la SNR V. Mečiarovi nedôveru a HZDS prešlo do opozície. V júni 1992 víťazí HZDS v parlamentných voľbách do SNR a V. Mečiar sa opäť stáva slovenským premiérom. V marci 1994 HZDS stráca väčšinu v NR SR, parlament vyslovuje Mečiarovej vláde nedôveru a vyhlasuje predčasné parlamentné voľby.
V parlamentných voľbách na jeseň 1994 znova zvíťazilo HZDS, vznikla vládna koalícia HZDS - SNS - Združenie robotníkov Slovenska (ZRS). HZDS bolo celé štvorročné legislatívne obdobie stabilné, k zmenám došlo len v ministerských kreslách. V parlamentných voľbách v septembri 1998 HZDS zvíťazilo, na zostavenie vlády to však už nestačilo. HZDS odišlo do opozície.
Na republikovom transformačnom sneme HZDS v marci 2000 v Trnave sa HZDS pretransformovalo na štandardnú politickú stranu ľudového typu. HZDS-Ľudová strana prijala politický program, ktorý popri rešpektovaní a obhajobe národno-štátnych záujmov SR jednoznačne deklaruje aj odhodlanie prevziať zodpovednosť za začlenenie Slovenska do európskych a transatlantických štruktúr. Na 10. sneme hnutia v apríli 2002 v Nitre sa stal predsedom hnutia na ďalšie dvojročné funkčné obdobie Vladimír Mečiar.
Od HZDS-ĽS sa v júli 2002 po nominačnom sneme hnutia odčlenili jej dlhoroční členovia, ktorí sa nedostali na kandidačnú listinu - Ivan Gašparovič, Marta Aibeková a ich prívrženci. V priebehu niekoľkých dní založili novú stranu - Hnutie za demokraciu (HZD).
V parlamentných voľbách v septembri 2002 HZDS-ĽS získalo 19,50 percenta hlasov.
Predstavitelia HZDS:
predseda – Vladimír Mečiar
ústredná tajomníčka -- Eva Antošová
podpredseda pre verejnú správu -- Jozef Tarčák
podpredseda pre zahraničnú spoluprácu – Rudolf Žiak
podpredseda pre mediálnu politiku -- Ján Kovarčík
podpredseda pre humanitné vzťahy – Vojtech Tkáč
podpredseda pre ekonomiku – Sergej Kozlík
www.hzds.sk