Bratislava 18. júna (TASR) - Rozšírenie trestného zákona v paragrafe týkajúcom sa charakteristiky trestného činu prejavov sympatie k fašizmu alebo inému podobnému hnutiu je cieľom "štvorriadkovej" poslaneckej novely spomínaného zákona, ktorým sa bude zaoberať parlament na septembrovom rokovaní. Jeden z jeho autorov - člen Občianskeho Konzervatívneho Spoločenstva Peter Osuský verí, že v septembri sa nenájde hlas, ktorý by spochybnil "naše štyri riadky".
Skupina poslancov navrhuje, aby ten, kto verejne prejavuje sympatie k fašizmu alebo inému podobnému hnutiu, alebo verejne popiera, spochybňuje, schvaľuje alebo sa snaží ospravedlniť zločiny fašizmu alebo podobného hnutia, potresce sa odňatím slobody na šesť mesiacov alebo tri roky. Navrhovatelia svoj návrh odôvodňujú tým, že približne od polovice päťdesiatych rokov sa objavili pokusy "reinterpretovať a bagatelizovať" zločiny proti ľudskosti, ku ktorým došlo počas druhej svetovej vojny. Rozmach spochybňovania zločinov holokaustu (tzv. osvienčimská lož) viedol vo viacerých štátoch západnej Európy k prijatiu osobitného právneho postihu takejto činnosti. Osuský dodal, že v tomto duchu sa už zmenila legislatíva v Belgicku, Francúzsku, Nemecku či Rakúsku.
Člen OKS a predseda integračného výboru NR SR František Šebej sa vrátil aj k minulotýždňovému európskemu turné prezidenta USA Georgea W. Busha, ktorého podľa jeho názoru Európa neprijala pozitívne. "Spoločným znamienkom toho, čoho sme svedkami medzi Európou a USA, je ľavicové dedičstvo európskej politiky. Je to dedičstvo odmietnutia otvorenej spoločnosti, absolútne slobodného trhu, štátneho intervencionizmu, teda toho, na čom je postavený americký kapitalizmus," zdôraznil Šebej. Pokračoval, že dnešní lídri sú tí, ktorí v 60. a na začiatku 70. rokov pochodovali na čele v rôznych ľavicových hnutiach snažiacich sa "zrútiť slobodný kapitalistický systém".