BRATISLAVA. Najefektívnejšie pracovalo vlani s podnetmi občanov na riešenie problémov samosprávy mesto Trnava. Zo 63 verejných sťažností v priebehu 12 mesiacov vyriešilo 45.
Vyplýva to zo štúdie Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť (SGI), ktorý vychádzal z 1219 podnetov. Občania sa s nimi v roku 2012 obrátili na samosprávy 30 miest prostredníctvom portálu OdkazPreStarostu.sk.
Inštitút pritom nebral do úvahy iba množstvo vyriešených podnetov, ale napríklad aj ich náročnosť, spätnú komunikáciu s podávateľmi či celkové množstvo podaných podnetov.
Najviac podnetov, a to až 328, bolo vlani adresovaných magistrátu mesta Bratislava, z ktorých sa dodnes úspešne vyriešilo 51.
Problémom v hlavnom meste je však často aj časová a finančná náročnosť riešenia problémov, na ktoré občania upozorňujú.
Vysoko sa v rebríčku SGI umiestnili okrem Trnavy aj bratislavské Nové Mesto či Prievidza, ktorá sa do projektu zapojila iba v októbri, avšak stihla už vyriešiť všetkých 25 podnetov z portálu.
Spomedzi hodnotených samospráv bolo pritom viac takých, ktoré sa zaoberali úplne každým podnetom. Okrem Prievidze to bola aj bratislavská mestská časť Vajnory, mesto Trenčín a obec Vinodol.
"V porovnaní s predchádzajúcim obdobím vidíme jednak väčšiu aktivitu občanov, ľudia sa viac zaujímajú, hlásia viac podnetov a zároveň vidíme, že samospráva si už zvykla na tento portál a naozaj rieši podnety dosť promptne a často aj komunikuje s občanmi na vysokej úrovni," zhodnotil pozitívny posun Ctibor Košťál z SGI.
Autori projektu však majú aj negatívne skúsenosti s niektorými samosprávami. Mesto Žilina, ktoré sa v októbri rozhodlo zapojiť do projektu, po čase svoje rozhodnutie zmenilo.
Na podnety zaslané cez portál nereagovali ani bratislavské mestské časti Čunovo, Záhorská Bystrica, Jarovce, Devínska Nová Ves alebo Devín. "Podnet občana je pritom rovnaký, bez ohľadu na to, ako príde," podotkol Košťál.
Web SGI funguje od januára 2010. Ľudia prostredníctvom neho hlásia problémy infraštruktúry, čierne skládky, vraky áut či pokazené verejné osvetlenie. Autori projektu predpokladajú, že sa doň v tomto roku zapoja aj ďalšie mestá, napríklad Košice, Piešťany či Zvolen.