Akými sumami prispeli na ples sponzori, nie je možné zistiť. Ministerstvo zahraničia nemá zmluvu ani s organizátorom.
BRATISLAVA. K januárovému plesu ministerstva zahraničných vecí nie sú nijaké oficiálne dokumenty.
Ministerstvo neuzavrelo žiadnu zmluvu, vyplýva z jeho odpovedí na žiadosti podľa zákona o slobodnom prístupe k informáciám.
Tvrdí, že ples organizovalo s agentúrou Mafer, ale ani s ňou nemá zmluvu. Ani len o tom, že organizátori môžu použiť názov štátnej inštitúcie.
„Ministerstvu nevyplývala zo všeobecne záväzných právnych predpisov žiadna povinnosť uzatvoriť písomnú zmluvu s agentúrou Mafer... pretože z rozpočtovej kapitoly ministerstva neboli na organizáciu plesu vynaložené žiadne finančné prostriedky,“ tvrdí hovorca Boris Gandel. Rovnako sa vraj organizovali plesy od roku 1999.
Postup, keď chýba zmluva, nepovažuje za neštandardný ani majiteľka firmy Mária Mičková. Tvrdí, že Mafer má zmluvy so sponzormi, nevidí však dôvod ich zverejniť.
Sponzori za svoje peniaze podľa Mičkovej dostali reklamný priestor. Ministerstvo na ples pozýva zamestnancov či veľvyslancov.
„Mám papier, kde je napísané, že som poverená organizovať ples,“ povedala Mičková.
Ministerstvo potom priznalo, že dekrét vydalo, ale odmietlo ho zverejniť. Denník SME si ho už tiež vyžiadal podľa infozákona.
Obchodníci so štátom
Sponzori
Kto Lajčákovi zaplatil ples
Eco – Invest,
Microcomp,
Datalan,
Slovnaft,
Medissimo,
Mercedes Benz,
Enel,
Russel,
SSDZ,
Alison,
Citibank,
Tulip House,
Gas Familia,
Elesko,
Barzzuz,
Nestville Destillery,
Tauris,
Kon-rad.
Ministerstvo síce zverejnilo zoznam firiem, ktoré na ples agentúre prispeli, nechce však povedať, ktorá akou sumou.
Na súkromnú agentúru sa infozákon nevzťahuje a nedá sa tak ani overiť, či ministerstvo zverejnilo všetkých podporovateľov.
Zo zverejnených sponzorov robí väčšina dodávateľov pre štátne firmy alebo inštitúcie, priamo ministerstvu z nich podľa centrálneho registra zmlúv dodáva služby firma Alison.
Mikuláš Dzurinda z SDKÚ v čase, keď bol ministrom zahraničia, ples zrušil aj s odôvodnením, že firmy si spätne vyberali „daň“ v podobe štátnych zákaziek. Minister Miroslav Lajčák za vlády Smeru tradíciu obnovil.
Wienk: Nerobili charitu
„Zabezpečenie plesu bolo službou, ktorú firma poskytla ministerstvu. Komerčná firma aktivitu určite nerobila z charitatívnych dôvodov,“ hovorí Zuzana Wienk z Aliancie Fair-play. Ak chýba zmluva, je to podľa nej absurdné.
„Keďže firmy a sponzori nie sú žiadna charita a štátne orgány musia konať vo verejnom záujme, existuje riziko, že na takýto netransparentný vzťah bez akýchkoľvek pravidiel môže nakoniec doplatiť daňový poplatník,“ hovorí Wienk.
Všetky vzťahy so štátom musia byť podľa nej priehľadné a kontrolovateľné. „Je nepochopiteľné, že také niečo môže existovať celé roky.“

Beata
Balogová
