Agentúrnu správu TASR sme o 16:35 nahradili autorským textom.
BRATISLAVA. Takmer polovica zo 171 barov, reštaurácií, diskoték a klubov na celom Slovensku chcela okrádať štát o príjmy z DPH.
Zistili to kontrolóri Finančného riaditeľstva vo februári počas akcie s názvom Večerné mesto. Oblasť služieb patrí medzi odvetvia, kde ročne unikne na daniach až 150 miliónov eur.
„Daný poskytovateľ je v prípade DPH len jej poštárom. Zákazník ju uhradí a je povinnosťou poskytovateľa poslať DPH do rozpočtu. Ak sa tak nedeje, okráda nielen štát, ale aj spotrebiteľa,“ povedal šéf Finančného riaditeľstva František Imzecze.
"V 83 prípadoch sme identifikovali, že sa daní prevádzkovatelia snažili okradnúť štát aj svojich zákazníkov tým, že nepostupovali v súlade so zákonom a porušovali daňové zákony", dodal.
Úniky v centre Bratislavy
Kontrola sa po prvýkrát zamerala aj na 15 reštaurácií v centre Bratislavy, ktoré by mali byť výkladnou reštauračných služieb, povedal šéf sekcie daňovej a colnej Finančného riaditeľstva Daniel Čech.
Pochybenia však našli v ôsmich z nich. Niektoré nezaevidovali tržby do pokladnice, nevydali bloky zákazníkom či vydávali len predbežné doklady, ktoré vyzerajú ako účtenky, ale dôkazy o nich vo fiškálnej pamäti pokladnice neexistujú. Ide o zdrap papiera.
Daniari rozdali pokuty od 30 do 3300 eur, v závislosti od závažnosti prečinu – tie najvyššie sú napríklad za čiernu pokladnicu pod pultom. Daniari plánujú podnikateľov trestať aj tvrdšie – odňatím živnostenského listu.
Kontroly sa dnes vymykajú bežným štandardom, ktoré sa vykonávali doteraz.
Do luxusných reštaurácií chodia kontrolóri v obleku a spoločenských šatách. Kontroly pritom vykonávajú nielen vo večerných hodinách, ale aj cez víkend.
Vzhľadom na neskoré večerné hodiny sú k dispozícii pri kontrolovanom podniku aj ozbrojené hliadky.
Cielenie kontrol
Nedôslednosť kontrol dlhodobo kritizovala Asociácia výrobcov registračných pokladníc. V SME máme niekoľko prípadov z vlaňajška, keď daniari dávali pokuty len za formálnosti.
V jednom prípade na účtenke firma uviedla názov veľkými písmenami, dostala pokutu 30 eur. Pokute sa nevyhol ani podnikateľ, ktorý mal na pokladničnom doklade uvedené „miesto podnikania“ v skrátenej forme MP.
Imrecze chce kontroly zamerať na rizikové subjekty. Spúšťačom daňových kontrol, ktoré majú odhaľovať úniky na DPH, je podozrivé správanie podnikateľa.
Daniari na to využívajú takzvaný dátový sklad, ktorý dokáže vyhodnotiť „anomálie v správaní daňového subjektu“.
Hoci zákon o správe daní od januára umožnil vykonávať kontroly pokladníc všetkými zamestnancami finančnej správy, v praxi na to len upozornia špeciálne vyškolených kolegov.
Chcú zverejňovať aj poctivých
Daniari zároveň do budúcnosti pripravujú takzvaný "white list". Teda zoznam prevádzok, kde pri kontrole nezistili žiadne porušenie zákona.
V súčasnosti je však aj toto súčasťou daňového tajomstva. Preto sa budú usilovať získať od podnikov súhlas na to, aby mohli zverejniť ich mená. "Aby aj občania vedeli, kde ich s najväčšou pravdepodobnosťou neokradnú," dodal Čech.