Berlín/Viedeň 15. júna (TASR) - V súvislosti so začínajúcim sa summitom Európskej únie v Göteborgu sa dnešné vydania nemeckých a rakúskych denníkov venujú problematike rozšírenia únie, pričom sa vracajú aj k stredajšiemu rokovaniu členských krajín NATO v Bruseli. Na základe neoficiálnych informácií z bruselskej centrály aliancie označujú za najvážnejších kandidátov na vstup do NATO v roku 2002 zhodne Slovinsko a Slovensko.
Nemecký denník Die Welt v obsiahlom článku "Havlova indiskrétnosť vyvolala v kandidátoch NATO uľahčenie" informuje, že podrobnosti z rokovania v centrále NATO, ktoré prezradil český prezident Václav Havel, vyvolali vlnu nadšenia a uľahčenia hlavne v Slovinsku a na Slovensku, povzbudili však aj pobaltské krajiny a zároveň Bulharsko a Rumunsko.
Die Welt cituje slová predsedu výboru NR SR pre integráciu Františka Šebeja, ktorý považuje závery najnovšieho zasadnutia NATO v Bruseli za jednoznačný signál, na ktorý Slovensko čakalo veľmi dlho.
Šebej naráža na nedávnu cestu premiéra Mikuláša Dzurindu do Washingtonu a jeho osobného stretnutia s americkým prezidentom Georgeom W. Bushom. Dzurinda sa už dlhší čas považuje za "hnací motor" krajín, ktoré sa uchádzajú o členstvo v aliancii a kvôli tomu zvolal nedávno do Bratislavy neformálnu schôdzku šéfov štátov a vlád krajín strednej a východnej Európy, pripomína Die Welt.
Vstupom krajín strednej a východnej Európy by sa podľa názoru slovenského premiéra stratila tzv. "Medzieurópa", geografický priestor nabitý konfliktami, na ktorý sa už dlho roky hľadí s obavami ako na výbušnú zónu.
O skutočnosti, že Slovensko sa nechce stať členom aliancie len verbálne, ale snaží sa aj o efektívnu reformu svojej armády, sa mohol v Bratislave presvedčiť aj zástupca náčelníka generálneho štábu armády USA Richard Myers. A ten chválou nešetril. Slovenská armáda zredukuje v budúcnosti svoje počty a stane sa pružnejšou. Na druhej stránke sa počíta s častejšími vojenskými manévrami záložníkov, informuje Die Welt.
Obsahovo podobný článok prináša aj dnešné vydanie rakúskeho konzervatívneho denníka Die Presse. Možnému pozvaniu Slovenska na budúcoročný summit NATO v Prahe venuje pozornosť aj dnešné vydanie nemeckého mienkotvorného denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung.
V poznámke "Zadosťučinenie na Slovensku" sa okrem iného píše: Po svojom nástupe do úradu v roku 1998 si Dzurinda ako prioritu vytýčil vstup SR do EÚ a NATO. Neochvejne proklamované posolstvo nového kabinetu znelo, že to bola práve Mečiarova vláda, ktorá vohnala Slovensko do izolácie a že to bude práve vláda Dzurindova, ktorá z krajiny urobí opäť partnera, rešpektovaného celým medzinárodným spoločenstvom.
Ako protislužbu za svoje dobré správanie sa dostával vládny kabinet v Bratislave sústavne ubezpečenia od politikov aliancie a únie, že je to práve a len súčasná vláda, ktorá dokáže udržať otvorenú cestu do Európy. Čím bližšie je však pražský summit NATO, tým viac sa v slovenských vládnych kruhoch množia obavy, že samotné NATO už nepovažuje ústretovosť Dzurindovej vlády za "nevyhnutnú".
Podnetom na prijatie triezvejšieho postoja súčasnej vládnucej garnitúry sa stalo nedávne vyhlásenie generálneho tajomníka NATO Georgea Robertsona, ktorý povedal, že rozhodnutie o prijatí Slovenska do aliancie nebude záležať od výsledkov parlamentných volieb, ktoré sa uskutočnia ešte pred pražským summitom NATO.
Mečiarovo Hnutie za demokratické Slovensko bolo síce ešte v roku 1997 "prekážkou", teraz však vehementne vystupuje za prijatie krajiny do NATO, všíma si nemecký denník.
Slovenský minister zahraničných vecí Eduard Kukan reagoval na Robertsonove slová poznámkou, že najnovší postoj generálneho tajomníka NATO ho "prekvapil", keďže západní politici vyjadrovali doteraz zakaždým obavy z výsledku budúcoročných parlamentných volieb na Slovensku, uzatvára FAZ.
SHAPE: SR musí splniť ciele Akčného plánu členstva v NATO
Brusel 15. júna (TASR) - Členovia parlamentnej skupiny pre rýchly vstup SR do NATO poslanci Národnej rady SR František Šebej, Vladimír Palko, Oľga Keltošová a Peter Weiss sa dnes v hlavnom veliteľstve spojeneckých síl NATO v Európe (SHAPE) v Bruseli stretli s medzinárodno-politickým poradcom najvyššieho veliteľa jednotiek NATO v Európe Michaelom Durkeem, predsedom vojenského výboru NATO admirálom Guidom Venturonim a riaditeľom koordinačnej jednotky Partnerstva pre mier generálom Izidorczykom.
Hostitelia v rozhovoroch zdôraznili mimoriadnu dôležitosť naplnenia cieľov, ktoré si SR sama stanovila v rámci národného Akčného plánu členstva. Konečné rozhodnutie o pozvaní kandidátskych krajín však bude mať výsostne politický charakter, uviedol pre TASR poslanec Weiss. Kľúčovú úlohu preto bude zohrávať politická dôveryhodnosť kandidátskej krajiny a v prípade Slovenska aj kontinuita v nastúpenom zahranično-politickom smerovaní.
Patrubány: Kým nebudú zrušené Benešove dekréty, SR nemôže byť členom EÚ
Budapešť 15. júna (TASR) - Kým nebudú zrušené Benešove dekréty z roku 1945, Slovensko nemôže byť členom Európskej únie, vyhlásil dnes na tlačovej konferencii v Budapešti predseda Svetového zväzu Maďarov (MVSZ) Miklós Patrubány. Hovoril o tom v súvislosti s informovaním o účasti na stredajšom rokovaní o materiáli Európskeho parlamentu (EP) o Slovensku v Štrasburgu.
Predseda MVSZ na fóre informoval o živote maďarského národného spoločenstva v Karpatskej kotline. Poslancov EP upozornil na skutočnosť, že Rumunsko do dnešného dňa nerealizovalo uznesenie Rady Európy (RE) o navrátení majetku cirkví. Patrubány okrem toho obhajoval aj požiadavku na rehabilitáciu politika Jánosa Esterházyho, ktorý bol predstaviteľom maďarskej menšiny na Slovensku za prvej ČSR a vo vojnových rokoch. Patrubány v Štrasburgu poprel správy o tom, že za exodom zámolyských Rómov stojí jeho MVSZ.
Predseda Slovenskej republikovej rady MVSZ László Gál Soóky na tlačovej konferencii vyhlásil, že na híringu informoval o falošných informáciách, na základe ktorých bol materiál zostavený a tento dokument z roku 2000 označil za snahu ukázať SR v dobrom svetle.
Podľa Gála Soókyho Strana maďarskej koalície (SMK) sa po vstupe do vlády v roku 1998 svojvoľne vzdala maďarskej univerzity, zaradenia autonómie na rokovací poriadok, ako aj revízie Benešových dekrétov a Trianonskej dohody, ktorú nazval diktát.
" Má vôbec SMK legitimitu na zastupovanie slovenských Maďarov, veď na vzdanie sa týchto dôležitých otázok nedostala splnomocnenie od maďarskej menšiny žijúcej na Slovensku?" opýtal sa na záver podľa maďarskej agentúry MTI Gál Soóky.
Bush menoval v prejave aj SR, podľa Vášáryovej ide o mimoriadne pozitívnu správu
Varšava 15. júna (TASR) - Menovanie SR v prejave amerického prezidenta Georgea W. Busha medzi krajinami, ktoré musia dostať šancu vstúpiť do NATO, je jednou z najpozitívnejších správ, aké Slovensko na medzinárodnej scéne počulo od svojho vstupu do Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) v minulom roku. Konštatovala to dnes v telefonickom rozhovore s TASR veľvyslankyňa SR v Poľsku Magda Vášáryová.
George W. Bush v časti prejavu o tom, že Európa už nesmie byť rozdelená, uviedol okrem Estónska, Lotyšska a Litvy aj Slovensko ako krajinu novej demokracie, ktorá musí dostať šancu vojsť do NATO, uviedla Vášáryová.
Ako slovenská veľvyslankyňa ďalej poznamenala, už poľský prezident Aleksander Kwasniewski v príhovore pred Bushovým prejavom vymenoval sedem krajín usilujúcich sa o vstup do NATO, pričom na prvom mieste spomenul Slovensko.
Americký prezident dnes v prejave na pôde knižnice Varšavskej univerzity vyjadril presvedčenie, že členstvo v NATO získajú všetky krajiny, ktoré sa o to usilujú a ktoré sú pripravené zdieľať zodpovednosť, ktorú so sebou členstvo v aliancii prináša. "O otázke ďkedyď sa ešte môže diskutovať v rámci NATO. Nie však o otázke ďčiď (dôjde k rozšíreniu). Pri plánovaní rozšírenia NATO nesmie byť žiadna krajina využitá ako šachová figúrka v programoch iných krajín. Nebudeme obchodovať s osudmi slobodných európskych národov," vyhlásil Bush. V súvislosti s integráciou do euroatlantických štruktúr Bush spomenul aj SR.
Podobne ako Vášáryová ani poľskí politici neskrývali spokojnosť po Bushovom prejave.
"Prezident Bush ukázal, že Európa Jalty je už minulosťou, že Rusko a Európa už nepotrebujú nárazníkové zóny," poznamenal bývalý poľský premiér Tadeusz Mazowiecki.
Bývalý minister zahraničných vecí Bronislaw Geremek považuje za "veľmi dôležité počuť, že Spojené štáty sa snažia rozšíriť NATO o tri pobaltské krajiny a Slovensko".
Poľský expremiér Jozef Oleksy uvítal, že Bush do budovania spoločnej Európy zaradil aj Ukrajinu. Prezident USA totiž v prejave prízvukoval, že Európa sa musí otvoriť Ukrajine, ktorá s podobným odhodlaním ako Poľsko zápasí s problémami transformácie.
"Môžeme byť hrdí na to, že sa prezident USA pýtal, čo Spojené štáty a Poľsko môžu spolu urobiť pre svet," poznamenal člen poľskej Rady národnej bezpečnosti Marek Siwiec.
Návrh EÚ: Ukončenie rokovaní by malo byť možné v roku 2002
Göteborg 16. júna (TASR) - Európska únia (EÚ) by dnes mala sľúbiť kandidátskym krajinám, že najlepšie z nich budú môcť ukončiť prístupové rokovania do konca roku 2002 a stanoviť ako cieľ ich účasť na voľbách do Európskeho parlamentu (EP) v roku 2004. Vyplýva to z návrhu záverov summitu EÚ v Göteborgu, ktorý by mali dnes predpoludním schváliť šéfovia štátov a vlád európskej pätnástky.
"Proces rozšírenia je nezvratný... Za predpokladu, že pokrok k splneniu vstupných kritérií bude pokračovať nezmenšeným tempom, cestovná mapa by mala umožniť ukončiť rokovania do konca roku 2002 pre tie kandidátske krajiny, ktoré budú pripravené. Cieľom je, že by sa mali zúčastniť na voľbách do EP v roku 2004 ako členovia," uvádza sa v návrhu, ktorý je výsledkom nočných rokovaní a ktorý predloží Švédsko na dnešné rokovanie lídrom EÚ aj napriek odporu Francúzska a výhradám niekoľkých ďalších krajín.
Dnešné rokovanie Európskej rady môže viesť k zmenám v texte. Už z návrhu však vyplýva veľká opatrnosť EÚ, ktorá nešetrila podmieňovacími spôsobmi a stanovením niekoľkých predpokladov, za ktorých bude splnenie uvedených termínov možné.
Ak text ostane v navrhovanej forme, nebude ho možné považovať za stanovenie roku 2002 ako konečného termínu pre ukončenie rokovaní s najlepšími (pôvodný cieľ predsedajúceho Švédska), ale ako deklarovanie ochoty rokovania na budúci rok ukončiť.
Oproti záverom zo summitu v Nice vlani v decembri by došlo len k minimálnemu posunu. Vtedy pätnástka konštatovala, že "stratégia rozšírenia predložená Európskou komisiou spolu s ukončením medzivládnej konferencie o inštitucionálnej reforme umožnia EÚ privítať nové krajiny, ktoré budú pripravené, od konca roku 2002 v nádeji, že sa budú môcť zúčastniť na budúcich voľbách do EP v roku 2004".
Cestovná mapa, na ktorú sa odvoláva návrh göteborských záverov a ktorá bola schválená vlani v Nice, deklaruje možnosť uzavrieť prístupové rokovania s najpokročilejšími krajinami v priebehu roku 2002.
Európska rada v návrhu záverov z Göteborgu ďalej víta výrazný prielom dosiahnutý v prístupových rokovaniach počas švédskeho predsedníctva, v ktorých došlo dokonca k prekonaniu cieľov stanovených v Nice. Lídri EÚ by mali prisľúbiť, že počas nadchádzajúceho belgického a španielskeho predsedníctva bude EÚ naďalej dodržiavať cestovnú mapu s nezmenšenou intenzitou.
Novej hybnej sile sa však musí vyrovnať pokračujúci pokrok kandidátov v preberaní, implementácii a vynucovaní legislatívy, upozorňuje návrh. Mimoriadnu pozornosť by mali venovať najmä administratívnym štruktúram, reforme súdnictva a štátnej služby, ako aj situácii menšín.
Kandidátske krajiny budú naďalej posudzované výlučne podľa dosiahnutých výsledkov, platí princíp diferenciácie a to umožňuje najlepšie pripraveným krajinám pokračovať rýchlejšie v rokovaniach, a ďalším zasa dobehnúť ostatných, píše sa v návrhu záverov v Göteborgu. Text tiež pripomína známy princíp, že žiadnu dohodu uzavretú v priebehu rokovaní, nemožno považovať za konečnú, kým nie je celková dohoda o všetkom.
Slovenský premiér priletel do Göteborgu na zasadnutie Európskej rady
Göteborg 16. júna (TASR) - Predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda pricestoval dnes na jednodňovú pracovnú návštevu Švédska, kde sa zúčastní na zasadnutí Európskej rady v Göteborgu.
V druhom najväčšom švédskom meste budú rokovať predstavitelia 15 členských štátov Európskej únie (EÚ) s predsedami vlád kandidátskych krajín. Témou diskusií počas pracovného obeda budú otázky spojené s procesom rozširovania únie a jeho ukončením.
Cieľom vrcholnej schôdzky je okrem vnútorných otázok únie a problematiky jej rozširovania aj prijatie stratégie trvalo udržateľného rozvoja, najmä pokiaľ ide o trendy v energetike, doprave a zdravotníctve. Najväčší dôraz by sa mal klásť na otázky ochrany podnebia.
Šéf slovenského kabinetu ocenil na piatkovej tlačovej konferencii venovanej göteborskému summitu švédske predsedníctvo, ktoré bolo pre SR doteraz najúspešnejšie. SR totiž uzavrela 17 kapitol, čím sa dostala na úroveň kandidátov z prvej skupiny.
Dzurinda tiež konštatoval, že výsledky írskeho referenda, v ktorom sa voliči vyslovili proti prijatiu Zmluvy z Nice o rozširovaní Európskej únie smerom na východ, nepoznačia dramaticky proces prijímania nových krajín, pretože tento proces je nezvratný.
Slovenského premiéra na summite sprevádzajú minister zahraničných vecí Eduard Kukan a hlavný vyjednávač pre vstup SR do EÚ Ján Figeľ.
V parížskom Štátnom inštitúte cudzích jazykov sa dá hovoriť aj po slovensky
Paríž 16. júna (TASR) - Ako všetci študenti, aj poslucháči odboru slovenského jazyka v Štátnom inštitúte cudzích jazykov (INALCO) v Paríži končia v týchto dňoch záverečnými skúškami školský rok 2000-01. Lektorát pôsobí v INALCO desať rokov, pričom v ostatných štyroch rokoch slovenčinu učí lektor Milan Horný, ku ktorému sa toho roku pridal i hosťujúci profesor Štefan Povchanič, ktorý prednáša slovenskú literatúru.
Odbor slovenského jazyka v INALCO prešiel v ostatných rokoch viacerými zmenami. Vďaka úsiliu slovenských lektorov a s podporou veľvyslanectva SR v Paríži sa podarilo presadiť vytvorenie trojročného štúdia ukončeného vysokoškolským diplomom.
Počet francúzskych záujemcov o štúdium slovenčiny sa stále zvyšuje momentálne sa mu venuje 35 poslucháčov. Každý rok sa piati až šiesti z nich už tradične zúčastňujú na letných kurzoch slovenského jazyka v Bratislave - Studia Academica Slovaca (SAS). Aj tento rok odchádza na SAS, ktorý sa uskutoční od 6. do 26. augusta, päť Francúzov.
Piatkové popoludnie strávili študenti slovenčiny na Veľvyslanectve SR v Paríži, kde ich pri príležitosti úspešného ukončenia školského roku prijal mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec SR vo Francúzsku Vladimír Valach. Vo veľmi srdečnej a priateľskej atmosfére si študenti mohli nielen pohovoriť o štúdiu a plánoch do budúcnosti, ale ochutnať i slovenské špeciality: bryndzové halušky, kapustnicu, slovenské vína a pivo.
K dobrej nálade prispel i prednes z tvorby slovenských básnikov v podaní slovenskej herečky Antónie Miklíkovej a slovenské ľudové piesne a tance v podaní francúzskeho súboru Nádeje.
HZDS-ĽS má vo Washingtone detašované mediálne pracovisko
Washington 16. júna (TASR) - V amerických thing-tankoch a odborných kruhoch zaznamenali nový frontálny útok predsedu Hnutia za demokratické Slovensko-Ľudovej strany (HZDS-ĽS) Vladimíra Mečiara na slovenského voliča. Mečiar sa snaží aj o vylepšenie svojho imidžu v zahraničí k takým pokusom zaraďujú americkí žurnalisti aj vytvorenie detašovaného mediálneho pracoviska HZDS-ĽS vo Washingtone.
Podľa správy, ktorú poskytlo toto pracovisko washingtonskému spolupracovníkovi TASR, Mečiar listom oslovil senátorov Richarda Durbina a Petra Fitzgeralda zo štátu Illinois, v ktorom ich žiada o podporu SR pri vstupe do NATO.
Senátor Durbin bol medzi tými 17 senátormi, ktorí nedávno poslali prezidentovi Bushovi list so žiadosťou, aby podporil ďalšie kolo rozširovania NATO.
Škola dokorán pre integráciu rómskych detí v SR mala v USA úspech
Washington 16. júna (TASR) - Farbami hýriace kresbičky rómskych detí z východoslovenskej obce Jarovnice, ktoré odzrkadľujú ich životný údel, tvorili vo Washingtone kulisu ojedinelému podujatiu o Rómoch v Európe a na Slovensku. Diskusný deň Rómovia a Slovensko - výzvy a perspektívy zorganizovalo slovenské veľvyslanectvo v hlavnom meste Spojených štátov.
O postavení a osude Rómov v Európe hovoril Peter Godwin, renomovaný žurnalista časopisu National Geographic Magazin, ktorý navštívil niekoľko európskych krajín, vrátane Slovenska, a do aprílového čísla časopisu pripravil obsiahly článok pod názvom Gypsies, the Outsiders.
Nosnými témami stretnutia odborníkov, pracovníkov amerických mimovládnych organizácií, Svetovej banky, pozorovateľov z Kongresu, súčasnej americkej administratívy a zástupcov SR boli: úloha vlády v hľadaní riešení problémov Rómov, spolupráca rómskej a ostatnej časti slovenskej spoločnosti, pomoc rómskym deťom vo výučbe a vzdelávaní, úloha cirkvi v rómskych komunitách, ako aj podnecovanie komunikácie medzi všetkými časťami slovenskej spoločnosti. O skúsenostiach s prácou v rómskych osadách Pastarka, Hermanovce, Svinia a v ďalších hovorili slovenskí aktivisti, vrátane saleziánskeho kňaza Petra Besenyiho z Bardejova.
"Cieľom tohto ojedinelého podujatia nie je robiť diagnostiku toho, čo je všeobecne známe, ale chceme americkej verejnosti ukázať, že na Slovensku sú ľudia a inštitúcie, ktoré majú určité skúsenosti a ktoré nielenže sú ochotné, ale aj vedia, ako mnohé problémy s pomocou samotných Rómov riešiť," povedal asi sto prítomným veľvyslanec SR v USA Martin Bútora.
S veľkým záujmom sa vo Washingtone stretla práca nadácie Škola dokorán, ktorá pomáha v mnohých slovenských obciach pri výučbe rómskych detí.
Úlohu vlády SR v riešení rómskej otázky prezentovala riaditeľka sekcie pre ľudské práva a menšiny Jana Kviecinská. Iba nedávno Helsinský výbor amerického Kongresu kritizoval niektorých slovenských politikov za to, že sa snažili presadiť opatrenia, ktoré by mnohým Rómom upreli právo na slobodu cestovania, čo ako komisia konštatovala je v príkrom rozpore s helsinským procesom.
Rómskym deťom z Jarovníc sa minulý týždeň snažili pomôcť aj Američania slovenského pôvodu zorganizovali tenisový turnaj, výťažok z ktorého pomôže sčasti kryť náklady na pobyt rómskych detí z obce v jednom z letných táborov v Spojených štátoch. Na turnaji sa zúčastnil premiér Mikuláš Dzurinda a niektorí členovia jeho vlády, ako aj hokejové hviezdy NHL Peter Šťastný, Peter Bondra a ďalší.
Slovenský premiér je spokojný so závermi summitu EÚ vo švédskom Göteborgu
Göteborg 16. júna (TASR) - Spokojnosť so závermi summitu Európskej únie (EÚ) vo švédskom Göteborgu vyjadril dnes slovenský premiér Mikuláš Dzurinda, ktorý sa vo Švédsku zúčastnil na zasadnutí Európskej rady. Na summite predsedu vlády sprevádzal minister zahraničných vecí Eduard Kukan a hlavný vyjednávač SR s EÚ Ján Figeľ.
Šéf slovenského kabinetu odôvodnil svoj postoj dvomi skutočnosťami - stanovením jasného postupu zo strany EÚ a preukázaním schopnosti SR pokračovať v začatom procese tak, aby bola medzi prvými krajinami, o ktoré sa únia rozšíri.
Premiér ocenil aj ciele EÚ stanovené na summite, podľa ktorých sa únia zaväzuje ukončiť negociácie s krajinami pripravenými v priebehu roku 2002 a umožniť obyvateľom tých štátov účasť na voľbách do Európskeho parlamentu v roku 2004 už ako občanom členských štátov EÚ. Podľa Dzurindu tak EÚ nepriamo dala najavo, že k rozširovaniu dôjde k 1. januáru 2004.
Je možné, že k rozhodnutiu únie paradoxne prispeli aj výsledky írskeho referenda, v ktorom sa voliči vyslovili proti Zmluve z Nice o rozšírení únie smerom na východ. Európski lídri akoby v tejto súvislosti chceli dokázať, že proces prijímania nových členov je nezvratný.
S pozitívnym stanoviskom premiéra sa stotožňuje aj minister zahraničných vecí SR, ktorý zdôraznil najmä to, že sa už nehovorí o európskej pätnástke, ale o Európe všetkých zúčastnených. Kukan poukázal aj na zmeny vo formuláciách, kde sa v súvislosti s rozširovaním EÚ už viac nespomínajú "najlepšie pripravené krajiny, ale krajiny, ktoré budú pripravené". Časový harmonogram stanovený na göteborskom summite je podľa neho úplne v súlade s tým, čo si stanovila SR na začiatku predvstupových rokovaní.
Obidvaja slovenskí predstavitelia vyjadrili veľkú spokojnosť so švédskym predsedníctvom EÚ, ktoré považujú za najintenzívnejšie v negociačnom procese. Z tohto dôvodu by Slovensko chcelo využiť až do jeho skončenia jeho vysokú pripravenosť, spoluprácu, intenzitu a veľkú aktivitu.
Slovenský premiér absolvoval v Göteborgu pracovný obed, počas ktorého sa prediskutovali práve otázky spojené s procesom rozširovania a jeho ukončením. Po ňom všetci lídri európskych štátov, vrátane Dzurindu, zapózovali pre tradičnú spoločnú tzv. rodinnú fotografiu. Šéf slovenského kabinetu podvečer aj so sprievodom odcestoval do vlasti.
Aktivisti Greenpeace, ktorých zadržali v sobotu v Ľubľane, sú na slobode
Ľubľana/Bratislava 17. júna (TASR) - Po viac než 24 hodinách zadržania prepustila dnes slovinská polícia všetkých aktivistov organizácie Greenpeace, vrátane šiestich občanov SR, ktorí v sobotu pred veľvyslanectvom USA v Ľubľane protestovali proti plánu USA na vybudovanie systému protiraketovej obrany (NMD). Žiadneho z 25 členov tímu Greenpeace zo Slovinska nevyhostili a úrady nikomu neudelili ani finančnú pokutu.
Občanov SR dnes po 24-hodinovej zadržiavacej väzbe postavili pred súd, ktorý stiahol všetky obvinenia, vrátane obvinenie z trestného činu poškodzovania cudzieho majetku voči dvom aktivistom Slovákovi a Rakúšanovi, ktorí sa v sobotu reťazami pripútali k plotu okolo ambasády USA.
Aktivisti Greenpeace sa v sobotu po rebríku dostali cez plot americkej ambasády a namiesto americkej vlajky chceli vyvesiť transparent s nápisom Stop Star Wars (Zastavte Hviezdne vojny), čo bola narážka na plán USA vybudovať NMD. Slovinská polícia ich zatkla a neskôr v ľubľanských uliciach zadržala aj skupinu demonštrantov oblečených v charakteristických bielych overaloch hnutia Greenpeace.
V telefonickom rozhovore s TASR zadržaný občan SR Martin H. povedal, že časť aktivistov z policajnej stanice previezli do ľubľanskej väznice, kde strávili 24 hodín. Potom ich predviedli pred súd. V súdnom konaní im hrozila finančná pokuta za nedovolené zhromažďovanie a prípadne vyhostenie zo Slovinska.
Organizácia Greenpeace protestnou akciou pred veľvyslanectvom USA upozornila na nebezpečnú hru, ktorú nový prezident USA George W. Bush hrá na poli svetovej bezpečnosti. "Ak by sa NMD stal skutočnosťou, mohlo by to vyvolať ďalšie kolo celosvetového jadrového zbrojenia. Dnešná krehká rovnováha a postupné znižovanie jadrových zbraní, plynúce z uzavretých dohôd, tak čoskoro môže byť minulosťou," uvádza sa v stanovisku, ktoré TASR poskytol Igor Polakovič zo slovenskej pobočky Greenpeace.
Sobotňajšia akcia bola po blokáde bruselského letiska druhým z protestov, ktorými Greenpeace "sprevádzala" Busha na jeho európskom turné. Greenpeace sa s podporou verejnosti už v minulosti podarilo zabrániť v pokračovaní testovania jadrových zbraní, a tak ako väčšina jadrových veľmocí sa aj USA podvolilo tieto testy zastaviť. Snaha nového prezidenta USA presadiť koncepciu NMD, narazila na veľký odpor verejnosti, vrátane americkej.
Slovenské umenie od 70. rokov po súčasnosť zdobí veľvyslanectvo SR v USA
Washington 17. júna (TASR) - Vo výstavných priestoroch novej diplomatickej misie SR vo Washingtone otvorili v sobotu večer expozíciu prác do 50 slovenských výtvarníkov a sochárov, ktoré na tri roky zapožičali veľvyslanectvu samotní autori umeleckých diel. Expozícia Slobodná tvorba je v Spojených štátoch najrozsiahlejším výberom diel slovenskej moderny od 70. rokov do súčasnosti.
Slovenskí umelci sa americkej umeniamilovnej verejnosti predstavujú prácami, ktoré hovoria o ich nespútanom a nepoplatnom duchu, pretože tí, čo v priestoroch veľvyslanectva vystavujú, patrili väčšinou k umelcom, ktorých bývalý komunistický režim "nezobral pod krídla". Sú to autori, ktorí si nekazili vkus komunistickou ideológiou, odmietali kariéru, ostali sami sebou a ich výrazové prostriedky boli spoločné s výrazovými prostriedkami moderny vo svete. Nezabúdali pritom ani na svoju príslušnosť k stredoeurópskemu regiónu a k Slovensku osobitne, povedala pre TASR na adresu veľmi citlivo koncipovanej výstavy jej kurátorka Zuzana Bartošová.
Vystavená kolekcia výtvarných a sochárskych prác je rozmanitá a tvoria ju obrazy sofistikovanej polohy, expresívne diela, monumentálne a priestorové obrazy, ale aj drobné, pokojné a meditatívne diela. Kolekcia mala medzi asi sto účastníkmi vernisáže, medzi ktorými bolo niekoľko amerických výtvarníkov, majiteľov súkromných galérií, kritikov a zástupcov tlače, vrelý ohlas.
Prítomní kritici sa zhodli, že práce ukazujú európsku a svetovú tvár Slovenska, bez komplexov, veľmi srdečne a sebavedome zároveň. Niektorí z autorov žili pred pádom Berlínskeho múra v Spojených štátoch.
Tri vystavené diela umelcov Pavla Bindera, Rodolfa Sikoru a Rudolfa Uhera zakúpila mimovládna americká organizácia Friends of Slovakia a zostanú trvalou ozdobou slovenského veľvyslanectva vo Washingtone.
V budúcnosti sa plánuje aj väčšia expozícia prác slovenských sochárov, diela ktorých budú zdobiť záhradnú časť veľvyslanectva.
V rámci kultúrneho a spoločenského večera v nových priestoroch slovenského veľvyslanectva vystúpil klavírny virtuóz a skladateľ Peter Breiner.