
FOTO SME – PAVOL MAJER
V čom sa naplnili vaše očakávania a čo považujete za prekvapujúce?
„Očakávania sa naplnili v tom, že HZDS bude na prvom mieste. Prekvapením je pokles Smeru, ktorý dáva najavo, že táto strana sa nebude podieľať na vládnej moci, alebo aspoň vo vládnej moci nebude zohrávať ústrednú úlohu. Najväčším prekvapením je však nečakane vysoký zisk SDKÚ.“
Čo všetko pomohlo SDKÚ? Preferencie takýto výsledok nenaznačovali.
„Myslím si, že to boli hlasy mnohých nerozhodnutých alebo nepevne rozhodnutých voličov iných strán. Zisky zbierala SDKÚ aj preto, že voliči pri všetkej kritickosti realisticky zhodnotili nielen negatívne, ale aj pozitívne zmeny, ktoré v krajine nastali.“
Je pravda, že SDKÚ získala aj voličov Ftáčnikovej SDA?
„Považujem to za pravdepodobné. Nemyslím si, že by to bola rozhodujúca časť voličov. Mnohé hodnotové orientácie medzi prívržencami SDKÚ a SDA boli blízke.“
Ambície Smeru boli víťazné. Kde urobil Smer chybu, že ľudia nakoniec Fica nevolili?
„Pýtate sa, kde urobil chybu ten, kto predával produkt. Treba sa aj opýtať, nakoľko je pre spoločnosť strana Smer dobrým produktom. Zo začiatku urobil Smer všetko preto, aby sa nedefinoval ľavicovo. Hovoril o tretej ceste, pragmatizme a vyhýbal sa zmienke, že by bol ľavicovou stranou. Urobil to preto, aby mal marketingovo široký priestor s cieľom oslovovať množstvo ľudí. Ďalej veľmi tvrdo útočil na zavedené politické bloky - mečiarovský a blok utvorený po roku 1998, ktorý personifikoval v osobe Mečiara a Dzurindu. Položil ich na tú istú úroveň. Pre mnohých to bolo nepresvedčivé napriek chybám, ktorých sa Mikuláš Dzurinda dopustil. Čiastočne popudila aj konfrontačnosť kampane Smeru a popudiť mohla aj jej nákladnosť. Robert Fico však nemohol ovplyvniť, že Smer neprešiel voľbami. Nové strany majú často problémy s pevnosťou inklinácií voličov. To sa stalo aj SOP, teraz Smeru a čiastočne ANO. SDKÚ síce tiež prvýkrát prešla voľbami, treba však rozlišovať iný vznik SDKÚ a Smeru.“
Aká vládna koalícia by bola najhomogénnejšia a mala najväčšiu šancu vytrvať pri moci celé štyri roky?
„Jednoznačne sa črtá štvorkoalícia stredopravicových strán - SDKÚ, SMK, KDH a ANO, ktorá by mala mať 78 mandátov. Treba si ale uvedomiť, aká bude opozícia.“
Máte obavy, či „vyhnať“ Smer do opozície?
„Je to veľmi citlivý moment. Vláda SDKÚ, SMK, KDH a ANO by mohla dobre fungovať, ale opozícia zložená z HZDS, Smeru a KSS bude nepríjemná. Ak si uvedomíme, aké má Smer a predovšetkým Robert Fico ambície, tak sa dá očakávať, že ich správanie bude veľmi neľútostné. Robert Fico v opozícii s radosťou využije veľkú nespokojnosť časti spoločnosti a bude napomáhať urýchleniu prípadných predčasných volieb.“
Je výsledok volieb pre HZDS úspechom alebo neúspechom?
„Je to neúspech. Séria historických zosunov pokračovala. Je to zosun o viac ako sedem percent, vidieť to aj na absolútnom počte hlasov. Je to hlboké znechutenie. HZDS skončilo na prvom mieste a veľmi jasne prehralo tieto voľby. Nemá jediného priameho spojenca. Je to výrazná porážka.“
Je to aj paradox, lebo víťazná strana spravidla ide do vlády a pre HZDS sa už druhý raz stane, že skončí v opozícii.
„Preto je asi lepšie nehovoriť o víťazných stranách, lebo politicky je víťazom skôr strana, ktorá získa dostatok hlasov a zostavuje vládu.“
Je pre HZDS osoba Vladimíra Mečiara stále taká dôležitá?
„Keď politická strana zažije neúspech, tak je čas na hlboké zamyslenie a väčšinou aj padajú hlavy. Už voľby v roku 1998 mali byť dostatočným podnetom na zmeny v HZDS. Rozhodnutie neurobili a išli do ďalších volieb. Ukazuje sa, že osoba Mečiara stále menej láka aj samotných prívržencov HZDS. Prejavilo sa to pri odchode Ivana Gašparoviča, ale aj ďalej, keď pôvodní prívrženci zostali doma alebo volili iné strany. To, či sú v HZDS ľudia, ktorí nie sú len figúrky, ale majú aj nejaký vplyv a zodpovednosť a dokážu urobiť zmeny, musia ukázať len oni. Je otázka, či sa takáto strana rozštiepi a či zostane celá a akým smerom sa bude uberať.“
Myslíte si, že komunisti budú tiež len takou epizódou v histórii parlamentu, ako bolo Ľuptákovo ZRS?
„Skôr by som očakával, že to bude na trochu dlhšie obdobie. ZRS a Ján Ľupták sa znemožnili až vtedy, keď sa dostali k moci. Pokiaľ kritizovali moc, boli pre časť verejnosti presvedčiví. KSS nehrozí účasť na vládnej moci. Uvidíme, ako budú vystupovať a aké témy otvoria. Pripomeniem, že vstup KSS do parlamentu nie je prekvapením. Od mája tohto roku mali ich preferencie vzostupný trend. Je tiež jasné, že časť voličov SDĽ a HZDS sa orientovala týmto smerom.“
V krátkej histórii parlamentných volieb bola najnižšia účasť voličov. Prečo?
„V dôsledku znechutenia z ponúkaných alternatív. Okrem prvého roku celé volebné obdobie bolo v znamení veľkej nespokojnosti verejnosti. Mnohí zhodnotili ako neprijateľné všetky možnosti, ktoré boli na politickej scéne. Táto apatia je proces, ktorý je známy v mnohých krajinách. Slovenské číslo volebnej účasti je napriek tomu veľmi slušné.“
Tretí sektor vyzýval na účasť a niekto mohol mať dojem, že voliť je ešte stále povinnosť a nie právo. Mohla teda kampaň na niekoho pôsobiť i demotivujúco?
„Akcie tretieho sektora mohli istú časť ľudí pozitívne presvedčiť a istú štatisticky mizivú mohli natoľko znechutiť, že sa rozhodli nevoliť.“

Beata
Balogová
