Bratislava 22. septembra (TASR) - Predseda Sociálnodemokratickej alternatívy (SDA) Milan Ftáčnik vníma výsledky parlamentných volieb aj ako výzvu na razantnejšiu prezentáciu ľavicových hodnôt v spoločnosti z pozície nekomunistického subjektu.
Výsledky parlamentných volieb, keď SDA získala niečo vyše 1,7 percenta hlasov, podľa Ftáčnika neznamenajú zánik sociálnodemokratických myšlienok a ich opodstatnenosti. K tomuto pocitu ho vedie realita v susedných transformujúcich sa krajinách, ale aj v etablovaných štátoch Európskej únie. Predseda SDA je presvedčený, že problém politickej rovnováhy medzi pravicou a ľavicou sa podarilo sformovať iba za prispenia sociálnodemokratickej, a nie komunistickej strany. Aj oslabenie HZDS oproti výsledkom volieb v roku 1998 napomôže tomu, aby slovenská sociálna demokracia získala na sile. Hnutie Mečiara pre svoju pseudosociálnu rétoriku stráca voličov, a to je šanca pre sociálnu demokraciu, dodal s dovetkom, že je to šanca aj na prekonanie jej rozdrobenosti na slovenskej politickej scéne.
Scenár zjednocovania slovenskej politickej ľavice ovplyvní podľa názoru Ftáčnika formovanie novej pravicovej vlády aj na mimoparlamentnej úrovni. Ide aj o profiláciu strany Smer, ktorá má šancu využiť vyprázdnenie ľavicového priestoru v zákonodarnom zbore. Možností je viac, no SDA je pripravená o integrácii ľavice diskutovať a prijať relevantné riešenia. Strane sa aj napriek dosiahnutým výsledkom podarilo sformovať pomerne silný odborný potenciál, ktorý môže byť vkladom pre vznik silnej ľavicovej strany, a to je cieľ SDA v nasledujúcich rokoch.
Ftáčnik neočakáva, že KSS po tom, čo sa stala parlamentnou stranou, ustúpi zo svojich prezentovaných pozícií, pretože za uplynulých 12 rokov jej tradičným najväčším nepriateľom bola SDĽ a sociálnodemokratické myšlienky vo všeobecnosti. Možnú spoluprácu pri reakciách na kroky pravicovej vlády ukáže až život, pričom bude záležať, či komunisti ponúknu okrem bezhlavej kritiky aj konštruktívne riešenia problémov.
SDA ústami svojho lídra nezamietla nutnosť výmeny popredných funkcionárov pre zjednotenie ľavice. Konflikt medzi SDĽ a SDA nie je podľa Ftáčnika iba v personálnej rovine, skôr zavážilo to, že sa ľavičiari začali utiekať ku kritike celého transformačného procesu od svojho počiatku v roku 1989 a prezentovali súčasne neidentifikovateľný prístup k zmenám. SDA plne transformačné kroky podporovala, aj keď si myslí, že bola možný sociálne citlivejší variant krokov a ďalšie reformy je nutné poňať aj zo sociálneho hľadiska. Osobné animozity medzi lídrami neboli rozhodujúce, povedal. O osude funkcionárov SDA rozhodne jej ústredná rada, pričom obmena pomôže ľuďom, ktorí sa vedia dívať dopredu, zdôraznil Ftáčnik.