Samosprávy tvrdia, že aj po zmene môže mať zhruba desatina základných škôl problém so zaplatením učiteľov.
Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.
BRATISLAVA. Vládny Smer sa narýchlo snaží zabrániť prepúšťaniu učiteľov, ktorých nemajú školy z čoho platiť. Samosprávy ani školy novému opatreniu neveria.
Výpovede hrozia desiatkam učiteľov, pretože školám chýbajú peniaze na zvýšenie ich platov o päť percent, ktoré si vybojovali počas minuloročného štrajku.
Môžu rozhodovať o piatich percentách
Žilinský župan a poslanec Smeru Juraj Blanár v utorok v parlamente cez novelu o uznávaní odborných kvalifikácií presadil, aby samosprávy opäť mohli zasiahnuť do delenia štátnych peňazí určených na učiteľské platy.
Minister školstva Dušan Čaplovič zo Smeru im právomoc vzal od januára. Základné a stredné školy to kritizovali a okamžite začali hlásiť, že vyššie platy nemajú z čoho vykryť.
Samosprávy nesmeli zohľadniť, ak mali v zbore starších či kvalifikovanejších učiteľov s vyššími zárobkami, školám mohli iba presunúť sumu, ktorú im štát rozpísal. Špecifické požiadavky škôl však neposudzoval.
Blanárovi prešlo, že samosprávy budú môcť od mája rozhodovať o piatich percentách z balíka na mzdy a rozdeliť ich medzi školy podľa svojho uváženia. Opatrenie podľa Blanára pomôže nespokojným školám.
Zániku škôl zmena nezabráni, tvrdí ZMOS
„To je minimum peňazí, zániku škôl to nezabráni,“ vraví Viktor Baláž, riaditeľ Obchodnej akadémie v Rožňave.
Prepusteniu troch z desiatich učiteľov sa vyhol iba vďaka tomu, že sa všetci vzdali osobných príplatkov. „Zarobia menej ako pred štrajkom, katastrofa,“ vraví. Akadémia má 292 študentov.
Školskí odborári pred ústupkom Smeru hovorili o ohrození 30 až 40 stredných škôl v každej župe. Obce a mestá zase vyčíslili, že Čaplovičov zásah pochová zhruba 170 základných škôl.
Združenie miest a obcí Slovenska v utorok oznámilo, že aj po Blanárovom návrhu môže mať zhruba desatina základných škôl problém so zaplatením učiteľov.
Nové odbory: Je to tragikomické
Za tragikomické a nehorázne považujú Nové školské odbory schválenie možnosti presunu piatich percent mzdových prostriedkov na opravy havarijných stavov škôl.
"Tieto rýchle a chaotické úpravy dokazujú, že v školstve aj naďalej panuje nesystémovosť nielen v spravovaní financií, ale v celom školstve. Hlavný problém nášho školstva je však ten, že je finančne poddimenzované," uviedol predseda Nových školských odborov Ľudovít Sebelédi.
Autor: Mária Mihaliková sita

Beata
Balogová
