SME

Slovensko v ohlasoch zahraničných masmédií

Duray: V koalícii pravého stredu by bola SMK druhou najsilnejšou stranou

Budapešť 23.septembra (TASR) - Ak sa podarí stranám pravého stredu - SDKÚ, SMK, KDH a ANO zostaviť vládu, SMK sa dostane do dosť stabilnej situácie, lebo bude druhou najsilnejšou stranou koalície. Získaných 20 mandátov bude tvoriť viac ako štvrtinu hlasov. Pre dnešné vydanie denníka Magyar Nemzet to uviedol výkonný podpredseda SMK Miklós Duray.
Horšia bude situácia, ak by súčasťou koalície bol aj Smer Róberta Fica, lebo v takom prípade by slovenské strany mohli kedykoľvek prehlasovať SMK, ako sa to stalo aj v minulosti, napríklad v prípade jazykového zákona. V takomto prípade by plnenie programu SMK mohlo byť znemožnené, povedal v rozhovore pre denník Duray.
Politik pripustil aj tretí variant vlády, v ktorom by Vladimír Mečiar prepustil kreslo premiéra Ficovi, a k dvojici HZDS a Smer sa pridala ANO s tichou podporou KSS. Podľa Duraya je to však málo pravdepodobné, lebo Fico aj Pavol Rusko sľubovali svojim voličom, že s Mečiarom nechcú vládnuť.
Vstup Smeru do koalície komentoval Duray slovami, že v tom prípade by vznikli rovnaké pravo-ľavé trenice, ktoré boli charakteristické pre vládu ostatných štyroch rokov, píše Magyar Nemzet

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Le Figaro: Slováci sa rozhodli pre EÚ a NATO

Paríž 23. septembra (TASR) - Vladimír Mečiar na okraji, proeurópska pravica je posilnená: po piatkových a sobotňajších parlamentných voľbách má Slovensko teraz všetky šance, aby sa čoskoro integrovalo do NATO a Európskej únie, píše v článku o voľbách na Slovensku v dnešnom čísle denník Le Figaro.
Otec slovenskej nezávislosti Vladimír Mečiar, znevažovaný Západom za málo demokratické praktiky, vyhral voľby. Lenže jeho Hnutie za demokratické Slovensko (HZDS) získalo podľa predbežných oficiálnych výsledkov len 19,5 percenta hlasov. V predchádzajúcich parlamentných voľbách v roku 1998, po ktorých bol V. Mečiar vytlačený z vlády, získalo jeho HZDS 27 percent hlasov, pripomína francúzsky denník.
Štyri pravicové strany získali dovedna 42,51 percenta hlasov. Znamenalo by to, že v novom parlamente by mali mať 78 zo 150 kresiel.
Na prekvapenie analytikov Slovenská demokratická a kresťanská únia (SDKÚ) odstupujúceho premiéra Mikuláša Dzurindu vyzerá ako veľký víťaz: dobrý výsledok - so ziskom 15,9 percenta hlasov - ho radí na druhé miesto, čo by SDKÚ umožnilo, aby malo svojho premiéra.
Strana maďarskej koalície (SMK) je po týchto voľbách tiež posilnená: dostala 11,6 percenta hlasov. Ďalší spojenec M. Dzurindu, Kresťansko-demokratické hnutie (KDH) získalo 8,25 percenta hlasov. Tieto tri strany z odstupujúcej vládnej koalície by mohli prizvať do budúcej vlády nový politický subjekt, liberálnu ANO tlačového magnáta Pavla Ruska, konštatuje francúzsky denník. Dodáva, že občania dali ANO 8,01 percenta hlasov.
Ambiciózny populista Róbert Fico, píše Le Figaro, ktorý sa zdal byť favoritom, napokon získal so svojou stranou Smer len 13,46 percenta hlasov. Politicky nezaraditeľný Róbert Fico bol veľmi agresívny proti stranám odstupujúcej vládnej koalície, dodáva denník.
Ďalším veľkým prekvapením volieb na Slovensku je návrat Komunistickej strany Slovenska (KSS), nostalgickej za sovietskymi časmi, ktorá získala 6,3 percenta hlasov. To jej umožní vstup do parlamentu - prvýkrát od získania nezávislosti Slovenska, podotýkajú noviny.
Slovensko je v poslednej fáze predvstupových rokovaní s Európskou úniou. Európska komisia 9. októbra oznámi, či odporúča prijatie Slovenska do EÚ v roku 2004. "Som veľmi optimistický," povedal pre denník veľvyslanec a vedúci Delegácie Európskej komisie v SR Eric Van der Linden. Podľa neho "správa bude pozitívna". "Pre EK to boli kľúčové voľby," citovali noviny predstaviteľa EK. Bratislava tiež dúfa, že dostane aj pozvanie do Severoatlantickej aliancie na novembrovom summite NATO v Prahe, uzaviera Le Figaro.

SkryťVypnúť reklamu

Le Temps: Hlasovaním za pravicu sa Slováci jasne rozhodli pre EÚ a NATO

Ženeva 23. septembra (TASR) - Slovenskí voliči pripravili prekvapenie pri piatkových a sobotňajších parlamentných voľbách, keď dali absolútnu väčšinu hlasov štyrom stredopravicovým, proreformným a proeurópskym stranám, uvádza v dnešnom čísle švajčiarsky denník Le Temps. Tieto strany už v nedeľu začali rozhovory o vytvorení koaličnej vlády, dodávajú noviny.
Stredopravicové strany poslali do opozície dvoch populistických vodcov - bývalého premiéra, autoritatívneho Vladimíra Mečiara a mladého právnika Róberta Fica.
Hnutie za demokratické Slovensko (HZDS) Vladimíra Mečiara vyhralo voľby s 19,5 percenta hlasov, ale je odsúdené na odchod do opozície na ďalšie štyri roky. Nijaký politický subjekt totiž nechce ísť do vlády s bývalým premiérom, ktorý priviedol Slovensko do izolácie svojou nedemokratickou politikou, konštatuje Le Temps.
Odstupujúcemu premiérovi, kresťanskému demokratovi Mikulášovi Dzurindovi, hoci je nepopulárny, sa podaril úspech, keď si získal mnohých sklamaných voličov, ktorí si ale uvedomili historickú dôležitosť volieb. Od ich výsledku závisí budúci vstup Slovenska do NATO a Európskej únie, vysvetľuje denník.
Rýchlosť, akou Kodaň - Dánsko je v druhom polroku 2002 predsedníckou krajinou Európskej únii - privítala víťazstvo reformných strán, odráža úľavu európskej 15 z výsledkov volieb. "Šťastnejšie už nemohli byť," citoval denník nemenovaného západného diplomata.
SDKÚ Mikuláša Dzurindu ziskom 15,1 percenta hlasov porazila Smer Róberta Fica. Podľa prieskumov verejnej mienky krátko pred voľbami sa práve Ficov Smer mal stať víťazom volieb. Týmto výsledkom by sa poslanci za Smer mali dostať do lavíc opozície spolu s "priateľmi V. Mečiara", napísal Le Temps.
Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) dosiahlo pekný výsledok - 8,25 percenta hlasov - vďaka verným a stabilným voličom, všíma si denník. KDH predstihlo aj nový politický subjekt Pavla Ruska: jeho ANO dostalo 8 percent hlasov. Liberálna Ruskova ANO kritizovala odstupujúcu vládnu koalíciu z "nedostatku reformného úsilia", napriek tomu sa ANO chce stať súčasťou novej stredopravicovej koalície.
Siedmou stranou, ktorá prekročila päťpercentnú hranicu na vstup do parlamentu, je Komunistická strana Slovenska (KSS). So ziskom 6,32 percenta hlasov a 11 poslancami sa komunisti vracajú do parlamentu po 12 rokoch absencie na politickej scéne, pripomenul Le Temps.

SkryťVypnúť reklamu

Weiser: Víťazná koalícia vyznáva tie isté hodnoty ako USA a spojenci v NATO

New York/Bratislava 23. septembra (TASR) - Sme radi, že v budúcom parlamente budú mať väčšinu strany, ktorú vyznávajú tie isté hodnoty ako USA a ďalší spojenci v NATO, uviedol pre agentúru AP americký veľvyslanec na Slovensku Ronald Weiser.
Ako dodal, Washington očakáva, že tieto strany vytvoria rýchlo novú vládu, ktorá bude pokračovať v reformách a v prípravách na prijatie do aliancie.
AP pripomína, že lídri štyroch pravicových strán, ktoré majú spolu väčšinu 78 kresiel v parlamente, sa zhodli na vytvorení spoločnej koalície a dnes svoj plán predložia rezidentovi Rudolfovi Schusterovi. Očakáva sa, že prezident ich podporí a poverí doterajšieho premiéra Mikuláša Dzurindu zostavením novej vlády.
Parlamentné voľby upevnili šance Slovenska na prijatie do NATO a Európskej únie, konštatuje AP a dodáva, že autoritársky expremiér Vladimír Mečiar v nich získal najhorší výsledok v histórii HZDS.
Očakáva sa teda, že SR dostane na novembrovom summite NATO v Prahe pozvánku do aliancie. Z najnovších prieskumov verejnej mienky vyplýva, že vstup krajiny do NATO podporuje 58 percent Slovákov a pričlenenie do EÚ až 78 percent občanov SR.

SkryťVypnúť reklamu

Kwasniewski: Členstvo SR v NATO a EÚ bude užitočné i pre Poľsko

Varšava 23. septembra (TASR) - Novú vládu na Slovensku zostavia pravdepodobne pravicové strany, a nie politický subjekt, ktorý parlamentné voľby vyhral, nazdávajú sa poľskí komentátori. Poľský prezident Aleksander Kwasniewski očakáva pokračovanie doterajšieho smerovania SR.
Prezident Kwasniewski podľa vyjadrenia pre Rádio Slovensko a TASR očakáva, že politika Slovenska, v ktorej nastal obrat pred niekoľkými rokmi, bude v tomto kurze úspešne a účinne pokračovať. Kwasniewski vyjadril podporu SR zo strany Poľska, keď povedal: "Sme ochotní poskytnúť vám naše skúsenosti. Nič, čo sme dosiahli, neskrývame. Sme pripravení ďalej sa so skúsenosťami deliť. Zo strategického pohľadu je členstvo Slovenska v EÚ i NATO užitočné pre vás i pre nás".
Záujem v Poľsku o voľby v SR sa ani po ich skončení nezmenšil. Informácie o výsledkoch vystriedali komentáre a analýzy týkajúce sa zostavenia vládneho kabinetu, vzniku možnej stredopravej koalície a pomerom v Národnej rade SR. Médiá v Poľsku zdôrazňujú, že prezident Rudolf Schuster ohlásil, že chce koaličné rokovania iniciovať už dnes, aby sa obdobie tvorenia vládneho kabinetu skrátilo na minimum. Poľské médiá prízvukujú, že Európska únia a Severoatlantická aliancia vyjadrili s výsledkami slovenských volieb spokojnosť. Na Slovensku sa podľa nich črtá možnosť koaličnej vlády tvorenej štyrmi politickými subjektmi, v ktorej by bolo i do volieb vládnuce SDKÚ.

SkryťVypnúť reklamu

Kommersant: Slovensko dalo hlas NATO a EÚ

Moskva 23. septembra (TASR) – Predbežné oficiálne výsledky volieb na Slovensku, podľa ktorých väčšinu miest v parlamente získala pravica, označil ruský denník Kommersant za osudové, pretože slovenskí voliči rozhodovali o smerovaní krajiny a budúcom členstve v NATO a Európskej únii.
"Po zverejnení výsledkov hlasovania si s uľahčením vydýchli nielen predstavitelia slovenskej pravice, ale aj lídri NATO a EÚ, pretože pre vyškrtnutie SR zo zoznamov kandidátov niet dôvodu," zdôrazňuje ruský denník Kommersant.
Denník poznamenáva, že najviac hlasov voličov získalo HZDS, ale nejde o skutočné víťazstvo. Víťazom volieb sú štyri pravicové strany s väčšinou v Národnej rade SR a predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda, od ktorého sa očakáva, že si zachová kreslo premiéra.
Ruský vládny denník Rossijskaja gazeta v článku Pravica si zachovala moc prízvukuje, že nečakaným výsledkom parlamentných volieb na Slovensku je zisk 11 mandátov KSS, ktorá nemala v parlamente zastúpenie 12 rokov. Slovenskí komunisti majú v programe zoštátnenie podnikov, štátom zaručené právo na prácu, bezplatnú lekársku starostlivosť a vzdelávanie. Komunistická strana je aj proti plánom na vstup SR do NATO, konštatuje Rossijskaja gazeta.
Podrobne o výsledkoch volieb do NR SR a neporaziteľnosti expremiéra Vladimíra Mečiara informujú aj ruské Izvestija v článku nazvanom Pyrrhovo víťazstvo Mečiara.
"On je neporaziteľný. Vladimír Mečiar, bývalý premiér a líder HZDS, už štvrtý raz vo svojej búrlivej politickej kariére vyhral parlamentné voľby. Výhrou ale zároveň prehral, pretože menej užitočné víťazstvo Mečiar vo svojom živote ešte nezaznamenal: vládu zostaví stredopravá koalícia," konštatovali Izvestija.
Ruský denník označuje Mečiara za "unikátneho východoeurópskeho politika", ktorý má renomé populistu a ktorý sa dokázal rozhádať s liberálmi a so Západom. V tomto roku sa z Mečiara stal horúci stúpenec Západu, ten ale metamorfózu expremiéra neakceptoval a varoval Bratislavu pred hrozbou politickej izolácie. "Pravica na Slovensku dosiahla hlavný cieľ – nepripustiť návrat Mečiara," poznamenáva denník.
Za hlavné prekvapenie volieb na Slovensku Izvestija označili šesťpercentný volebný úspech komunistov. Pre slovenské úrady a pre celú Európu je to veľmi nepríjemné prekvapenie, pretože slovenskí komunisti sú jednou z najradikálnejších strán vo východnej Európe a vo svojom programe majú aj znárodnenie veľkých a stredných podnikov. "Relatívny úspech komunistov ale nepredstavuje tragédiu – ide len o príkre nedorozumenie," uzatvárajú ruské Izvestija.

SkryťVypnúť reklamu

Ruskí komunisti sú dojatí úspechom KSS

Moskva 23. septembra (TASR) – Volebný úspech slovenských komunistov (KSS) v parlamentných voľbách ruskí komunisti privítali. V centrále Komunistickej strany Ruskej federácie (KPRF) v Moskve slovenské voľby pozorne sledovali a svojím druhom gratulovali už v sobotu. Ďalšie gratulácie prišli dnes.
"Je očividné, že ekonomické reformy nepriniesli časti slovenskej spoločnosti to, čo očakávala," povedal dnes pre TASR zástupca šéfa medzinárodného odboru ruskej komunistickej strany Andrej Filippov. Ruských komunistov úspech KSS veľmi potešil.
Predstaviteľ vedenia ruskej komunistickej strany sa vyjadril aj k neúspechu reformných ľavicových strán SDA a SDĽ. Tieto ľavicové strany nedokázali presvedčiť ľavicovo orientovanú časť verejnosti a nezískali dôveru voličov.
"Niečo sa stalo, keď voliči povedali ¤áno¤ komunistickej strane a ¤nie¤ týmto stranám," poznamenal Filippov a vyjadril nádej, že úspech KSS a jej vstup do parlamentu zastaví pokusy o presadenie antikomunizmu do slovenského právneho poriadku. "Antikomunizmus nikdy a nikomu neprospel, to je jasné," dodal.
Ruská parlamentná komunistická strana predsedu Gennadija Ziuganova udržiava s KSS tesné kontakty. Predstavitelia týchto dvoch spriaznených komunistických strán sa navzájom navštevujú, pozývajú sa na zjazdy a majú aj písomnú dohodu o spolupráci.

SkryťVypnúť reklamu

EK verí, že Slovensko uzavrie na konci roka prístupové rokovania

Brusel 23. septembra (TASR) - Európska komisia je po slovenských parlamentných voľbách presvedčená, že Slovensko uzavrie na konci tohto roku prístupové rokovania s EÚ, ak krajina bude pokračovať v reformách a splní podmienky pre vstup.
"Slovenské voľby ukázali, že populácia chce demokratický systém otvorený Európe. Signály, ktoré vysielajú slovenskí občania, sú silne proeurópske a potvrdzujú európsku orientáciu Slovenska," uviedol dnes na brífingu EK hovorca pre rozšírenie Jean-Christophe Filori.
"Som si istý, že to povedie k uzavretiu prístupových rokovaní koncom roka, ak budú pokračovať reformy a budú splnené podmienky pre pristúpenie," dodal hovorca komisára pre rozšírenie Güntera Verheugena, ktorý zatiaľ na slovenské voľby sám nereagoval.
Blahoprajný telegram pre pravdepodobného budúceho slovenského premiéra Mikuláša Dzurindu pripravuje na dnešné popoludnie predseda EK Romano Prodi. Čaká však, kým Dzurinda dostane poverenie od prezidenta na zostavenie vlády.

SkryťVypnúť reklamu

V New Jersey sa uskutočnil 25. slovenský festival

Washington 23. septembra (TASR) - Do šesťtisíc Američanov sa v nedeľu v Holmdele, štát New Jersey, zúčastnilo na jubilejnom 25. slovenskom festivale. Pred tromi rokmi len o málo menší dav podporil na festivale snahy Slovenska stať sa členom NATO a v nedeľu, po oznámení predbežných výsledkov parlamentných volieb v SR, mnohí ocenili, že Slovensko ani v budúcich rokoch neopustí proreformný a demokratický kurz.
Ak Slovensko v novembri na pražskom summite dostane pozvánku do tohto exkluzívneho klubu, New Jersey bude medzi prvými americkými štátmi, ktoré budú v senáte lobovať, aby zákonodarný zbor členstvo Slovenska podporil, povedal davu guvernér štátu James McGreevy.
V kultúrnom programe sa predstavili ľudové súbory vrátane Šumiačanu z rovnomennej obce na Slovensku a niekoľko súborov, ktoré pôsobia v americko-slovenskej komunite už mnohé roky, ako napríklad súbor Limbora z New Yorku.
Pod obrovskými šiatrami si účastníci slovenského festivalu mohli prezrieť výstavky slovenských ľudových remeselníkov a ochutnať rázovité slovenské jedlá.

SkryťVypnúť reklamu

Slováci v Maďarsku sledovali priebeh volieb v SR, aj keď ich nemohli ovplyvniť

Budapešť 23. septembra (TASR) - Slováci žijúci v Maďarsku sledovali parlamentné voľby na Slovensku so záujmom. Na margo výsledkov volieb predseda Združenia slovenských spisovateľov a umelcov v Maďarsku Michal Hrivnák v rozhovore pre TASR vyjadril ľútosť nad tým, že v parlamente nie sú zastúpené národné strany.
Predseda združenia spresnil, že ide o jeho osobný názor a že pod pojmom národniari nemyslí extrémne nacionalistické strany. Ako ďalej povedal, v rámci združenia, ktorého členom je 32 spisovateľov a výtvarníkov, názory a sympatie k slovenským politickým stranám nie sú homogénne.
V súvislosti s úspechom Strany maďarskej koalície (SMK) Hrivnák poznamenal, že by bolo dobré, keby aj národnostné menšiny v Maďarsku mohli byť zastúpené v parlamente. "Závidím Maďarom na Slovensku ich rázny postoj v presadzovaní ich práv, čo nie je príznačné pre Slovákov, ktorí majú komplexy vyplývajúce z histórie," dodal.
Podľa predsedníčky Slovenskej samosprávy v Budapešti Zuzany Hollósyovej maďarskí Slováci nemohli ovplyvniť výsledok volieb, ale so záujmom ich sledovali. "Nie je jedno s kým budeme vedieť spolupracovať, kto a ako nám bude vedieť pomôcť pri riešení našich problémov", konštatovala predsedníčka, podľa ktorej sa Slováci tešia na to, že v koalícii budú také strany, ktoré si všímajú aj vec zahraničných Slovákov.
Strany však vo volebných programoch podľa jej slov nevyjadrili postoj k zahraničným Slovákom, preto nie je možné povedať, ktoré subjekty by Slováci v zahraničí privítali. Hollósyová vyjadrila nádej, že v nastúpenom trende záujmu slovenskej vlády o Slovákov žijúcich v zahraničí v ostatnom roku bude pokračovať aj nová vláda.
V posledných desiatich rokoch sa podľa predsedníčky samosprávy udialo v prospech Slovákov v zahraničí veľmi málo. Za jednu z najpálčivejších otázok, ktoré trápia slovenskú menšinu v Maďarsku, označila Hollósyová neriešenie šírenia signálu slovenskej televízie, ktorá by denne sprostredkúvala jazyk a kultúru.

SkryťVypnúť reklamu

Primátori Bratislavy a Ľubľany podpísali dohodu o partnerských vzťahoch

Bratislava/Ľubľana 23. septembra (TASR) - Protokol o posilnení priateľskej spolupráce medzi hlavnými mestami Slovenska a Slovinska podpísal v nedeľu v Ľubľane primátor hlavného mesta SR Bratislavy Jozef Moravčík a primátorka Ľubľany Viktórja Potočniková.
Dokument má šesť článkov, v ktorých sú presne definované oblasti spolupráce. Protokol je výrazom obojstrannej vôle pokračovať v doterajších kontaktoch, ktoré trvajú už takmer 35 rokov.
Protokol vyjadruje aj želanie Bratislavy a Ľubľany spolupracovať na úrovni mestských orgánov nielen v oblasti zdravotníctva, sociálnych vecí, verejných služieb a ochrany životného prostredia, ale aj na úsekoch dopravy, kultúry, športu, informatiky, obchodného styku a cestovného ruchu. Obe partnerské mestá budú tiež podporovať kontakty medzi vysokými školami a vedeckými inštitúciami.
Protokol o posilnení vzájomnej spolupráce obe zmluvné strany uzavreli na dobu neurčitú. Dokument nadobudol platnosť hneď dňom podpisu.
Primátori oboch miest svojimi podpismi v samostatnom článku Protokolu o posilnení vzájomnej spolupráce medzi Bratislavou a Ľubľanou vyjadrili želanie rozvojom dvojstrannej spolupráce a priateľských vzťahov prispievať k zachovaniu mieru a rozvíjania spolupráce v Európe.

SkryťVypnúť reklamu

Grabbeová: Voľby odstránili politické prekážky integrácie SR

Brusel 23. septembra (TASR) - Slovenské voľby odstránili politické prekážky na ceste Slovenska do EÚ a NATO a ukázali, že slovenská voličská základňa sa presúva smerom k umiernenej pravici. Uviedla to dnes politologička a výskumná riaditeľka londýnskeho Strediska pre európsku reformu (CER) Heather Grabbeová.
Zaujalo ju, že slovenskí voliči "nepotrestali" pravicové strany, najmä stranu Mikuláša Dzurindu, za často bolestivé reformy uplynulých rokov. "Zdá sa, že naopak veľmi tvrdo potrestali SDĽ a reformnú politiku (bývalej ministerky financií) Brigity Schmögnerovej," povedala Grabbeová v rozhovore pre TASR.
Pozoruhodné podľa jej slov tiež je, že vonkajšie zásahy (predovšetkým zo strany NATO a EÚ) do volebnej kampane mali istým spôsobom pozitívny účinok, pretože v minulosti to bývalo naopak.
"(Vladimír) Mečiar v čase svojho vládnutia často získaval voličov tým, že hovoril: nedovoľme zahraničiu vplývať na našu suverenitu , nedovoľme, aby medzinárodné sprisahanie podkopalo želania Slovákov. Teraz ľudia tieto posolstvá veľmi jasne odmietli, čo je mimoriadne zaujímavé," myslí si Grabbeová.
Politilogička súhlasí, že voľby prakticky odstránili vnútorné prekážky pre integráciu SR do euroatlantických štruktúr. "Samozrejme zostáva vyriešiť ešte niekoľko technických vecí, ale tá politická prekážka bola odstránená," uviedla Grabbeová, ktorá pripomenula, že to bol Mečiar osobne, ktorý bol neprijateľný najmä pre USA.
"Veľmi sa báli návratu nacionalizmu a voľby tak odstránili prekážky pre pozvanie Slovenska do NATO na novembrovom summite. Znamená to tiež, že SR bude aj pre EÚ z politického hľadiska prijateľná," dodala šéfka Strediska pre európsku reformu.
Grabbeová si však nemyslí, že voľby znamenajú definitívny koniec Mečiara. "Jeho podpora síce klesla, ale stále má pätinu hlasov. Nezmizne z politickej scény," povedala TASR.
Upozornila, že po vstupe Slovenska do EÚ sa obyvatelia musia pripraviť na istí sklamanie. "Zistia, že únia nevyrieši všetky problémy za Slovensko, že eurá nezačnú automaticky padať z neba," uviedla Grabbeová, podľa ktorej práve toto sklamanie môže využiť Mečiar na to, aby voličov získaval šírením protieurópskych a nacionalistických nálad.
Mierne ju znepokojuje možná krehká stabilita budúcej vládnej koalície, ktorá bude zrejme mať v parlamente len tesnú väčšinu 78 hlasov. Väčšia súdržnosť a programová blízkosť štyroch pravicových strán však môže pomôcť tomu, že nová vláda bude menej času tráviť riešením vnútrokoaličných problémov.
Neprítomnosť ľavičiarov vo vláde odstráni vnútorné protiargumenty, ktoré by komplikovali činnosť koalície, ale otvorenejšia bude kritika bolestivých ekonomických reforiem zo strany opozície, myslí si Grabbeová.

SkryťVypnúť reklamu

Verheugen: Dôležitá je podpora integrácie v slovenskom parlamente

Brusel 23. septembra (TASR) - Výsledky slovenských volieb umožňujú veľa variantov pre vytvorenie vlády, ktorá bude dostatočne stabilná a ktorá nebude závisieť od podpory HZDS a komunistov. V prvej reakcii na slovenské voľby to dnes v Bruseli vyhlásil európsky komisár pre rozšírenie Günter Verheugen.
Teraz je podľa neho zodpovednosťou prezidenta dezignovať premiéra, a komisia sa do toho nebude miešať. "Pre Európanov a ďalších pozorovateľov je dôležité, že nikto nemá úmysel vytvoriť koalíciu s HZDS a starými komunistami, ostatné je súčasťou demokratického procesu," povedal komisár.
EK bude teraz čakať na ďalší vývoj a je pripravená spolupracovať s vládou, ktorá z volieb vzíde a ukončiť s ňou proces vstupu Slovenska do EÚ. "Za dôležité považujeme, že proces integrácie má silnú podporu v parlamente a existuje okolo neho konsenzus," dodal Verheugen.
Priznal, že ho úspech SDKÚ trochu prekvapil, rovnako ako výsledok strany Smer, ktorej sa nepodarilo skončiť na druhom mieste. Ostatné výsledky Verheugen očakával. "Je jasné, že voliči si boli vedomí, že sú to veľmi dôležité voľby a slovenskí občania sa rozhodli vediac, čo je v stávke," povedal komisár.
Verheugen pred voľbami viackrát vyzýval Slovákov na vysokú účasť a radil im, aby volili s otvorenými očami. V minulosti varoval pred návratom "starých síl" k moci, ktorý mohol podľa neho skomplikovať cestu Slovenska do EÚ.
Na margo blížiaceho sa zverejnenia pravidelných hodnotiacich správ EK o pokroku kandidátov (9. októbra) komisár konštatoval, že neočakáva väčšie prekvapenia.
"Po preštudovaní dôležitých častí správ a ich záverov mám dojem, že pre tie krajiny, ktoré boli menované (vlani na summite) v Laekene, je veľmi realistická perspektíva, že budú pozvané na ukončenie rokovaní (do konca tohto roka)," uviedol Verheugen.
Summit v Laekene vlani v decembri vymenoval Slovensko, Českú republiku, Maďarsko, Poľsko, Slovinsko, Litvu, Lotyšsko, Estónsko, Maltu a Cyprus ako krajiny, ktoré majú do konca roka šancu uzavrieť prístupové rokovania s EÚ.
Spolu s hodnotiacimi správami zverejní EK 9. októbra aj odporúčania, ktoré krajiny sú na to pripravené. Definitívny zoznam potom schvália lídri EÚ na summite v Bruseli 24.-25. októbra.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: © 2002

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 247
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 12 732
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 669
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 155
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 881
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 453
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 261
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 191
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Extrémistu Bombica predvádzajú na súd.

Rozhodnutie nie je právoplatné, prokurátor sa proti nemu odvolal.


a 1 ďalší 62

V južnej polovici územia napršalo plošne výrazne viacej ako na severe.


TASR 1
Predseda KDH Milan Majerský.

Majerský upozorňuje, že Slovensko sa vracia do doby cashu.


SITA 5
Breh jazera sa stráca. Kedysi tu bol svah. Pod vodou zmizli aj ostrovčeky, už z nich vytŕčajú len stromy.

Vodný systém po oprave umožní regulovať hladinu.


Sportnet

Lucia Halušková (vpravo) a kapitánka Janka Hlinková v zápase Slovensko - Holandsko na turnaji 1-A divízie MS v hokeji žien 2025.

Slovensko obsadilo na turnaji 1-A divízie nepostupové tretie miesto.


Slovensko U20 - Česko U20: ONLINE prenos zo zápasu na Turnaji piatich krajín vo fínskom meste Rovaniemi.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu na Turnaji piatich krajín vo fínskom meste Rovaniemi: Slovensko U20 - Česko U20.


Róbert Pich po strelení gólu číslo 100.

Róbert Pich je čerstvým členom Klubu ligových kanonierov.


Slovenskí hokejisti počas testovania NHL Combine pred MS v hokeji do 18 rokov 2025.

Tento typ testovania je známy najmä z obdobia pred draftom do NHL.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu