Bratislava 22. septembra (TASR) - Za zločin považuje bývalý vysoký komunistický funkcionár Vasil Biľak prípadné potrestanie jeho dvoch spolupracovníkov Miloša Jakeša (80) a Jozefa Lenárta (79), ktorí stoja pred súdom v súvislosti s okupáciou Československa vojskami Varšavskej zmluvy v roku 1968. V pondelok vyhlási pražský mestský súd verdikt nad dvojicou obžalovaných za napomáhanie pokusu o vlastizradu.
Podľa jeho slov Jakeš ani Lenárt v ničom neporušili vtedajšie zákony. Obaja chránili socialistický systém podľa ústavy a vtedy platných zákonov a dnes ich súdia za vlastizradu, to je komédia, konštatoval pre TASR Biľak. "Nezdá sa vám to komické, že ľudia, ktorí prezentujú kapitalistický systém, súdia ľudí, ktorí bránili svoj socialistický systém za to, že ho bránili. To je absolútny nezmysel, to je politická konštrukcia," zdôraznil Biľak.
Súdny proces s Jakešom a Lenártom sa začal v pondelok 16. septembra, hoci samotný prípad sa už ťahá od roku 1995, keď štátny zástupca zrušil obvinenie a spis koloval medzi štátnym zastupiteľstvom, vyšetrovateľmi a súdmi. Pôvodne boli Jakeš s Lenártom obžalovaní z trestného činu vlastizrady v súvislosti s pokusom o vytvorenie protiústavnej robotnícko-roľníckej vlády, prostredníctvom ktorej chceli legalizovať vstup okupačných armád Varšavskej zmluvy do Československa. Štátny zástupca Jiří Bednář vo štvrtok v záverečnej reči zmenil právnu kvalifikáciu trestného činu z prípravy vlastizrady na napomáhanie pokusu o vlastizradu.
Pokiaľ obžalovaným v Čechách hrozí v prípade uznania viny trest pri dolnej hranici, ktorá sa pohybuje od 12 do 15 rokov, ich bývalý stranícky kolega 85-ročný Biľak môže spokojne spávať. Najvyšší súd SR 12. februára tohto roku právoplatne vrátil prípad bývalého prvého tajomníka Ústredného výboru Komunistickej strany Slovenska Biľaka na došetrenie, navyše nariadil prokurátorovi doplniť vyšetrovanie o ďalšie úkony. Hoci súdny spis vo veci obžalovaného Biľaka má vyše 25 tisíc strán, neobsahuje potrebný originál, tzv. pozývací list z augusta 1968. Vyšetrovateľ má teda zabezpečiť list, v ktorom malo začiatkom augusta 1968 "zdravé komunistické jadro", reprezentované údajne aj Biľakom, požiadať predsedu Prezídia Najvyššieho sovietu ZSSR Leonida Iľjiča Brežneva o vykonanie akcie všetkými prostriedkami na potlačenie "hroziacej kontrarevolúcie".
Niektoré zdroje v súdnom spise uvádzajú, že originál pozývacieho listu z augusta bol údajne zničený. V spise sa tiež nachádza informácia z roku 1992, podľa ktorej predseda ruského vládneho archívu Pichoj mal poskytnúť údajne informáciu, že nenašiel žiadny pozývací list a ani evidenčnú kartu o jeho existencii, ktorá by sa musela zachovať i v prípade, keby dokument bol zničený.
Údajný pozývateľ okupačných vojsk v roku 1968 Vasil Biľak je obvinený pre porušenie zákona na ochranu mieru a z trestných činov porušovania povinnosti pri nakladaní s finančnými a hmotnými prostriedkami a ohrozovania devízového hospodárstva. Ak by ho súd uznal vinným, hrozí mu nepodmienečný trest odňatia slobody až na 15 rokov. Biľak, rovnako ako českí kolegovia pred súdom, už po ukončení vyšetrovania koncom roku 1998 všetky obvinenia poprel.