Ivan Gašparovič nemieni vysvetliť súkromnú poľovačku, na ktorú zašiel koncom roka a kde postrelili staršieho muža.
BRATISLAVA. Politici vládneho Smeru hovoria o šikanovaní prezidenta Ivana Gašparoviča.
Za neprimerané považujú otázky, za koho peniaze pred Vianocami lovil diviaky vo vojenských lesoch pri Malackách.
„Vyslovene mi to pripadá ako pohon na prezidenta. Je to šikanovanie hlavy štátu,“ komentovala poslankyňa Smeru Oľga Nachtmannová, ktorá sedí v parlamentnom výbore pre nezlučiteľnosť funkcií.
Rovnaký názor má podpredseda výboru Otto Brixi zo Smeru. „Odmietam sa podieľať na šikanovaní hlavy štátu iba pre zjavnú neschopnosť opozície podieľať sa na korektnom formovaní dialógu,“ reagoval Brixi na otázku, či je v poriadku, ak Gašparovič tají svojho hostiteľa.
Kto a koľko platil za súkromnú poľovačku v lukratívnom revíre pre zhruba štyridsiatich ľudí, nezverejnili ani vojenské lesy.
Fico je ticho
Nezrovnalosti
Prezident a poľovačky
- Ivan Gašparovič doposiaľ hodnoverne neobjasnil, že nebol pri zastrelení lesníka Michala Bobáka v roku 2009,
- zahmlieva aj okolnosti vlaňajšieho lovu, počas ktorého strela trafila nohu poľovníka.
Premiér Robert Fico mlčí, či by mal prezident prezradiť, na koho pozvanie bol vo verejnosti neprístupnom revíri Turecký vrch na Záhorí.
V minulosti mu politici, ktorí chodili zadarmo loviť do štátnych lesov, prekážali.
Keď za jeho prvej vlády v roku 2006 vyšlo najavo, že štátny tajomník ministerstva pôdohospodárstva Marián Záhumenský zo Smeru zadarmo odstrelil v štátnom revíri kráľovského jeleňa v hodnote desaťtisíc eur, Fico si ho zavolal na pohovor.
Po jeho skončení Záhumenský, ktorý čelil kritike aj pre dotácie na tabak, oznámil odchod z funkcie.
V tom čase prestal poľovať v štátnych lesoch aj prezident Gašparovič.
Ako často chodí poľovať v súčasnosti, jeho hovorca Marek Trubač od minulého týždňa neodpovedá. Gašparovič už nič nepovie ani ku koncoročnej poľovačke na Záhorí, na ktorej bol postrelený 61-ročný poľovník. Polícia pracuje s verziou, že si chodidlo prestrelil sám.
Prezident najprv zatajoval, že sa na love v piatok 14. decembra vôbec zúčastnil. Trubač zavádzal aj o tom, kedy sa o postrelení muža dozvedel. O nehode sa dopočul pri odchode z poľovačky, a nie až dodatočne, ako Trubač pôvodne vravel.
Či tam bol ako prezident, alebo súkromná osoba, hovorca odmieta objasniť. „K tejto problematike sa kancelária prezidenta vyjadrila a nemá k týmto skutočnostiam viac čo dodať,“ odpísal v utorok Trubač.
Verejní činitelia nesmú brať dary, právnici zaň považujú aj pozvanie na poľovačku. Poslanec Miroslav Beblavý z SDKÚ minulý týždeň upozornil, že sa zákon dá ľahko obísť, ak politik povie, že výhodu prijal ako súkromná osoba. Vládny Smer to neplánuje zatrhnúť.
Vykrúcanie Jarjabka
Na prijímanie pozvaní od súkromníkov má dvojaký meter poslanec Smeru Dušan Jarjabek.
„Je to jednoducho neetické, padni, komu padni,“ hodnotil pred piatimi rokmi vtedajšieho šéfa diplomacie Jána Kubiša (nominanta Smeru), ktorý zadarmo hral golf s podnikateľom Vladimírom Sotákom na firemnom turnaji na Táľoch.
Pre prezidenta, ktorý mal poľovačku tiež grátis, má Jarjabek pochopenie. „Funkcia prezidenta je dlhodobo znevažovaná, nechcem k tomu prispievať. Vážim si všetkých prezidentov aj nášho. Sú to osobnosti,“ vraví Jarjabek.
Šéf parlamentu Pavol Paška odkázal, že sa nebude vyjadrovať k „súkromným aktivitám pána prezidenta“.
Výhody brali aj iní politici
Viacerí funkcionári už mali problém vysvetliť využívanie štátneho majetku či luxusu iných.
Počiatek na jachte
Exminister financií Ján Počiatek bol v lete 2008 na jachte J&T v Monaku počas pretekov Formuly 1.
Opozícia ho podozrievala, že na lodi vyzradil výmenný kurz koruny s eurom, na čom mohli finančníci zarobiť.
Po kauze dostal od premiéra Fica žltú kartu. Po voľbách sa stal ministrom dopravy.
Luxus Slotu a Mečiara
Bývalý predseda SNS Ján Slota si požičiaval lietadlo od podnikateľa z tzv. mafiánskych zoznamov Alexandra Moskalinu.
Parlamentnému výboru pre nezlučiteľnosť funkcií za prvej Ficovej vlády stačilo vysvetlenie, že to nepovažuje za dar. Slota jazdil aj na luxusných autách, ktoré mu nepatrili.
Expremiér Vladimír Mečiar nikdy riadne nevysvetlil, kde jeho rodina zobrala peniaze na vilu Elektra v Trenčianskych Tepliciach.
Sulíkov let
Bývalý šéf parlamentu Richard Sulík (SaS) v lete 2010 letel na večeru do Salzburgu lietadlom firmy VIP Wings, blízkej podnikateľovi Vladimírovi
Poórovi. Dodatočne predložil faktúru, za let platil 640 eur.
Jasovský na póle
Do štátnych lesov chodil zadarmo loviť aj niekdajší šéf Špeciálneho súdu Michal Truban a šéf Najvyššieho kontrolného úradu Ján Jasovský (nominant HZDS). Ten sa v roku 2010 objavil aj na konskom póle J&T vo Vysokých Tatrách.
Tvrdil, že si pobyt platil sám, podnikateľ Boris Kollár pre Nový Čas však povedal, že Ján Jasovský bol jeho hosťom.
Harabinova limuzína
V služobnom aute predsedu Najvyššieho súdu Štefana Harabina sa vozí aj jeho manželka a deti.
Súd mu tiež platí parkovacie miesto v podzemnej garáži bytového domu v Bratislave, kde žije.
Ficov test auta
Robert Fico za prvej vlády testoval luxusné BMW X6. Ministerstvo vnútra pre Plus 7 dní tvrdilo, že ho skúšal namiesto policajtov. Na jeho kúpu nemalo, auto neskôr kúpil Smer.
Lipšicov prieskum
Exminister vnútra Daniel Lipšic zaplatil zo štátnej kasy takmer 80-tisíc eur za prieskum, ktorý zisťoval aj to, ako sa ľuďom páči.
Mária Miháliková

Beata
Balogová
