BRATISLAVA. Predseda finančného výboru parlamentu Daniel Duchoň (Smer) má väzby na kontroverzných podnikateľov. Najskôr šéfoval firme, ktorú ovládala rodina Salmanovovcov. Teraz si vybral za poslaneckého asistenta človeka s priamou väzbou na člena skupiny sýkorovcov.
Duchoň bol v rokoch 2003 až 2005 konateľom a riaditeľom bratislavskej AB Kozmetika group. Vo firme mal tiež desaťpercentný podiel.
Zvyšok ovládala spoločnosť Fluval, ktorú podľa obchodného registra ovládala rodina podnikateľa Sergeja Salmanova. Sám Salmanov bol v tom čase konateľom Fluvalu.
Sergej Salmanov bol obvinený z podvodu, lebo údajne získal bezodplatne podiel v AB Kozmetike na základe sfalšovaného podpisu podnikateľa Ľubomíra Somorovského. O falšovaní sa píše v expertíze, ktorú má polícia.
Streľba aj falošné kolky
S prevodom akcií kozmetickej firmy zrejme súvisela aj streľba pred bratislavským hotelom Kempinski v marci 2011. Salmanovov syn Alexander po hádke strieľal na auto, v ktorom Somorovský unikal. Čelil za to obžalobe z výtržníctva.
Kontroverzný bol aj Salmanovov spor o podiel v Ski parku Ružomberok s Ľubomírom Kudličkom, ktorý bol na takzvaných mafiánskych zoznamoch zaradený do skupiny takáčovcov.
Profil
Kto je Duchoň
bol riaditeľom a spolumajiteľom AB Kozmetiky,
po nástupe Smeru v roku 2006 šéfoval vojenskej nemocnici,
neskôr bol štátnym tajomníkom ministerstva obrany,
v súčasnosti šéfuje finančnému výboru parlamentu a je členom výboru na kontrolu vojenských tajných služieb.
Médiá písali aj o policajnej akcii, pri ktorej v Salmanovovej likérke zhabali tisícky fliaš alkoholu s falošnými kolkami. Súd dopadol v prospech podnikateľa.
„Oslovil ma jeden človek a keď som tam nastupoval, nevedel som, že tam pôsobí pán Salmanov,“ tvrdí Duchoň. Vravel, že zastával v AB Kozmetike manažérsku pozíciu a desaťpercentný podiel mal „formálne“.
Až neskôr sa vraj dozvedel, že Salmanov je vo firme tichým spoločníkom. Z kozmetiky vraj odišiel, lebo s ním nechcel ďalej spolupracovať. „Jednoducho som si povedal stačí.“
Podľa servera topky.sk má Duchoň aj ďalšiu zvláštnu väzbu. Jeho poslanecký asistent Robert Orawetz, s ktorým má zmluvu len od pondelka, v minulosti podnikal s Ladislavom Bališom.
„Dlhý Laco“, ako Bališa prezývajú, je údajne jedným z posledných žijúcich bossov skupiny sýkorovcov a polícia ho podozrieva z plánovania vraždy.
Orawetz bol jedným z konateľov firmy RV Boatbuilders, v ktorej mal v tom čase Bališ podiel.
Právnik Orawetz vraví, že vo firmách zastupuje nemenovaných klientov. Konateľom je aj vo firme EP Investments, ktorú následne kúpil Bališ a posledný žijúci člen skupiny pápayovcov Norbert Kocsis.
„Rozviažem s ním spoluprácu,“ povedal o Orawetzovi Duchoň. „Tá sa vlastne ešte ani nezačala.“ S advokátom sa vraj zoznámil tak, že poskytoval právne služby jeho manželke. „O týchto osobách som, samozrejme, nemal vedomosť,“ tvrdil o podnikaní s Bališom.
Dozerá na vojenských tajných
Duchoň po odchode z AB Kozmetiky a víťazstve Smeru vo voľbách v roku 2006 nastúpil za šéfa Vojenskej nemocnice v Bratislave.
Keď odstúpil František Kašický a na miesto ministra obrany nastúpil Jaroslav Baška, Duchoň sa stal štátnym tajomníkom ministerstva, kde mal na starosti vojenské zdravotníctvo, ale aj armádnu bytovú agentúru. Občas rokoval s ministrami Únie. Dostával sa tak aj k utajovaným skutočnostiam.
Teraz je okrem predsedu finančného výboru aj členom výboru na kontrolu vojenského spravodajstva.
Baška hovorí, že o mene Salmanov aj o Duchoňovej práci pre jeho firmu počuje prvýkrát.
Duchoň mal podľa neho previerku NBÚ. Tú dostal, keď úradu šéfoval František Blanárik, ktorý je teraz poradcom ministra obrany Martina Glváča.

Beata
Balogová
