Časti učiteľov sa zmena nepozdáva. Skúšanie gramatiky považujú za ťažké.
BRATISLAVA. Slovenčinárov bude na maturite viac zaujímať, koľko študenti vedia o gramatike než o literárnych dielach.
Minister školstva Dušan Čaplovič (Smer) zavádza pravidlo, aby pri známkovaní ústnej odpovede viac brali do úvahy znalosti z jazykovej zložky.
„Nepáči sa mi, že máme viac zohľadňovať jazykovú zložku. O jazyku sa oveľa ťažšie odpovedá,“ vraví predseda Slovenskej asociácie učiteľov slovenčiny Ján Papuga, ktorý učí na Gymnáziu na Hubeného ulici v Bratislave.
Ministrov hovorca Michal Kaliňák reagoval, že nevyžadujú úpravu zadaní maturitných otázok, ale nový prístup pri známkovaní.
Šesťdesiat percent známky má tvoriť jazyk, štyridsať literatúra. Dnes to platí opačne. Zmenu si podľa Kaliňáka vynútila reforma, ktorá posilnila výučbu lexiky či gramatiky.
Nech radšej čítajú
Maturant si žrebuje otázku, dve jej časti sa týkajú literatúry a jedna jazyka, napríklad má vysvetliť publicistický štýl. V literatúre sa ho napríklad opýtajú na romantizmus a rozbor diela.
Ako skúšajú
Maturita zo slovenčiny
písomný test:
teória
ukážky textov preverujú
čítanie s porozumením;
slohová práca: viac tém;ústna odpoveď:
jazyková zložka: lexikológia, štylistika či gramatika,
literárna zložka:napríklad charakterizujú medzivojnovú literatúru či štúrovcov a rozbor konkrétneho diela.
Riaditeľ Gymnázia na Kukučínovej v Poprade Vladimír Lajčák varuje pred tým, aby slovenčinári študentov viac bifľovali teóriu jazyka.
„Kľúčové je, aby to bolo o zručnosti pracovať s jazykom. Slovenčinári roky vyžadujú, aby sa deti iba drvili o autoroch a dielach bez toho, aby si knihy prečítali. Čo z toho majú? Nič,“ hovorí Lajčák.
Za riešenie by považoval, keby literatúra ostala kľúčovou, maturanti by však museli diela poznať a dokázali ich zhodnotiť z literárneho i jazykového hľadiska.
Zmena má platiť pre budúcoročných maturantov. Papuga vyzýva učiteľov, aby ministrovi adresovali protestné listy. „Ozvali sa mi desiatky učiteľov,“ hovorí.
Iba zopár protestov
Ministerstvo vraví, že dosiaľ dostalo sedem emailov. Čaplovičov hovorca upozorňuje, že plánujú ponechať možnosť, aby jazyk a literatúra mali pri známkovaní rovnakú váhu.
S novinkou súhlasí slovenčinárka Eva Kuková z Gymnázia Lettricha v Martine.
„Žiak má preukázať zručnosti pri práci s textom, schopnosť používať spisovný jazyk v písomnom aj ústnom styku.“
Tento rok posilňujú písomné maturity, ktoré sa začínajú od 12. marca. Ak študent nezíska aspoň 33 percent bodov z testov a aspoň 25 percent za sloh, pustia ho síce k ústnej skúške, ale bude si musieť externú časť zopakovať.

Beata
Balogová
