Za nárastom ťažkých prejavov chrípky je vlhká zima so striedajúcim sa teplom a chladom, tvrdí virológ.
BRATISLAVA. Ťažké zápaly pľúc, ktoré sa skončili niekoľkodňovými pobytmi v nemocnici, a necelá desiatka ľudí, ktorí chrípke podľahli.
Tak vyzerá tohtoročná chrípková sezóna - podľa epidemiológov a virológov je pre ľudí nebezpečnejšia ako predchádzajúca.
Už osem mŕtvych
„V tejto chrípkovej sezóne zomrelo osem osôb na ťažké akútne respiračné ochorenie (SARI), z nich u piatich bol potvrdený vírus chrípky, z toho u štyroch pandemický vírus A(H1N1),“ vysvetľuje Martina Merková, hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva.
Poslednou obeťou je 55-ročný muž, ktorý zomrel v sobotu v bratislavskej univerzitnej nemocnici na prasaciu chrípku.
„Hospitalizovaný bol desať dní, do nemocnice prišiel vo vážnom stave. Mužovi nezabrala antivirotická liečba. Napriek snahe lekárov sa ho nepodarilo zachrániť,“ povedala pre TASR Petra Stano Maťašovská, hovorkyňa nemocnice.
V predchádzajúcej chrípkovej sezóne zomrel na chrípku typu A len jeden človek.
Chorobnosť na chrípku bola veľmi nízka, tohtoročný vývoj možno prirovnať k sezóne 2010/2011.
Chrípku sťažuje počasie
Virológ Fedor Čiampor vysvetľuje komplikovanejší priebeh chrípky v posledných mesiacoch aj špecifickým a nestálym počasím, keď prichádza k častým a výrazným zmenám, ako to bolo aj v minulý týždeň.
Raz je teplo, potom zima a vlhko, opisuje Čiampor faktory, ktoré vplývajú na ľudí a chorobnosť.
Počas minulej sezóny bola suchá a mrazivá zima, preto bolo podľa virológa aj menej chrípkových ochorení a mali ľahší priebeh.
Ťažké prejavy chrípky podľa Čiampora spôsobuje aj nízka zaočkovanosť ľudí. V predchádzajúcej sezóne bolo podľa hygienikov zaočkovaných 9,1, v tejto len 7,5 percenta populácie.
Medzi rizikové skupiny podľa virológa patria tehotné ženy, ľudia s nádorovými a kardiovaskulárnymi ochoreniami a malé deti okolo štyroch, piatich rokov.

Beata
Balogová
