
Hoci bol diskusný stôl v STV v réžii pravice, z tejto fotografie sa to nezdá. Pravica akoby so záujmom načúvala, čo hovorí ľavica v podaní predsedu KSS Jozefa Ševca stojaceho príznačne úplne vľavo. Do televízie sa neodvážili len dvaja šéfovia strán - za Smer neprišiel Fico a poslal svojho podpredsedu Borisa Zalu (druhý sprava) a za HZDS chýbal Mečiar, nahradil ho tiež podpredseda Vojtech Tkáč. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
Prvá povolebná debata lídrov politických strán, ktoré sa dostali do parlamentu, naznačila, ako by mohla vyzerať budúca vládna koalícia. Podpredseda HZDS Vojtech Tkáč a predseda KSS Jozef Ševc pôsobili za okrúhlym stolom len ako štatisti. Predseda Smeru Robert Fico na debatu v STV ani neprišiel, hoci to sľúbil, poslal za seba podpredsedu strany Borisa Zalu, ktorý sa dostal k slovu iba výnimočne.
Mikuláš Dzurinda (SDKÚ), Béla Bugár (SMK), Pavol Hrušovský (KDH) a Pavol Rusko (ANO) sa zhodli, že by mohli spolu vytvoriť vládnu koalíciu. Podpredseda ANO Ľubomír Lintner nedávno hovoril, že Dzurinda je pre nich neprijateľný a že ANO bude trvať na vláde bez neho. Včera bol však predseda ANO Pavol Rusko s Dzurindom očividne zmierený, často mu dával za pravdu, oslovoval ho pán premiér, pán predseda.
Bugár s Hrušovským boli odmeranejší. Rusko zapálene vysvetľoval, ako treba znižovať dane, výdavky štátu, že by si mali nechať ľudia „viac peňazí, v súkromnej firme, vo svojej peňaženke, v regiónoch“, agitoval, že chce byť motorom reforiem. Hrušovský ho upozornil, že už je po voľbách.
Vojtech Tkáč nechcel pripustiť, že HZDS hrozia ďalšie štyri roky v opozícii: „Demokracia má určitú postupnosť. Víťaz volieb by mal byť poverený zostavením vlády. Nejde len o politický subjekt, ale aj o voličov, ktorí dali hnutiu svoj hlas.“
Mikuláš Dzurinda oproti posledným predvolebným vystúpeniam výrazne zmenil slovník, bol konkrétnejší, na otázky odpovedal priamo. „Pre SDKÚ je výsledok volieb radostným prekvapením. V prvom momente sme tomu ani nechceli veriť, potom sme to nechceli zakríknuť, kým nebudú známe oficiálne výsledky.“ Niekoľkokrát sa poďakoval.
Spokojní boli aj predsedovia KDH, SMK a ANO. Pavol Rusko však priznal chybu počas kampane, keď príliš spájali ANO s Markízou. „Bola to chyba, možno nás to stálo nejaké percento. Učíme sa. Na Markízu som bol citlivý možno viac, ako bolo potrebné,“ povedal Rusko.
Boris Zala v jednom z mála svojich vstupov povedal, že Smer vstupoval do volieb ako neparlamentná strana, a preto je výsledok dobrý, cenia si ho.
Ešte pred diskusnou reláciou sa stretli lídri SDKÚ a SMK a debatovali o prípadnej pravicovej vláde. Predseda KDH Pavol Hrušovský: „Pre Slovensko bude dobré, ak bude mať pravicovú vládu. Takáto šanca tu je, predsedníctvo KDH odporúča začať rokovanie o vytvorení takejto vlády.“ Povedal, že je dôležité, aby strany nekládli na stôl neprijateľné podmienky. Ani jeden nechcel povedať, aké ministerstvá by mohla získať jeho strana, zhodli sa, že sú dôležité priority vlády. „Mali by sme upustiť od praxe, že sme informovali ešte aj o tom, že sme si sadli. Treba rokovať, a keď už sa dohodneme, potom budeme informovať. Treba myslieť na priority vlády, nie priority strán,“ povedal Bugár. Dzurinda hovoril, že priority sú evidentné - v novembri summit NATO, do 31. decembra dokončenie rokovaní s Európskou úniou, reforma sociálneho systému.
(rf)