Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.
BRATISLAVA. Stačila otázka, prečo Václav Klaus na poslednej návšteve Slovenska nedostal najvyššie štátne vyznamenanie rovnako ako Václav Havel pred desiatimi rokmi a na tlačovke, ktorá mala byť len poslednou povinnou jazdou v bratislavskom prezidentskom paláci, bolo dusno.
Dovtedy prezidenti absolvovali tradičné vyhlásenia o priateľských vzťahoch, vzájomnej pomoci pri medzinárodných problémoch či o tom, ako rozdelenie prospelo obom štátom s Klausovým dôvetkom, že Slovensku pomohlo trochu viac.
Otázka o vyznamenaniach bola prezidentom nepríjemná a Klaus kontroval pichľavými poznámkami o novinároch.
Klaus mal na Slovensku vždy pochybných kamarátov, píše Tomáš Gális
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz
Gašparovič: Čo sa nestalo, sa ešte môže staťSlovenská hlava štátu pôsobila zmätene a od hovorcu Mareka Trubača si čosi nechala našepkať.
Slovo si preto najprv zobral Klaus, ktorý povedal, že obaja prezidenti spravili pre dobré vzájomné vzťahy maximum a viac ako ten, čo píše škodoradostné články. Navyše by udelením vyznamenania dali zámienku, aby také články vznikli.
„My vnútorne cítime, že by sme si takéto vyznamenanie možno aj zaslúžili, ale nebudeme nahrávať tomu, aby ste túto vec zosmiešňovali,“ vyhlásil Klaus.
Gašparovič priznal, že ani neuvažoval, „že by sme sa mali takto nejako oceniť“, ale vzápätí to pripustil.
Najprv však povedal, že vyznamenanie neudelil práve preto, „že spolupráca bola ozaj dobrá a dobrá aj navonok a priniesla prospech obom národom vo veľa veciach. Do tej pozície, že si máme ďakovať, som neprišiel, ale čo sa stalo alebo čo sa nestalo, sa ešte môže stať. Pán prezident je ešte stále prezidentom, ja ešte tiež som prezidentom,“ zamyslela sa slovenská hlava štátu.
To je podpásová otázka, hovoril prezidentTrápenie pokračovalo otázkou redaktora televízie Markíza, ktorý sa spýtal, či Gašparovič neobdaruje partnera aj perom v zjavnej narážke na Klausovu návštevu Čile, kde si strčil do vrecka saka cenné pero priamo počas tlačovej konferencie.
Slovenský prezident to označil za podpásovú otázku, český túto otázku považoval za potvrdenie toho, že by boli za udelenie vyznamenania škandalizovaní.
Naposledy dostal euroskeptický Klaus vyznamenanie v zahraničí v roku 2009, bol to rad za zásluhy o Rakúsku republiku.
Záver prvého dňa návštevy bol pokojný - Klaus s šéfom Národnej rady Pavlom Paškom otvoril výstavu 20 rokov na českých a slovenských námestiach a prezrel si Dóm svätého Martina.

Beata
Balogová
