pochopili svoje práva a povinnosti a prišli k volebným urnám v nadpriemernom počte. Treba takisto pochváliť, že sa nedali oklamať reklamnou bublinou a neprijali klamnú realitu. Odmietli samozvaného premiéra a na jeho početné výzvy o tom, že občan rozhodne, odpovedali podľa svojho gusta.
Takisto treba oceniť slušnosť, ktorá odsunula do zabudnutia extrémistické národniarske strany. Voliči pochopili, že národ a Slovensko boli pre tieto strany iba nálepka, ktorou maskovali svoje hulvátstvo a osobné ambície.
Z výsledku volieb vidieť aj realistické uvažovanie. Voliči uprednostnili strany, ktoré namiesto plamenných rečí o tom, čo treba robiť i napriek rôznym ťažkostiam a názorovým rozporom vykonali v parlamente kus práce. To, že im občania dali mandát na jej dokončenie ukazuje, že pochopili potrebu kontinuity a dôležitosť prezentovať navonok stabilitu. Zrejme si uvedomili, že stabilita je pre rozvoj ekonomiky vitálna veličina, ktorú si zahraniční pozorovatelia a najmä investori zvlášť cenia.
Samozrejme sú výnimky, ktoré potvrdzujú pravidlo. Takmer dvadsať percent voličov ešte neprecitlo do nových čias a dalo najavo, že naďalej potrebuje svojho silného vodcu, nech aj klame a podvádza. Zo zotrvačnosti volili stranu, ktorá sa vyznačuje najväčšími odchýlkami medzi rečami a činmi. A šesť percent pre KSS? Naozaj sa nájde medzi nami ešte toľko zaslepených ľudí, ktorým nestačilo ani 40 rokov neslobody? Alebo sú takí odvážni, že z trucu volia čosi, čo dávno patrí na smetisko dejín.
Na týchto voľbách je smutné, že aj keď sa podarilo vyradiť z politiky extrémistov á la Malíková a vypadli i Koncošovi migašovci, do parlamentu sa votreli komunistické obludy. Napriek tomu - neprekáža to. Voľby ukázali, že slovenskí občania môžu byť na seba hrdí. Oslavujme teda, konečne dobré voľby.

Beata
Balogová
