
Prezident s vymenovaním premiéra počká, Béla Bugár (vľavo) to akceptuje. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
Na otázku či si so Schusterom, ktorý bol tiež členom ÚV KSS tykajú, Ševc pohotovo odpovedal: „Súdruhovia si vždy tykali.“ Na stretnutí pred dvoma rokmi však už Ševc oslovil Schustera tykajúc mu ako „pán prezident“.
Ševc a Schuster sa veľmi dobre poznajú z čias spred roku 1989. Schuster bol predsedom východoslovenského Krajského národného výboru, členom ÚV KSS a primátorom Košíc a patril medzi stranícke špičky. Ševc vtedy šéfoval odboru školstva a vedy ÚV KSS.
„Stretávali sme sa pri riešení problematiky Východoslovenského kraja,“ spomína dnes Ševc na dávne časy. Ich vzájomné vzťahy z tej doby zhodnotil stručne: „To, čo Schuster sľúbil, urobil…. Alebo to, čo chcel, my sme mu vyhoveli.“ Od novembra sa stretli oficiálne len raz, pred dvoma rokmi a ešte „na nejakých recepciách“.
V roku 2000 na oficiálnom stretnutí s predstaviteľmi KSS Schuster povedal, že KSS sa stala „plnohodnotným demokratickým politickým subjektom“. Ševc si nemyslí, že práve toto vyhlásenie ovplyvnilo priaznivý výsledok vo voľbách. „Povedal to pred dvoma rokmi a obyčajní ľudia zabúdajú.“
Šéf komunistov, ktorí vstúpia po trinástich rokoch opäť na parlamentnú pôdu, s potešením prijal správu, že prezident prednedávnom nepodpísal zákon o vyrovnaní sa s komunistickou minulosťou. Kým predkladateľ zákona Ján Langoš to vtedy ironicky okomentoval slovami, že „kráľ je nahý“, Ševc vtedy povedal, že „prezident si asi konečne vstúpil do svedomia a v parlamentných voľbách dá svoj hlas KSS“.
Schuster sa určite zmenil, súdi dnes Ševc, či k lepšiemu, alebo horšiemu nevie povedať. Je však stále presvedčený, že „niečo z komunizmu v ňom stále ostalo“.
MIRKA HOROBOVÁ