Sociologička číta Ficove výpady ako slová politika, ktorý vníma Slovákov ako nesebavedomý národ.
Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.
MARTIN, BRATISLAVA. Keď nedávno pred Úradom vlády protestovali kresťanskí aktivisti proti podpore homosexuálov alebo okolo tiahli účastníci protirómsky ladeného pochodu „za slušný život“, zrejme netušili, akého poslucháča majú v premiérovi Robertovi Ficovi.
Ten v utorok na konferencii Matice slovenskej zaútočil na menšiny, ktoré sa podľa neho snažia menšinovými právami vydierať. „Je jedno, či to je menšina rómska, inak orientovaných ľudí, menšina názorová, alebo etnická,“ vyhlásil v Martine.
„Stáva sa módnou zvyklosťou, že od menšín na Slovensku vídame najmä požadovačnosť, ale nijaké povinnosti voči štátu. Skôr natiahnuté ruky, zato takmer minimálne pestovanie občianskych cností.“
Dodal, že sa to musí zmeniť a očakáva to aj od nového splnomocnenca vlády.
Maska dole, toto je ten Fico, čo vládol s Mečiarom a Slotom, myslí si Matúš Kostolný
Čítajte komentár (piano) >>
Nečakali to
Menšinám sa vo vláde venujú dvaja splnomocnenci, obaja predstavitelia menšín z opozičných strán.
„Zaregistroval som výrazný rozdiel medzi tým, čo deklarovala vláda v programovom vyhlásení, a dnešnými vyjadreniami premiéra,“ reagoval splnomocnenec pre národnostné menšiny László Nagy (Most-Híd).
„Škoda, že rozprával všeobecne a neuviedol konkrétny príklad nelojality menšín. Predpokladám, že bude konkretizovať, čo mal na mysli.“
Vyjadrenia zaskočili aj splnomocnenca pre rómske komunity Petra Polláka (OĽaNO).
„Dvadsať rokov neriešenia rómskeho problému oprávnene znepokojuje občanov a je preto veľkým pokušením pre každého politika využiť ho na získavanie lacných bodov. Napriek tomu som presvedčený, že premiér nechce ísť touto cestou a záleží mu na skutočných riešeniach,“ nádeja sa.
Fico menšiny napadol niekoľko dní potom, ako prezentoval „extrémne opatrenie“ internátnych škôl pre Rómov, ktoré by podľa neho narazili na odpor „ľudskoprávnych svätuškárov“. Smer však v parlamente zároveň podporil novelu antidiskriminačného zákona.
Chýba sebavedomie?
„Sú to vyjadrenia predstaviteľa štátnej moci, ktorý vníma národ ako veľmi nesebavedomý, ktorý si buduje identitu na vytváraní pocitu ohrozenia a ponižovania toho druhého,“ myslí si Jarmila Lajčáková z Centra pre výskum etnicity a kultúry.
Tvrdí, že je už načase posunúť sa od vnímania Slovenska založeného na mýte tisícročného utláčania Slovákov k vnímaniu Slovenska ako modernej a kultúrne rozmanitej krajiny, ktorá si váži každého rovnako.
Zvláštna je tendencia, ako sa všade zámerne do popredia na úkor štátotvorného slovenského národa vysúvajú problémy menšín. Akoby na Slovensku ani nežili Slovenky a Slováci.
Náš nezávislý štát sme prednostne nezakladali pre menšiny, akokoľvek si ich vážime, ale najmä pre slovenský štátotvorný národ, lebo práve Slováci nemohli v bývalom spoločnom Československu rozvinúť všetky svoje schopnosti a talent.
Médiá sa zaujímajú o všetko podružné, a preto im cielene uniká to podstatné, ona jedinečná matičná myšlienka mravnej obrody Slovenska.
Robert Fico, premiér

Beata
Balogová
