SME

Milionársky klan Lexovcov

Pred niekoľkými týždňami začal Vladimír Lexa starší prevádzkovať ďalší hotel. Ide o trojhviezdičkové zariadenie Zátoka s vlastnou súkromnou plážou v najlukratívnejšej časti Seneckých jazier. Stavba trvala neuveriteľných sedem mesiacov a jej cena prevyšuje

Bratislavský hotel Barónka. Za socializmu slúžil ako robotnícka ubytovňa, dnes je trojhviezdičkovým hotelom. Náročná rekonštrukcia a ďalšie dostavby napredovali aj vďaka britskému kapitálu. Vladimír Lexa mladší mal zároveň do januára 2001 podiel na dlhodobom prenájme bývalého zväzáckeho hotela na Domaši. Prenájmy mládežníckeho majetku sa nedávno prehodnocovali, Lexa ml. sa hotela vzdal, ale snažil sa dostať späť finančnú náhradu za to, čo doň investoval.

FOTO SME – ĽUBOŠ PILC

Keď prepustili Ivana Lexu v roku 1999 na slobodu, pohyboval sa fotograf SME s policajtmi na jazere pri Lozorne. Zrazu zbadali pri jednej z haciend bývalého riaditeľa SIS. Išlo o túto haciendu (čiernobiela snímka je fotená z jazera, farebné foto z vtáčej perspektívy). Pri kúrii boli aj stajne pre kone, Ivan Lexa sa netají svojou vášňou k jazde na koňoch. Jeho brat Vladimír však tvrdí: „Naozaj nemáme tri domy v Lozorne.“

SkryťVypnúť reklamu

FOTO SME – JÁN KROŠLÁK a ĽUBOŠ PILC

Júl 1999. Lexa po prepustení z väzby dovolenkoval v Senci na Slnečných jazerách. Chatu mal pri južnom jazere hneď vedľa Ivana Kmotríka. Lexa si vtedy neplnil poslanecké povinnosti z dôvodu, že je chorý. Ako vidno na snímke, liečba vodou zaberala rýchlo. Na mieste novopostaveného hotela Zátoka, o ktorom píšeme, stála pôvodne malá chata. Žeby to bola práve tá, pri ktorej sa bývalý riaditeľ SIS v júli 1999 „rekreoval“ po prepustení z polročnej väzby? Nevedno. Krátko nato utiekol do zahraničia, kde zotrval takmer dva roky.

FOTO SME – ARCHÍV


FOTO SME – ĽUBOŠ PILC


V tomto byte na Drotárskej ulici býva bývalý riaditeľ SIS Ivan Lexa po tom, ako ho polícia našla v Juhoafrickej republike a doviedla nazad do krajiny.

SkryťVypnúť reklamu


FOTO SME – ĽUBOŠ PILC


FOTO SME – ĽUBOŠ PILC


Dom, ktorý je napísaný v obchodných registroch ako bydlisko Vladimíra Lexu staršieho (vpravo), a dom, ktorý dal hneď povyše otec Ivana Lexu stavať. Podľa susedov ho chce zrejme prenajímať, Vladimír Lexa mladší SME tvrdí, že nejde o bývanie pre exriaditeľa SIS. Vila s prekrásnym výhľadom na Slavín má tri podlažia, jeho spodná časť je spolovice presklená, v relaxačnej časti nechýba bazén s dĺžkou asi päť metrov a vírivá vaňa.

FOTO SME – ĽUBOŠ PILC


FOTO SME – PAVOL FUNTÁL


Nový hotel klanu Lexovcov. Leží v najlukratívnejšej časti Slnečných jazier pri Senci. Dvojposteľová izba tu stojí 1260 korún, v areáli je krytý bazén s dvoma protiprúdmi, fitnescentrum aj sauna. V čase našej návštevy bol hotel takmer prázdny.

SkryťVypnúť reklamu

Pred niekoľkými týždňami začal Vladimír Lexa starší prevádzkovať ďalší hotel. Ide o trojhviezdičkové zariadenie Zátoka s vlastnou súkromnou plážou v najlukratívnejšej časti Seneckých jazier. Stavba trvala neuveriteľných sedem mesiacov a jej cena prevyšuje podľa prvých odhadov sto miliónov slovenských korún. Hotel prevádzkuje akciová spoločnosť Himex, ktorá je aj spolumajiteľom seneckého penziónu Labuť. Predsedom predstavenstva akciovky je Vladimír Lexa starší, členmi jej dozornej rady sú Vladimír Lexa mladší a Edita Lexová.

Podľa našich informácií je Vladimír Lexa starší aj spolumajiteľom bratislavského hotela Barónka a vraj aj bratislavského hotela Tatra. V tomto hoteli mala svadobnú hostinu dcéra Vladimíra Mečiara Magdaléna.

Šikovný otec Vladimír

Rodina Lexovcov začala podnikať krátko po revolúcii. Vladimír Lexa starší bol členom poslednej prednovembrovej aj prvej ponovembrovej vlády Slovenskej republiky. Keď v lete 1990 v aktívnej politike skončil, robil poradcu nielen vtedajšiemu ministrovi financií Michalovi Kováčovi, ale poskytoval aj poradenské služby súkromnej zahraničnej firme. Po výmene ministra sa – už s kontaktmi – pustil do podnikania naplno.

SkryťVypnúť reklamu

Prvý veľký „biznis“ sa Lexovi podaril v roku 1992, keď získal štátny podnik Mlyny a cestovinárne Piešťany. Hoci sa cena tohto mlyna odhadovala na viac než miliardu korún, bývalému členovi vlády ho so štvoricou partnerov štát odklepol za približne tristo miliónov korún. Krátko nato ovládla táto skupina aj Gemerský mlyn, ktorý vraj získala formou nátlaku na bývalých majiteľov. Tí mali pod psychickým nátlakom podpísať zápisnicu, že odstupujú od zmluvy s Fondom národného majetku.

Podľa Ivana Mikloša tieto mlyny profitovali práve vďaka špeciálnemu zaobchádzaniu zo strany FNM a ministerstiev. Kým Lexa so spoločníkmi kupoval obilie od štátu v hodnote tritisícšesťsto korún za tonu, ostatní za ňu platili na voľnom trhu vyše päťtisíc. Išlo o začiatok sľubnej podnikateľskej kariéry Vladimíra Lexu staršieho, ktorý zabezpečil jeho rodine viac než zaujímavý finančný štart vo svete biznisu.

SkryťVypnúť reklamu

Dnes sú expolitik Vladimír Lexa starší a jeho syn Vladimír Lexa mladší v predstavenstvách a dozorných radách viacerých podnikov, ktorých základné imanie zvyčajne presahuje niekoľko miliónov korún. Hovorí sa, že profitovali údajne aj vtedy, keď bol ich rodinný príslušník Ivan Lexa štátnym tajomníkom ministerstva privatizácie.

Majú miliardy?

Najzaujímavejšími firmami, kde v štatutárnych orgánoch sedia Vladimír Lexa starší a Vladimír Lexa mladší, sú IRI, a. s, Proreal Plus, a. s., Himex, a. s., B.S.R., s. r. o., Ecoreal, a. s., či RST – Rusko-slovenský trading, a. s. Zaujímavosťou je, že v dozornej rade akciovky Proreal Plus sedel od mája 1998 do decembra 1999 aj jeden z obhajcov exriaditeľa tajnej služby Ľubomír Hlbočan.

Základné imanie IRI predstavovalo k decembru 2000 tridsaťdva miliónov, Himex má imanie štyridsať miliónov sedemstotisíc korún a Ecoreal stoosemdesiatjeden miliónov korún. Vladimír Lexa mladší SME povedal, že spolu s otcom a bratom Ivanom sú úspešní preto, že sú „najmä šikovní a inteligentní“. Konštatovanie, že ich rodina je považovaná za jednu z najbohatších, okomentoval: „Ja by som to povedal asi tak, že nie sme chudobní.“ Vladimír Lexa starší v auguste 2000 skonštatoval: „Síce nie som chudobným podnikateľom, rozhodne však nie som ani superboháčom. To, či môj syn Ivan má alebo nemá nejaké firmy, neviem.“

SkryťVypnúť reklamu

Podľa juhoafrického podsvetia disponoval Ivan Lexa v zahraničí majetkom, ktorý sa vraj pohyboval od ôsmich do desiatich miliónov dolárov, čo je asi tristošesťdesiat až štyristopäťdesiat miliónov slovenských korún. Bývalý riaditeľ SIS na otázku, z čoho žil dva roky v zahraničí, odpovedal: „Niečo sme mali s manželkou našetrené.“ Podľa slovenského obchodného registra však Ivan Lexa oficiálne nefiguruje v žiadnych súkromných spoločnostiach.

Autor: dam, rom

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 12 356
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 958
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 249
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 556
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 528
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 126
  7. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 4 629
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 410
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Peter Kotlár, splnomocnenec vlády pre prešetrenie pandémie Covid-19.

František Majerský z KDH označil vyjadrenia splnomocnenca za provoaprílový žart.


SITA 5
Ilustračné foto.

Prípad desí aj po rokoch.


Organizácie hovoria o neodbornom rozhodnutí a neefektívnom opatrení vlády.


TASR 5
Medveď hnedý.

Podľa Fica vláda prijala citlivé rozhodnutie.


TASR 4
SkryťZatvoriť reklamu