Poslanec Vladimír Matejička svoju zápisnicu zverejniť nemohol, lebo ju nemal. Igor Sidor má kópiu, ale únik odmieta.
BRATISLAVA. Výpovede poslancov o voľbe generálneho prokurátora, ktoré niekto zverejnil na internete, mohli uniknúť priamo z Generálnej prokuratúry. Kauzu možnej manipulácie hlasovania rieši odbor, ktorý podlieha námestníkovi Dobroslavovi Trnkovi.
Generálna prokuratúra v piatok podozrenie z možného úniku spisov cez jej ľudí nekomentovala. „Predmetná vec je v štádiu intenzívneho vyšetrovania. Preto nemôžeme poskytnúť podrobnejšie informácie,“ odkázala Andrea Predajňová z tlačového odboru.
Od zverejnenia zápisníc už ubehli takmer dva týždne. Predajňová neodpovedala na otázku, či bude začaté disciplinárne konanie voči prokurátorovi, ktorý má vyšetrovanie na starosti. Ani, či mal k výpovediam prístup aj Trnka.
Dobre uložená
Výpovede
Kto ich pustil?
výpovede sú súčasťou spisu, ktorý je na trestnom odbore Generálnej prokuratúry,
odbor patrí pod námestníka Dobroslava Trnku,
niektorí poslanci si po výsluchu zobrali kópiu,
k zápisnici kolegov však nemajú prístup,
vyšetrovací spis bol istý čas aj na Ústavnom súde.
Na internet niekto dal časti výpovedí poslancov Igora Sidora z Most–Híd, Vladimíra Matejičku zo Smeru a Andreja Ďurkovského, ktorý odišiel z KDH. Z dokumentov je zrejmé, že ide o fotokópie.
Sidor, ktorý už potvrdil, že po výsluchu prevzal kópiu zápisnice, odmieta, že by sa dostala von cez neho.
„Od dňa 4. októbra 2012, keď som bol vypovedať, bola uložená na mieste, ku ktorému mám prístup len ja.“
Dodal, že nevie, ako mohla výpoveď uniknúť z vyšetrovacieho spisu. „Verím, že v takto závažnej záležitosti už kompetentné orgány konajú.“
S Ďurkovským sa redakcii spojiť nepodarilo. Matejička hovorí, že svoju výpoveď zverejniť nemohol, lebo kópiu zápisnice ani nedostal. „Absolútne odmietam zverejnenie z mojej strany.“
Informovaný Trnka
Poslancov vypočúval prokurátor Jaroslav Kozolka z trestného odboru, ktorý patrí pod Trnku. Toho sa vyšetrovanie zároveň priamo dotýka, keďže ide o podozrenia zo sabotáže pri voľbe zo 17. mája 2011, keď bol jediným kandidátom a neuspel.
Prokuratúra v nedeľu neodpovedala, prečo nebol odstavený od vyšetrovania pre možnú zaujatosť.
Pre denník Pravda sa Trnka minulý týždeň k vyšetrovaniu sabotáže, aj k úniku výpovedí osobne vyjadroval.
„Vypovedalo asi 80 percent bývalých poslancov Národnej rady. Nebudeme konkretizovať, ktorí si zápisnice vyžiadali,“ povedal.
Ak aj niektorí poslanci majú kópie vlastných výpovedí, k zápisniciam svojich kolegov sa legálnou cestou nemali ako dostať.
Kto čo vypovedal
Vyšetrovací spis si v čase rozhodovania o Trnkovej sťažnosti vyžiadal Ústavný súd. Ďalšia možnosť úniku je teda tam.
Trnka pritom už v doplnení podania na Ústavnom súde v apríli 2012 navrhoval v rámci dokazovania vyžiadať si z Generálnej prokuratúry výpovede konkrétnych poslancov.
Odvolával sa na „zverejnené informácie“, podľa ktorých títo poslanci vo výpovediach potvrdili manipuláciu hlasovania.
Žiadne také informácie však vtedy podľa mediálnej databázy Newton zverejnené neboli. Ústavný súd v auguste 2012 Trnkovu sťažnosť zamietol.
Tri listy z výpovedí poslancov niekto sprístupnil na stránke scribd.com v stredu 20. februára. Dokument autor nazval Tajná voľba.

Beata
Balogová
