Sledovali ste voľby na Slovensku? Sú výsledky v súlade s očakávaním?
„Voľby na Slovensku potvrdili politiku, ktorú ťahal hlavný nositeľ vládnej koalície, to znamená SDKÚ. Inak vypadol rad ďalších strán a najmä zoslabla opozícia HZDS. Výrazné zmeny sú aj vo vyradení slovenských národných strán z parlamentu.“
Súčasný premiér nemal pred voľbami veľké vyhliadky na úspech, ľudia sa prikláňali skôr k novým stranám, prípadne neboli rozhodnutí, koho voliť. Prečo nakoniec voľby dopadli tak, že Mikuláš Dzurinda môže znovu zostaviť vládu?
„Premiérovi a predsedovi SDKÚ sa podarili dve veci. Prekonal blbú náladu, ktorá na Slovensku vládla, prekonal aj veľmi kritický tón a do určitej miery nedostatok sebavedomia stredných vrstiev, ktoré sa ocitali pod dosť veľkým tlakom. Premiér a jeho blízki konečne začali dôsledne komunikovať s verejnosťou, hovorili otvorenejšie o svojej politike a o tom, ako ju budú robiť.“
Aké reakcie na výsledky našich volieb sú v Čechách?
„Z českej strany sú slovenské voľby možno aj významnejšie ako nemecké. Úplne kľúčové bolo, do akej miery Slovensko kladne odpovie na otázku západného smerovania. Odpoveď prišla. Pre českú politiku sa tým vyriešil mimoriadne vážny problém. Nie preto, že budeme hostiť summit NATO, ale preto, že máme záujem, aby Slovensko nevypadlo z integrovania strednej Európy. Je zrejmé, že Slovensko sa nebude vracať naspäť, ľudia politiku posledných štyroch rokov neodmietli.“
Premiérova strana prekonala blbú náladu u niektorých voličov strednej vrstvy, ale nemyslíte si, že tieto vrstvy sa do nej môžu znova vrátiť? Stačí, ak vláda urobí pár radikálnych rozhodnutí. Určite bude musieť robiť reformy, ktoré znova pocítia ľudia aj na stagnácii svojej životnej úrovne.
„Nie som ekonóm, ale myslím si, že Slovensko má z hľadiska stabilizácie makroekonomiky to najhoršie za sebou. Podstatou blbej nálady, pokiaľ ide o stredné vrstvy, bola skôr nespokojnosť s razanciou zmien. Stredné vrstvy čakali po roku 1998 od vlády príliš veľa. Predpokladali, že vláda bude riešiť kľúčové problémy a oni sa s tým zvezú. Jedným z úspechov kampane strany premiéra je, že musel dosť veľmi otvoriť svoju politiku a musel ju obhajovať. Všetci si uvedomili, že predpokladom úspechu takej politiky je, že budú brať na seba bremeno, ktoré taká politika nesie.“
Vidíte teda posun v myslení ľudí, oproti roku 1998?
„Ja na Slovensku vidím veľkú zmenu. Ľudia zistili, že musia žiť oboma nohami na zemi, že za nich vláda nebude riešiť veci, ktoré si musia vyriešiť sami.“ 

Beata
Balogová
