BRATISLAVA – Parlamentu by mal podľa predstáv KDH najbližšie štyri roky predsedať líder hnutia Pavol Hrušovský. Pri zrode novej koalície sa však podľa informácií SME tiež uvažuje, že by Národnú radu mohol viesť predseda SMK Béla Bugár, ktorého strana je druhá najsilnejšia v koalícii.
Hrušovský hovorí, že ešte nie je čas spomínať meno budúceho predsedu parlamentu. „Programová zhoda je najdôležitejšia. O všetkom ostatnom budeme rokovať neskôr,“ povedal stroho.
„Takto sa o tom nerokovalo,“ tvrdí aj Bugár. Časť koalície má výhrady k tomu, aby slovenskému parlamentu predsedal Maďar. „Viete si predstaviť tú atmosféru?“ spýtal sa jeden z politikov budúcej vládnej väčšiny.
Lídri SDKÚ, SMK, KDH a ANO sa ešte v nedeľu neskoro večer dohodli, že nový predseda parlamentu vzíde z ich stredu a opozícii ponúknu jedno kreslo podpredsedu parlamentu. KDH a SDKÚ sa zhodujú, že by malo patriť HZDS ako najsilnejšej opozičnej strane. Ostatné miesta podpredsedov snemovne by mali obsadiť Pavol Rusko z ANO, zrejme Béla Bugár z SMK a Milan Hort alebo Zuzana Martináková z SDKÚ.
Tradícia obsadzovania parlamentných funkcií sa na Slovensku zatiaľ neutvorila. Počas tretej Mečiarovej vlády sa uplatnil princíp – víťaz berie všetko a v práve skončenom volebnom období HZDS ponúkané kreslá odmietlo prijať. SNS neskôr svojich ľudí z funkcií v parlamente sťahovala.
Politológ Grigorij Mesežnikov si myslí, že opozíciu, ktorá má záujem spolupracovať, je potrebné zapojiť do funkcií v Národnej rade. „Mám však určitú pochybnosť o KSS. Táto strana podľa svojho programu nie je kompatibilná s liberálnodemokratickým režimom. Tam možno čakať rezervovaný postoj. Pokiaľ ide o HZDS a Smer, v záujme stability vlády treba konštruktívne spolupracovať,“ povedal.
Podpredsedníčka SDKÚ Zuzana Martináková hovorí, že vládna koalícia chce pred voličov predstúpiť s akcieschopnou, výkonnou vládou a parlamentom, ktorý bude pracovať inak ako doteraz. „Kľúčové páky musíme zveriť do takých rúk, aby sme tento cieľ naplnili. Opozícia môže funkciu využiť na mnohé veci, ktoré by nám mohli sťažovať prácu,“ myslí si. „Museli by sme od nich zdĺhavo žiadať záruku, ako mienia túto funkciu vykonávať.“
Martináková hovorí, že treba dobre dohodnúť aj mechanizmus konzultácií s opozíciou. „Konzultovali by sme najzávažnejšie ekonomické, sociálne a zahraničnopolitické opatrenia, aby sme dosahovali v parlamente hlbšiu dohodu,“ povedala.
Podpredseda HZDS Vojtech Tkáč tvrdí, že hnutie si bude uplatňovať nárok na predsedu Národnej rady, lebo pri pomernom zastúpení by mu tento post mal patriť.
Podľa Tkáča by bolo vhodné „raz a navždy“ vytvoriť systém rozdelenia funkcií a založiť tak tradíciu. Zdôraznil, že opozícia bude mať tiež dôležitú úlohu v delegáciách, ktoré navštívia členské parlamenty NATO pred potvrdením členstva Slovenska v aliancii.
Monika Beňová zo Smeru povedala, že jej strana si počká na oficiálnu ponuku, lebo je dôležité, aké „výbory nám ponúknu, či to budú len také zvyšky z hostiny“. Smer by však chcel byť podľa nej konštruktívny.

Beata
Balogová
