákona.
Zástupcovia všetkých parlamentných strán v komisii pre zmenu zákona o konflikte záujmov sa zhodli, že priznania by sa mali spresniť.
Návrh má pripraviť šéf výboru pre nezlučiteľnosť funkcií Miroslav Beblavý z SDKÚ.
„Opis hnuteľných aj nehnuteľných vecí musí byť taký, aby umožňoval ich jednoznačnú typovú identifikáciu,“ hovorí o jednej z navrhnutých zmien Beblavý.
Rozšíria zoznam
Priznania
Čo sa máme dozvedieť
presnejšie údaje o hnuteľom aj nehnuteľnom majetku.
oznámenia verejných funkcionárov, ktorí túto povinnosť doteraz nemali.
Noviniek by podľa Beblavého malo byť viac.
Parlament by mal dostať od funkcionárov aj priznania ich manželiek či manželov a detí. Tie zverejňovať nebude.
Politici tiež budú musieť priznať požičaný majetok.
Rozšíriť by sa mal aj zoznam funkcionárov, ktorí priznania podávajú – napríklad o šéfa finančnej správy či policajného prezidenta.
Beblavý predpokladá, že sa novela do parlamentu dostane v máji. Na schválenie treba najmenej 90 hlasov – teda nielen od Smeru, ale aj od časti opozície.
Smer sa rozhodne
Strana Roberta Fica zatiaľ s rozšírením priznaní ako takým problém nemá.
„Pokiaľ bude dohoda naprieč politickým spektrom a odobrí sa to v komisii, podľa môjho názoru ani v našom klube nebude žiadny problém,“ povedala šéfka klubu Jana Laššáková. Klub Smeru by mal o tejto otázke hovoriť v marci.
S princípom súhlasí aj šéf ústavnoprávneho výboru Róbert Madej zo Smeru.
Ficovu stranu v komisii zastupuje poslanec Otto Brixi.
„Na 90 percent sme našli zhodu, ktorá by mohla byť aplikovateľná aj v praxi,“ hovorí. Aj on tvrdí, že je principiálne za, aby sa podávanie priznaní sprísnilo.
Sporná je najmä výška
Smer má podľa informácií SME pochybnosti najmä o tom, či v priznaniach uvádzať aj finančnú hodnotu majetku. Nie je totiž jasné, či má ísť o kúpnu, alebo trhovú cenu majetku a o jej laický či znalecký odhad.
Príjmy politikov z inej ako verejnej funkcie by sa však podľa predbežných dohôd nemali zverejňovať podrobnejšie.
Najbohatší člen vlády Smeru, minister dopravy Ján Počiatek tak bude môcť ďalej tvrdiť, že médiám neprezradí, akým spôsobom zarába ročne takmer 900-tisíc eur, keďže mu to zákon neprikazuje.

Beata
Balogová
