Pre šéfa Lesov Jozefa Minďáša odchádzali lesníci. Riaditeľ SHMÚ sa teraz svojho podriadeného zastal. Hospodárenie v lesoch ešte vyšetrujú.
BRATISLAVA. „Oficiálne som požiadal ministra pôdohospodárstva, aby okamžite odvolal celé vedenie štátnych lesov,“ vyhlásil v júli 2009 premiér Robert Fico.
V štátnych Lesoch SR vtedy prebiehala malá revolúcia, vzbúrili sa zamestnanci, ktorí vytiahli na svojho šéfa Jozefa Minďáša množstvo zvláštnych zákaziek a viacerí preto aj museli odísť.
Minďáš bol nominantom HZDS a šéfom lesov bol za ministrov pôdohospodárstva Miroslava Jureňu aj Stanislava Becíka.
Ľudia zo Smeru v tom čase SME hovorili, že podnik je pod priamym vplyvom predsedu HZDS Vladimíra Mečiara.
„Externým a neplateným“ poradcom Minďáša vtedy bol Mečiarov zať – bývalý policajt a v tom čase študent práva Ján Gálik.
Minďáš je dnes opäť v štátnej inštitúcii a opäť v riadiacej funkcii. Je riaditeľom Leteckej meteorologickej služby, ktorá je súčasťou Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ).
Lesníci rebelmiŠtátne lesy
Škandály za Jozefa Minďáša
poradcu mu robil zať Vladimíra Mečiara Ján Gálik;
vo vedení firmy prívrženci a členovia HZDS a SNS;
prenájom poľovných revírov skupinám blízkym vládnym stranám;
zo skladu v Liptovskom Hrádku zmizlo drevo za 770-tisíc eur;
dodávali drevo aj firmám, ktoré mali miliónové dlhy;
zamenili lukratívne pozemky pri hoteli LUX v Banskej Bystrici za menej lukratívne pozemky a ešte aj doplatili;
predaj dreva najmä pre Mondi SCP Ružomberok bol podľa lesníkov netransparentný;
prenajatie 60 revírov bez súťaže krátko pred prijatím zákona, ktorý súťaže prikázal, za nízke nájomné;
výroba televízneho seriálu Rozprávanie stromov takmer za 200-tisíc eur.
Medzi lesníkmi, ktorí sa Minďášovi postavili, boli aj terajší primátor Banskej Bystrice Peter Gogola (nezávislý) a poslanec parlamentu Ján Mičovský (OĽaNO).
Upozorňovali na nepriehľadný predaj dreva, nevýhodný prenájom poľovných revírov či kúpu dvoch stolov pre Minďášovu kanceláriu za 23-tisíc eur.
Nespokojní zamestnanci lesov vtedy podali na polícii trestné oznámenie. Mičovský teraz hovorí, že sa o vyšetrovanie zaujímal a dostal odpoveď, že sa stále neskončilo.
Ako oznamovateľ ani nedostal vyrozumenie, že ho ukončili.
Fico v roku 2009 hovoril, že do tohto štátneho podniku by vôbec nemali ísť štátne pôžičky, „pokiaľ sa podozrenia jednoznačne nevysvetlia“.
Letecký meteorológMinďáš šéfuje Leteckej meteorologickej službe podľa riaditeľa SHMÚ Martina Benka od novembra 2011, keď ho ešte za vlády Ivety Radičovej (vtedy SDKÚ) prijal jeho predchodca Pavol Nejedlík.
Benko odpísal, že Minďáš má rigoróznu skúšku v odbore meteorológia a klimatológia.
„Je všeobecne známe, že odborníkov z oblasti meteorológie a klimatológie na Slovensku nie je veľa.“
Benko hovorí, že je s jeho doterajšou prácou spokojný, uznáva nielen jeho odborné, ale aj manažérske schopnosti a neeviduje žiadnu sťažnosť kolegov na jeho riadiacu prácu.
Prezumpcia neviny„K jeho obvineniam počas pôsobenia vo funkcii riaditeľa Lesov, š. p., uvediem, že pokiaľ ho súdy právoplatne neodsúdili, dovtedy ho nie je možné považovať za páchateľa trestného činu. Mali by sme preto uznať prezumpciu neviny,“ odpísal šéf meteorológov.
„Poukázali sme na mnoho neprávostí a tie ostali bez odpovede,“ hovorí zasa o svojom odchode z Lesov SR a o Minďášovi poslanec Mičovský, ktorý dostal za svoj postoj ocenenie Biela vrana. „Už vyše troch rokov sa to vyšetruje,“ hovorí.
„Božie mlyny, s. r. o. – celozávodná dovolenka,“ reagoval zasa na Minďášovu prácu pre štát Gogola.
Bývalý minister pôdohospodárstva Zsolt Simon (Most-Híd), ktorý mal pod sebou štátne lesy po vláde Roberta Fica, hovorí, že je z Minďášovho návratu „prekvapený“ a neteší sa tomu.
Minďáš v pondelok nedvíhal telefón, ktorý má pri svojom mene na stránke SHMÚ a neodpovedal na email.
Letecká meteorologická služba má na starosti meteorologické stanice na desiatich slovenských letiskách a na šiestich z nich má aj svoje úradovne. Tie poskytujú služby nielen pre vnútroštátne lety, ale pre lety v rámci Európskej únie aj mimo nej.

Beata
Balogová
