S parlamentom sa po voľbách bude musieť rozlúčiť niekoľko stálic politickej scény. Známe mená ako Peter Weiss, ktorý sedel v parlamente od roku 1989, Ivan Gašparovič, Milan Ftáčnik, Anna Malíková, Ján Slota, Víťazoslav Moric, Viliam Oberhauser ostali hlboko pod prahom zvoliteľnosti. Ján Slota (Pravá SNS) reagoval, že slovenský národ je sprostý, že nám zasa budú vládnuť Maďari a hrozí zánik slovenského štátu. Predseda SDA Milan Ftáčnik je pripravený ponúknuť svoju demisiu, predseda SDĽ Pavel Koncoš tak už urobil.
V parlamente nebude zo známejších mien bývalá stálica HZDS a kandidátka za HZD Marta Aibeková, predseda OKS Peter Tatár a jeho súputníci František Šebej, Peter Osuský, Peter Zajac, kompletná špička SDĽ na čele s Pavlom Kanisom, ktorý bol v tomto období aj ministrom obrany. Nebude tam ani Jozef Migaš, ktorý dnes ešte ako predseda parlamentu prevezme od Ústrednej volebnej komisie výsledky volieb. Možnosť ostať v parlamente ešte pred voľbami stratil Ján Budaj.
Skončili aj ďalšie stálice – Augustín Marián Húska (HZDS), Július Binder (HZDS), Roman Hofbauer. Roman Kováč (SDKÚ), Milan Kňažko (SDKÚ), Ľubomír Harach (SDKÚ). Po dlhšom čase nebude v parlamente ani jedna zložka tzv. zelených. Skončil aj predseda SOP Pavol Hamžík.
Propagátor faktických poznámok Ján Cuper definitívne nebude mať možnosť prihlásiť sa s faktickou, rovnako ani právna expertka Katarína Tóthová, či bývalý odborársky vodca Alojz Engliš. Podobný osud postihol jeho odborárskeho kolegu Mariána Mesiarika (SOP). (rf)