Frankfurt/Mníchov/Berlín/Düsseldorf 23. septembra (TASR) - Parlamentné voľby na Slovenku posilnili pozíciu premiéra Mikuláša Dzurindu. Slovensko hlasovalo za Európu, komentujú výsledky najnovších parlamentných volieb v SR dnešné vydania nemeckých denníkov.
Podľa mienkotvorného denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) možno za prekvapenie tohtoročných volieb označiť nielen veľký úspech SDKÚ, ale aj zlý výsledok ľavicového populistu Roberta Fica a jeho Smeru, ktorému skoro všetky prieskumy verejnej mienky prisudzovali druhé miesto hneď za Mečiarovým HZDS. Nemožno celkom vylúčiť, že SDKÚ pozve napokon Fica na rokovania o vytvorení novej vlády a získa tak ešte širšiu parlamentnú bázu, nie je to však pravdepodobné, píše denník.
Noviny si zároveň všímajú skutočnosť, že za SMK hlasovalo vo voľbách aj relatívne veľa Slovákov, ktorým sa zrejme pozdáva jej umiernený postoj v bývalej legislatúrnej perióde.
Aj v tohtoročných parlamentných voľbách na Slovensku zvíťazilo HZDS, jeho 36 kresiel v parlamente je však menej, ako sa očakávalo, komentuje výsledky volieb do NR SR dnešné vydanie nemeckého denníka Süddeutsche Zeitung.
Pre denník nie je nijakým prekvapením, že do parlamentu sa dostala KSS. Tradičná dogmatická ľavica nemala doteraz v slovenskom parlamente nijaké zastúpenia. Najnovšie voľby však znamenali koniec pre slovenskú klasickú ľavicu reprezentovanú SDĽ a SOP.
Prvý raz po zmene politického systému a vyhlásení nezávislosti Slovenska sa do nového parlamentu nedostanú nacionalisti, uzatvára SZ.
Podľa nemeckého konzervatívneho denníka Die Welt slovenskí voliči potvrdili s prekvapujúcou rozhodnosťou doterajší Dzurindov kurz, smerujúci do NATO a EÚ. Práve blížiace sa vrcholné stretnutia oboch inštitúcií sú podľa prezidenta Rudolfa Schustera dôvodom na rýchle vytvorenie novej vlády. Dzurindovi, ktorý krajinu vyviedol z politickej izolácie, však úspech vo voľbách a možný návrat do premiérskej funkcie predpovedal len málokto, píše Die Welt.
Ekonomický denník Handelsblatt tvrdí, že terajšie vládne strany na Slovensku dosiahli v najnovších voľbách lepšie výsledky, ako sa očakávalo. Noviny sprostredkúvajú názory politológov a predstaviteľov Spoločnosti pre zahraničnú politiku. Politológ Grigorij Mesežnikov odporučil demokratickým stranám, aby sa aj napriek tesnej parlamentnej väčšine nespájali s Ficovým Smerom a Mečiarovým HZDS. Analytik Ivo Samson zas vyzdvihol skutočnosť, že práve Dzurindova vláda urýchlila proces prozápadne orientovanej integrácie SR. Politická izolácia Mečiara je v neposlednom rade výsledkom neúnavnej, aj verejnej intervencie predstaviteľov EÚ a NATO na Slovensku. Juraj Stern, predseda Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku, považuje posilnenie demokracie a právneho štátu za najdôležitejšie úlohy budúcej vlády. V boji proti korupcii Dzurindov kabinet stroskotal. "Práve rozmáhajúca sa úplatnosť štátnych úradníkov je to, čo jednoduchých ľudí poburuje vo veľkom," cituje Sterna denník.