Vraj je to už zbytočné, lebo sadenice sú zničené.
Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.
BANSKÁ BYSTRICA. Vedenie lesného Odštepného závodu Liptovský Hrádok, ktoré žiadalo ministerstvo životného prostredia o výnimku na použitie chemických postrekov proti škodcom v Národnom parku Nízke Tatry rozhodlo, že nebude určite striekať. Tvrdia, že väčšina sadeníc je už zničená a kvôli tým pár, ktoré zostali sa im to neoplatí.
Štátni lesníci požiadali ministerstvo o výnimku ešte v roku 2011. Ministerstvo im vyhovelo až teraz, ale rozhodnutie ešte nie je právoplatné kvôli odvolaniam ochranárskych združení.
„Lesy SR nepoužijú v národnom parku chemické prípravky, lebo sadenice sú zničené. Ak majú rozhodnutia trvať dva roky, tak je to zbytočné, lebo už nie je čo chrániť,“ konštatoval hovorca Lesov SR Vlastimil Rezek.
Lesníci podľa Rezka plánujú vynechať chémiu z registra ochranných opatrení v národných parkoch a sadenice chcú v budúcnosti chrániť novými technológiami.
Juraj Lukáč, šéf Lesoochranárskeho združenia VLK, ktoré dlhodobo bojuje proti chemickým postrekom v lesoch, je skeptický. Myslí si, že ide len o snahu upokojiť verejnosť.
„Chcú vzbudiť dojem, že majú síce výnimku, ale nebudú striekať. Keby to mysleli vážne, tak stiahnu žiadosť o povolenie výnimky. Keďže to neurobili, sú ich vyhlásenia nedôveryhodné,“ konštatoval Lukáč.
Podľa našich informácií vedenie štátneho podniku ešte nerozhodlo, či žiadosť o povolenie výnimky stiahne, alebo nie. Urobí tak v najbližších dňoch.
Povolenie výnimky na chemické postreky prípravkom, ktorý obsahuje pre ľudské zdravie nebezpečný cypermetrín, zverejnilo SME včera.
Čítajte tiež:
Nízke Tatry postriekajú chémiou, látka môže byť pre ľudí škodlivá
Lesníci tvrdili ešte koncom uplynulého týždňa, že prípravok Vaztak (s obsahom cypermetrínu) môžu podľa zatiaľ neprávoplatnej ministerskej výnimky aplikovať len na polovici požadovaných parciel a dodal, že od podania žiadosti už uhynulo asi 300 tisíc sadeníc.
„Postreky nebudú plošné a pokiaľ sa budú aplikovať, tak iba v nevyhnutných prípadoch po potvrdení kalamitného premnoženia škodcov,“ konštatoval vtedy Rezek a dodal, že prípravok je riadne zaregistrovaný a odskúšaný.
„Bohužiaľ, iný podobne účinný prostriedok bez obsahu alfa-cypermetrínu nemáme k dispozícii,“ doplnil.
Ministerstvo životného prostredia zdôvodnilo výnimku tým, že použitie chemických látok v národnom parku nespôsobí podstatné zmeny v biologickej rozmanitosti, štruktúre a funkcii ekosystémov.
„Vplyv tejto aplikácie nebude mat' negatívny vplyv na populácie chránených druhov živočíchov v rámci týchto území, pripadne celého Slovenska,“ tvrdí ministerstvo v rozhodnutí o povolení výnimky.

Beata
Balogová
