BRATISLAVA. Nezaradený poslanec Radoslav Procházka nevníma projekt Lucie Žitňanskej a Miroslava Beblavého ako konkurenčný projekt k jeho občianskemu združeniu Alfa.
„Viac hláv, viac rozumu. Spolupráca má väčší význam ako sólo jazdy,“ povedal.
Podľa neho ani dvojica poslancov SDKÚ, ani on necítia potrebu založiť politickú stranu a triasť sa o nejakú stoličku v nej.
„Ideme sústrediť ľudí okolo ideí, programu, predstavy, ako by štát mohol a mal fungovať,“ povedal.
Žitňanská s Beblavým v stredu odštartovali program Tvoríme Slovensko.
„Vítam každý pokus posunúť Slovensko dopredu. Toto vnímam ako taký pokus. Spolupracujem nielen s Luciou Žitňanskou a Miroslavom Beblavým, ale aj ďalšími, aby sme Slovensko posunuli,“ povedal s tým, že je človek spolupráce a určite v nej bude pokračovať.
Procházka vidí v projekte Tvoríme Slovensko túžbu tvoriť nový obsah, ktorý zatiaľ nepozná, ale určite bude kvalitný. „Obsah síce zatiaľ presný nie je, ale ľudia dávajú záruku, že bude,“ dodal.
Procházka vystúpil v pondelok z KDH a chce pracovať v občianskom združení Alfa, ktoré založil.
V správnej rade občianskeho združenia sú podľa neho ľudia, ktorí si chcú vyhrnúť rukávy, ktorí veria, že to musí mať zmysel.
Alfa je podľa neho pokus dať priestor ľuďom, ktorí chcú zmeniť Slovensko. V správnej rade je Lukáš Kürthy, advokátska koncipientka Lucia Pápayová, starosta kysuckej obce Radoľa Anton Tkáčik, Lucia Štasselová, Dušan Jaura.
Hrnčiar: Na akcii som bol, z Mostu neodchádzam
BRATISLAVA. Poslanca Národnej rady Most-Híd Andreja Hrnčiara mrzia vyhlásenia o rozbíjaní pravice, ktoré sprevádzali aj stredajšiu akciu Lucie Žitňanskej a Miroslava Beblavého (obaja SDKÚ) k projektu Tvoríme Slovensko.
Sám sa na nej zúčastnil a tvrdí, že to neznamená zámer opustiť klub Mostu-Híd. Od bugárovcov sa nechystá, ak by k tomu z nejakého dôvodu v budúcnosti došlo, vzdá sa poslaneckého mandátu.
"Nemám zatiaľ jediný dôvod, aby som opúšťal klub. Mám slobodu, nikto mi nič neprikazuje a to mi vyhovuje. Do parlamentu som sa dostal vďaka Mostu-Híd a tak budem pokračovať. Ak by som mal mať niekedy dôvod na vystúpenie z klubu Mostu, tak odídem z parlamentu a zložím mandát. Vylučujem, že budem nejaký nezaradený poslanec," povedal.
Na akciu Žitňanskej prišiel preto, že dostal pozvánku a riadne o svojej účasti informoval vedenie Mostu-Híd, ktoré s tým nemalo problém.
"Bol som tam ako riadny člen klubu Mostu, o všetkom som informoval predsedu Bugára, ktorý to privítal, lebo to môže mať prínos aj pre náš klub. Som rád, že s tým nebol problém. Aj to je znak toho, že sa u nás vykonáva mandát slobodne," poznamenal Hrnčiar.
S akciou je spokojný, ocenil, že sa na nej hovorilo o skutočných problémoch, ktoré trápia Slovensko a nie o Smere-SD.
"Riešila sa pravica, nové vízie, hľadali sa odpovede na otázky, ktoré sa nastolili. Ja si myslím, že toto je cesta do budúcnosti," povedal.
Nepozdávajú sa mu reči o trieštení pravice. Nevidí nič zlé na tom, keď sa stretnú poslanci naprieč opozičným pravicovým spektrom a diskutujú a hľadajú riešenia. Neznamená to podľa neho hneď to, že sa strany rozpadávajú.
"U nás je zaužívané, že keď sa má rozprávať o vážnych témach pre Slovensko, rokujú predsedovia strán a vtedy je všetko v poriadku. A keď sa stretnú poslanci jednotlivých klubov, tak je problém," uviedol Hrnčiar, ktorý sa s takýmto postojom nestotožňuje.
"Boli tam ľudia naprieč opozičným spektrom bez toho, aby tam bol úmysel vystúpiť z klubov," podotkol. Podľa neho treba ľuďom ukázať, že pravicoví politici vedia spolupracovať, hoci sa občas predsedovia strán nemusia na všetkom zhodnúť.
Zároveň zdôraznil potrebu pravicových politikov diskutovať a stretávať sa s ľuďmi. Žitňanskej a Beblavého iniciatíva podľa Hrnčiara hovorí aj o výjazdoch, a teda o snahe vrátiť sa späť k ľuďom. Hrnčiar vidí problém pravice práve v tom, že sa vzdialila voličom.
"Problém pravice je v tom, že Fico štyri roky chodil kontinuálne po regiónoch a pracoval na voličoch. Pravica sa viezla na víťaznej vlne EÚ, reforiem a na ľudí zabudla," vysvetlil s tým, že treba nájsť cestu späť k nim.
tasr