Bratislava 23. septembra (TASR) - Závideniahodnú kontinuitu v poslaneckej práci si stále drží predseda Slovenskej národnej rady z roku 1990 František Mikloško. Jeho partnermi vo vtedajšom zákonodarnom zbore sú z terajších poslancov Národnej rady SR zástupcovia SMK Edit Bauerová, Pál Csáky, István Harna, László Nagy a zákonodarca za KDH Július Brocka.
Nepretržitosť výkonu poslaneckého mandátu rozhodnutím voličov v roku 2002 stratili po desiatich rokoch napríklad Marta Aibeková, Marián Andel, Jozef Prokeš, Ľubomír Fogaš a Milan Ftáčnik, ako aj predseda NR SR Ivan Gašparovič.
Viacero poslancov zvolených do Národnej rady SR začalo svoju politickú dráhu v bývalom Federálnom zhromaždení ČSFR. Boli medzi nimi Irena Belohorská a Milan Rehák z klubu HZDS-ĽS, ako aj predseda víťazného politického subjektu Vladimír Mečiar. Ten však svoju verejnú politickú dráhu na štyri roky prerušil, keď sa po voľbách v roku 1998 svojho poslaneckého mandátu vzdal na prospech bývalého riaditeľa SIS Ivana Lexu.
Z bývalých poslancov Snemovne národov FZ ČSFR budú slovenskými poslancami Miklós Duray a Ivan Šimko, ku ktorým treba pripočítať Milana Gaľu, kandidujúceho za SDKÚ.
Pravdepodobne najdlhšie činným vo verejných funkciách je súčasný prezident SR Rudolf Schuster, ktorý v Slovenskej národnej rade po voľbách v roku 1986 zastupoval 118. volebný okrsok v okrese Košice II.
Ostatné parlamentné voľby znamenali prerušenie všeobecne známej verejnej politickej práce v parlamente aj pre tribúna roku 1989 Jána Budaja, stiahnutie sa Milana Kňažka, bývalého federálneho ministra vnútra Jána Langoša a ministra obrany Imricha Andrejčáka, ľavičiarov Ľubomíra Fogaša, Milana Ftáčnika a Petra Weissa, doyena parlamentu Augustína Mariána Húsku, ako aj podpredsedníčky SNR z roku 1990 Oľgy Keltošovej, ktorá na kandidátke HZDS nebola.
Do parlamentu sa po štvorročnej odmlke vracia napríklad poslanec za HZDS - bývalý štátny tajomník MV SR Ladislav Polka.