Česko a Slovensko patria medzi dvadsať krajín sveta, kde sú penzisti na starobu zaopatrení najlepšie.
V celosvetovom prieskume sa Česko umiestnilo na 17. a Slovensko na 18. mieste, a to napríklad pred Spojenými štátmi, Veľkou Britániou alebo Talianskom či Španielskom, upozorňuje český spravodajský server iDNES.cz.
Kde sa majú dôchodcovia najlepšie
1. Nórsko
2. Švajčiarsko
3.Luxembursko
4. Švédsko
5. Rakúsko
...
17. Česko
18. Slovensko
19. USA
20. Veľká Británia
Pre veľa slovenských a českých penzistov, ktorí počítajú každú korunu, aby mali na nájom a na jedlo, to asi bude prekvapivá správa.
Avšak podľa celosvetového prieskumu Natixis Global Asset Management, jednej z najväčších svetových spoločností zaoberajúcich sa správou aktív, sú na tom českí a slovenskí dôchodcovia lepšie než americkí, britskí alebo talianski.
Lepšia kvalita života
Samozrejme nie výškou dôchodkov ani celkových príjmov na dôchodku, tými by sa medzi prvou dvadsiatkou najlepšie zabezpečených dôchodcov sveta neumiestnili.
Spoločnosť Natixis však nehodnotila výšky dôchodkov, ale "kvalitu života penzistov".
Prieskum tak zohľadňuje celkovo dvadsať rôznych ukazovateľov, napríklad dĺžku života, výdavky štátu na zdravotníctvo alebo dostupnosť zdravotnej starostlivosti.
Najlepšie je na tom Nórsko, nasledujú Švajčiarsko a Luxembursko, veľmi vysoko sa umiestnili ostatné škandinávske krajiny a tiež Rakúsko, ktoré skončilo celkovo piate.
Európsky systém je lepší
Ako pre americkú stanicu CNN, ktorá o prieskume informovala, povedala viceprezidentka Natixis Tracey Flaherty, vyspelé krajiny majú spoločné problémy.
"Väčšina krajín zápasí so starnutím populácie, zvyšujúcou sa dĺžkou priemerného života a klesajúcou pôrodnosťou. Ale európske štáty riešia tieto problémy úspešnejšie," povedala Flaherty.
Ako príklad krajiny, kde sa darí dôchodkový systém priebežne reformovať, uviedla napríklad škandinávske Švédsko.
USA sa v rebríčku prepadli okrem iného preto, že na zdravotnú starostlivosť síce vydávajú Američania úplne najviac zo všetkých štátov, ale k špičkovej starostlivosti má veľká časť amerických dôchodcov obmedzený prístup.
Hoci americkí penzisti majú v starobe jeden z najvyšších príjmov, je veľmi nerovnomerne rozdelený.
Desať percent amerických penzistov má v rukách 75 percent bohatstva v krajine, čo bol v prieskume jeden z najhoršie hodnotených ukazovateľov medzi vyspelými štátmi.
Súčasný americký systém sociálneho zabezpečenia tiež podľa prieskumu patrí v rámci vyspelej časti sveta k najrizikovejším.
Autor: iDNES.cz

Beata
Balogová
