Mobilizácia voličov nespokojných s vládou má pri nízkej účasti pomôcť pravici uspieť v regionálnych voľbách.
Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.
BRATISLAVA. Poslanci SDKÚ Miroslav Beblavý a Lucia Žitňanská pravicu upozornili, že v jesenných župných voľbách jej hrozí opäť debakel, ktorý môže byť výsledkom až príliš regionálnej kampane.
Náš kraj má na viac, Všetko pre regióny, Je v kraji všetko v poriadku? Aj s takýmito posolstvami išli v roku 2009 do volieb pravicoví kandidáti na županov.
Menšie témy nevyšli
Ľudí nepresvedčili a pravica získala župana v jedinom z ôsmich krajov. Koalície okolo Smeru zvíťazili aj vo väčšine zastupiteľstiev a Smer získal takmer toľko poslancov ako šesť pravicových strán.
Voľby v roku 2009 sa pritom konali počas hospodárskej krízy a vlády Smeru, SNS a HZDS, ktorá sa vtedy už preferenčne oslabovala.
Napriek tomu vtedy opozícia pohorela, hoci o rok neskôr v parlamentných voľbách sa vzopäla k výsledku, ktorý stranu Roberta Fica prekvapivo odstavil od moci.
Zástupcovia iniciatívy Tvoríme Slovensko z SDKÚ preto teraz navrhujú, aby pravica kampaň postavila aj na celoštátnych témach.
Inšpiráciou boli pre poslancov aj české krajské voľby, ktoré opozícia už viackrát poňala ako referendum proti nepopulárnej vláde a využila na to aj celoštátne témy a škandály.
U nás by takými témami mohli byť podľa Beblavého zhošujúca sa sociálno-ekonomická situácia ľudí a obavy zo zneužívania moci jednou stranou, ktorá postupne ovláda všetky úrovne politiky.
Mobilizácia voličov nespokojných s vládou môže pri nízkej účasti v regionálnych voľbách výrazne ovplyvniť výsledky.
KDH aj SDKÚ sú opatrné
Ponuka Tvoríme Slovensko na debatu zatiaľ na veľký ohlas nevyzerá. „Vnímam rozpačito, že poslanci navrhujú, ako má postupovať opozícia ako celok a pritom zatiaľ nepresvedčili ani vlastnú stranu,“ kritizuje návrh podpredseda KDH Pavol Abrhan.
Z vedenia KDH či SDKÚ nepozvali nikoho. „V kampani treba riešiť problémy, ktoré jednotlivé kraje majú a tie priority sú rozdielne,“ oponuje Abrhan.
SDKÚ zasa označila návrh za „súkromnú iniciatívu“ a „diskusné kluby o teórii volieb“, ktoré môžu pomôcť verejnosti zorientovať sa.
Beblavý upozorňuje, že diskusia sa teraz nemá sústreďovať iba na to, koľko miest na kandidátke obsadí ktorá strana a na meno župana. „Spoliehať sa na vytvorenie koalícií nestačí, kampaň treba robiť aj celonárodne.“
Poslanec Mosta-Hídu Andrej Hrnčiar, ktorý prišiel o návrhu diskutovať, je skeptický. „Musela by tu byť ochota obmedziť stranícke a často aj osobné egoistické záujmy regionálnych bossov,“ povedal.
Príkladom sú podľa neho viacerí pravicoví kandidáti v niektorých župách či stav v Nitrianskom kraji, kde chce KDH pokračovať so Smerom.
Smer nasadí Fica
Naopak vládny Smer je pripravený svoju volebnú stratégiu stavať na celoštátnej stratégii.
„Kampaň máme dávno premyslenú. Bude vedená aj celoštátne vrátané aktívnej účasti predsedu,“ napísal šéf tlačového odboru Úradu vlády Erik Tomáš.

Beata
Balogová
