BRATISLAVA. Dovoľte mi, aby som sa s určitým nadhľadom vyjadril k prezidentským voľbám, ktoré budú na jar 2014.
Týmito slovami a pohľadom do očí svojho zlatého retrievera Larryho sa začína video na najnovšom blogu premiéra Roberta Fica.
V sprievodnom texte nazvanom „Chcem kandidovať za prezidenta“ kritizuje dosiaľ spomínaných kandidátov, ktorí si podľa neho zakladajú kampaň na brojení proti nemu. A na nereálnych sľuboch, na ktorých sa vraj premiér „výborne zabáva“.
„Rád by som sa opýtal prvých kandidátov, kde sú nejaké významnejšie právomoci prezidenta, ktorými by mohol ovplyvniť charakter štátu? Nikde. Klamú, len sa tak práši,“ píše.
Ďalej sám rozvíja myšlienku o príliš slabých právomociach prezidenta.
„My volíme prezidenta priamo a jeho mandát je veľmi silný, čo nezodpovedá jeho ústavnému postaveniu,“ kritizuje predseda vlády.
Robert Fico sa možnými prezidentskými kandidátmi nezaoberá až tak veľmi, že sa im v návale inej práce rozhodol venovať blog, píše Peter Schutz
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz
Evergreen SmeruFico o „nepomere medzi kompetenciami a spôsobom voľby prezidenta“ a otvorení tejto otázky pre ďalšie volebné obdobie hovoril už v roku 2009, hneď na druhý deň po druhom zvolení Ivana Gašparoviča do úradu.
Na jeseň na výročie ústavy zas o nevyhnutnosti posilniť kompetencie hlavy štátu rozprával predseda Národnej rady Pavol Paška. Podporil ho aj Gašparovič, podľa ktorého by prezident mal získať právo predkladať zákony.
„Trochu som sa ako filozof a politológ preriekol a odvtedy za to pykám,“ korigoval Paška vlastný výrok po úvahách, že Smer sa už začal pripravovať na zvolenie Roberta Fica za prezidenta.
O posilnení prezidentských právomocí Smer podľa hovorcu Erika Tomáša neuvažuje ani po blogu premiéra.
„Veď hneď v ďalšej vete tohto blogu premiér hovorí: Príliš ma to nevzrušuje, pretože v Národnej rade sa najbližších dvadsať rokov nevytvorí ústavná väčšina, ktorá by prezidenta posilnila zmenou ústavy.“
Smer má v parlamente 83 hlasov, na zmenu ústavy mu chýba sedem hlasov.
Tie by sa mohol pokúsiť získať medzi poslancami Obyčajných ľudí a nezávislých osobností, ktorí viackrát vyhlásili, že za rozumné návrhy Smeru zahlasujú.
Ľudia v tomto klube navyše pochádzajú z rôznych prostredí a nespája ich spoločný politický program.
Matovič je proti„Keď nejaký budúci kandidát na prezidenta túži po väčších kompetenciách, my mu určite pomáhať nebudeme,“ vyhlásil šéf klubu Igor Matovič. Tvrdí, že nevie o nikom z klubu, komu by sa prezidentské kompetencie málili.
Zásadný nesúhlas s posilňovaním právomocí hlavy štátu minulý týždeň vyjadril aj jeden z prvých kandidátov Andrej Kiska.
Sila prezidenta závisí podľa neho „od jeho osobnej aktivity a ochoty vstupovať do vecí a procesov“.
Prezident má u nás najmä reprezentatívne postavenie, medzi jeho najvýznamnejšie právomoci patrí vetovanie zákonov. Na prelomenie veta však stačí nadpolovičná väčšina všetkých poslancov.
Aký dosah môže mať posilnenie kompetencií, naznačilo nedávne rozhodnutie Ústavného súdu, ktorý prezidentovi umožnil pre „závažné skutočnosti“ odmietnuť parlamentom zvoleného kandidáta na generálneho prokurátora. Gašparovič to využil a Slovensko je už vyše dvoch rokov bez generálneho prokurátora.

Beata
Balogová
