Normatív na žiakov osemročných gymnázií sa znížil. Školy dúfajú, že sa im podarí presvedčiť ministerstvo, aby zmenu prehodnotilo.
BRATISLAVA. Osemročné gymnáziá po znížení normatívu na žiakov prvého až štvrtého ročníka prichádzajú za rok priemerne o 140 eur na žiaka.
Uviedol to šéf Asociácie riaditeľov štátnych gymnázií Pavel Sadloň.
Gymnáziá stále dúfajú, že sa im podarí dosiahnuť doplatenie chýbajúcich peňazí aspoň do konca tohto školského roka.
Prvý až štvrtý ročník je na úrovni základných škôl
Od januára sa znížil normatív na žiakov prvého až štvrtého ročníka osemročného gymnázia na úroveň normatívu pre žiakov základných škôl.
"Školské vzdelávacie programy však boli naštartované na základe pôvodného normatívu," pripomenul Sadloň.
Preto stále dúfajú, že sa im podarí presvedčiť ministerstvo školstva, aby financovanie prehodnotilo.
O chýbajúce peniaze sa môžu gymnáziá uchádzať v dohodovacom konaní.
"V rámci dohodovacieho konania sa bude posudzovať každý zriaďovateľ osemročného gymnázia osobitne. Ministerstvo posudzuje rozpočet zriaďovateľa za všetky školy, ktorých je zriaďovateľom," pripomenul hovorca ministra školstva Michal Kaliňák.
Podľa ministerstva je náročnosť vzdelávania rovnaká
Sadloň je presvedčený, že v rámci tohto konania budú vedieť vyargumentovať, že naštartované školské programy sa nedajú dobehnúť so sumou nižšou o 140 eur na žiaka v porovnaní s minulým rokom.
Vyrovnanie normatívu na žiakov 1. až 4. ročníka osemročných gymnázií s normatívom na žiakov základnej školy podľa ministerstva súvisí s rovnakou personálnou a prevádzkovou náročnosťou vzdelávania týchto žiakov.
"Kvalita osemročných gymnázií je v dnešnej dobe porovnateľná s výsledkami klasických gymnázií, čo v praxi znamená, že ide o nadané deti, ktoré sú predurčené k lepším študijným výsledkom vďaka svojmu nadaniu, no výsledkami testovania sa radia medzi ostatných žiakov," pripomenul Kaliňák.
Zmena financovania podľa neho súvisí aj s tým, že OECD nás žiadalo o odstránenie diskriminácie žiakov 2. stupňa ZŠ vo vzťahu k žiakom v prvých ročníkoch osemročných gymnázií.
Toto odporúčanie bolo súčasťou Národného programu reforiem za vlády Ivety Radičovej, aj vlády Roberta Fica, pričom je jasne definované aj v programovom vyhlásení vlády.