BRATISLAVA – Výsledky volieb definitívne odsúdili na mimoparlamentné pôsobenie časť politikov a strán, ktoré mali posledných 12 rokov svojich poslancov v národnej rade. V centrálach strán panuje z volebných výsledkov sklamanie. Niektorí lídri už stihli abdikovať alebo ponúknuť svoje funkcie.
SDĽ – Koncoš abdikoval
Pavel Koncoš je prvým straníckym lídrom, ktorý v reakcii na slabé výsledky svojej strany abdikoval zo svojej funkcie. Denníku SME to potvrdili zdroje z centrály SDĽ.
Jozef Bíreš povedal, že výsledok je pre stranu veľkým prekvapením. Potvrdzujú to aj telefonáty do centrály SDĽ. Ľudia, ktorí dvíhali telefóny, boli zarazení a do reči im veľmi nebolo. Inak vždy dostupný Ľubomír Andrassy nedvíhal telefón.
Vedenie SDA ponúklo funkcie
Vedenie SDA ponúklo svoje funkcie s tým, že „je na ústrednej rade, aby zvážila, kto tú stranu bude viesť. Neznamená to, že všetci zo svojich funkcií odídu,“ povedal predseda SDA Milan Ftáčnik.
„Nálada v strane je taká, že sme niečo začali a mali sme príliš málo času na to, aby sme to doviedli do úspešného konca,“ tvrdí Ftáčnik, ktorý dostáva od sympatizantov strany telefonáty, aby to strana nevzdávala a išla ďalej. „Máme chuť pokračovať, pretože samotná myšlienka, s ktorou sme založili SDA, je silnejšia, ako sú jednotlivé osoby,“ vyhlásil Ftáčnik.
Nádeje predstaviteľov SDA sa upierajú aj na najbližšie komunálne voľby. Ftáčnik sa neobáva zániku SDA ani napriek tomu, že sociálni demokrati nezískajú od štátu príspevok za odovzdané hlasy voličov, lebo nezískali tri percentá hlasov.
OKS premýšľa nad budúcnosťou
„Panuje tu pracovná a priateľská atmosféra. Pokojne zvažujeme našu ďalšiu činnosť,“ povedal predseda OKS Peter Tatár. Strana je podľa neho pripravená pôsobiť v mimoparlamentnej opozícii. Konzervatívci chcú počkať na zostavenie novej vlády, ktorú chcú potom kontrolovať.
„OKS vznikla krátko pred voľbami a v kampani sme položili veľmi dobrý základ a chceme na tom stavať,“ nepripustil Tatár úvahy o rozpade a zániku OKS.
Ponuku budúcej koalície na nejaký dôležitý post by OKS musela zvážiť. „Záleží na tom, aká to bude vláda, aký bude mať program,“ hovorí Tatár.
Paška viní Slotu
„Sme sklamaní, očakávali sme lepší volebný výsledok,“ povedal podpredseda SNS Jaroslav Paška. Za neúspech strany viní médiá a konkurenčnú Slotovu P SNS, ktorej členovia údajne prelepovali počas volebného moratória plagáty SNS, a preto mali lepšie výsledky. „Mali silnejší záver,“ vyhlásil Paška, ktorý vyjadril nádej, že sa SNS o štyri roky do parlamentu vráti.
O tom, či sa uvažuje o zmene na predsedníckom kresle, Paška nechcel uvažovať. Najskôr chce analyzovať príčiny úbytku hlasov. „Myslím, že pani Malíková zodpovedne monitoruje situáciu. Nie je zmysluplné robiť veľké gestá, ktoré neovplyvnia postavenie strany,“ odpovedal Paška na otázku, či predsedníčka SNS neuvažuje o podobnom kroku, aký spravil predseda SDĽ.
Slota viní Malíkovú
„Čo ste smutní, život ide ďalej,“ snažil sa rozveseliť kolegov v straníckej centrále Pravej SNS v Žiline Rastislav Šepták. Pri včerajšom vyhlasovaní výsledkov volieb boli v sídle strany len podpredseda Richard Hulin, Štefan Zelník a tajomníčka strany. Na tvári im bolo vidieť sklamanie.
Ján Slota si výsledky pozrel doma, a keď sa vrátil do centrály, do smiechu mu veľmi nebolo. „To, že sme prepadli, je sklamaním pre nás aj pre všetky národné sily na Slovensku,“ povedal. „Prišlo na slová pesimistov, ktorí tvrdili, že keď SNS a P SNS pôjdu samostatne, môže sa to takto zle skončiť.“
Slota si myslí, že to bude impulz na zjednotenie národných síl v ďalšom období a hoci jeho strana predstihla vo voľbách Malíkovej SNS, ktorej „chorobné ambície skončili tak, ako skončili, stále podávam ústretovú ruku na spoluprácu“.
Slota je presvedčený, že nová vládna koalícia dlho nevydrží a o pár mesiacov budú predčasné voľby, kde už zjednotení národniari zabodujú. „Slováci sú aj po tisíc rokoch nejednotní a nechajú sa ohlupovať peknými rečami. Teraz na to národ opäť doplatil.“
Za „smutné a niečo strašidelné“ považuje Slota aj účasť komunistov v parlamente.
DS je spokojná so ziskom SDKÚ
DS sa krátko pred voľbami vzdala v prospech SDKÚ. Ako protihodnotu získala prísľub spolupráce v komunálnych voľbách a 25 percent zo sumy, ktorú SDKÚ získa od štátu za hlasy voličov. „Som s výsledkom SDKÚ veľmi spokojný,“ povedal predseda DS Ľudovít Kaník. „Tento výsledok do značnej miery pozitívne ovplyvnila dohoda, ktorú sme s SDKÚ uzavreli,“ dodal. DS podľa neho umožnila vznik pravicovej vlády.
Vedenie DS očakáva po voľbách výraznejšie presadzovanie sa svojich politikov na komunálnej úrovni. Peniaze, ktoré DS získa od SDKÚ ako výsledok spoločnej dohody, nepovažuje Kaník za podstatné. Strana bude i napriek nim financovaná z príspevkov členov a sponzorov.
HZD
Podľa Martina Sarvaša veľké sklamanie v strane nie je, „akurát ten vývoj naznačoval, že by to mohla byť tá šľahaštička na torte, že by to mohol byť ten parlament“. Sarvaš pripustil, že takýto výsledok neočakával.
„Je na funkcionároch strany, či bude sila na pokračovanie. Tá zatiaľ nechýba, ale uvidíme, čo bude, keď prídu ťažké časy,“ obáva sa Sarvaš. Eufóriu nahradilo v HZD „také ticho“.
Nad odchodom z politiky a HZD Sarvaš neuvažoval. „Uvidíme, ako budeme potrební do budúcnosti,“ povedal. Naznačil, že sa HZD pokúsi zúčastniť sa na komunálnych voľbách. ROMAN PATAJ,
ANDREA HARMANOVÁ