Slovensko je krajina zázrakov. Necelé tri milióny voličov udelilo slušnú väčšinu zoskupeniu, ktorého významná časť sa podpísala na „blbej nálade“ uplynulých rokov. Najväčším prekvapením a de facto víťazom volieb sa stala strana, ktorú ťaží určujúci diel zodpovednosti na znehodnotenom obraze bývalého vládnutia aj na zmrzačení politickej scény. Slovensko je až taká zázračná zem, že nespochybniteľný mandát na pokračovanie v načatom diele vložilo do rúk politikovi, ktorý tri roky lámal najprv rekordy svojho predchodcu, a potom aj vlastné rekordy v ratingoch nedôveryhodnosti.
Slovensko je krajina zázrakov. Pri 18-percentnej nezamestnanosti, pri prevahe ľavicových hodnotových postojov vložilo svoj osud do rúk liberálno-konzervatívnej pravice. Slovensko je zázračné, pretože má intuíciu. Z urien vypadol správny žreb: ťažké deficity zdravotníctva, školstva, sociálneho systému, platobnej bilancie i štátneho rozpočtu dokážu riešiť iba recepty, ktoré režú do samotného socialistického jadra týchto problémov.
Slovensko je krajina zázrakov. Ignorovalo dvoch najväčších populistov, ktorí vynikali najrazantnejšou kritikou, ale varili z vody, navyše poriadne kalnej. Slovensko je zázračné, veď ešte pred veľmi krátkym časom vyzeralo byť celkom nepripravené vyžrebovať si budúcnosť kompatibilnú nielen s integráciou, ale aj s reformou.
Slovensko je krajina zázrakov. Nádej, ktorú si darovalo, sa preto môže aj rýchlo rozplynúť. Vysokí politici, ktorí spravujú 78 mandátov a práve teraz rozhodujú o spôsobe ich investovania, sú malicherní, vzťahovační, slabí a nemajú zreteľné priority. Môžu sa rýchlo aj pohádať, podľahnúť nezmyselným „obavám“ šíriacim sa z paláca, vlastným personálnym ambíciám či vábeniu falošnej stability, ktoré vyžaruje z parlamentnej „stotrojky“ a jej záujmových pozadí.
Slovensko je zázračné, takže tieto voľby ešte môžu dopadnúť aj zle. Napriek tomu, že jediné normálne riešenie je programová vláda a všetky ostatné sú menejcenné a škodlivé.

Beata
Balogová
