BRATISLAVA. Ošetrovanie rán, odbery či polohovanie jedného klienta zariadenia sociálnych služieb stojí mesačne podľa odborníkov vyše sto eur. Pacient či jeho príbuzní naň musia prispievať.
Zákon, ktorý by umožnil, aby sa tieto výkony preplácali zo zdravotného poistenia, sa pripravuje už viac ako dva roky.
Zo zdravotného poistenia by potom na ošetrovateľské výkony išlo vyše 51 miliónov eur ročne, vraví na základe analýzy Martin Halás, neúspešný kandidát na bratislavského župana za SDĽ.
Približne u 30-tisíc klientov v 758 zariadeniach presahuje mesačná suma za tieto výkony 113 eur na jedného.
Šéfka Asociácie poskytovateľov sociálnych služieb Milada Dobrotková hovorí, že je to podľa nej 150 eur.
Suma sa dnes prepláca z balíka nákladov na sociálne služby. Peniaze z neho nestačia, a tak na výkony musí prispievať aj klient alebo jeho príbuzní.
Ministerstvo zdravotníctva odmietlo čísla komentovať. Nezverejnilo ani svoje prepočty, ktoré by malo robiť pri príprave zákona o dlhodobej starostlivosti.
Ministerstvo na návrhu spolupracuje s ministerstvom sociálnych vecí. Účinný má byť od 1. januára 2014.
Uznesenie, ktoré umožnilo výkony preplácať, prijala v roku 2011 vláda Ivety Radičovej. Súvisiaci zákon však vtedajší ministri zdravotníctva a práce Ivan Uhliarik z KDH a Jozef Mihál z SaS nepripravili.
Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská zo Smeru vlani uznesenie zrušila, hovorila, že pripraví zákon o dlhodobej starostlivosti.
Hoci ministerstvo zdravotníctva vyhláškou z roku 2009 určilo 43 ošetrovateľských úkonov, podľa Halása a Dobrotkovej ich plánuje preplácať najviac osem. Ministerstvo to nekomentovalo.

Beata
Balogová
