Dôkazná situácia v prípravnom konaní v prípade údajného šéfa skupiny jakšíkovcov, ktorého prepustili z väzby, bola podľa exministra dobrá.
BRATISLAVA. Nezaradený poslanec a exminister vnútra Daniel Lipšic sa obáva, že údajní bossovia zločineckých skupín, ktorí sa v minulosti dostali za mreže, sa začnú postupne dostávať von a nikto s tým nič nebude robiť.
Podobne, ako je to podľa Lipšica v súčasnosti, po prepustení údajného šéfa jakšíkovcov Libora Jakšíka.
"Od včera sa k tomu nevyjadrila ani generálna prokuratúra, ani ministerstvo vnútra, ani policajné prezídium," uviedol Lipšic.
My sme mali vždy niečo v zálohe, tvrdí exminister
Lipšic pripomenul, že k prepusteniu údajných mafiánov, napríklad pre procesnú chybu, dochádzalo aj v minulosti.
Rezort vnútra a iné zložky sa však snažili o to, aby údajní zločinci nezostali na slobode. "Mali sme pripravené ďalšie stíhania, išiel pre inú vec do väzby znovu“. Takých prípadov bolo podľa neho veľa, napríklad Yegorov.
Ak obžalovaní môžu taktizovať pri väzobných veciach, tak aj polícia a prokuratúra musia podľa Lipšica konať prezieravo.
„Počítali sme s tým, že niekedy pre procesnú chybu sa nejaký mafián dostane z väzenia. Museli sme mať pripravené záložné riešenie. To je prezieravý postup,“ povedal s tým, že za jeho pôsobenia vo funkcii ministra vnútra vždy, keď išli po väčších zločineckých skupinách, mali niečo v zálohe, keby sa stalo, že väzba dopadne zle, pretože zločinecké skupiny majú svoj vplyv na políciu, súdy, prokuratúru. „Treba využiť všetky zákonné prostriedky,“ dodal.
Pripustil, že došlo aj k úteku niektorých údajných mafiánov, ktorí sa báli, že po nich polícia a ostatné orgány pôjdu.
Lipšic však zdôraznil, že sa nestávalo, že by sa údajný zločinec mohol len tak prechádzať po uliciach či obchodných centrách ako Libor Jakšík.
Lipšic nevidí vôľu
V súčasnosti na to, aby sa v prípade údajných zločincov využili všetky zákonné možnosti na ich udržanie vo väzbe, podľa Lipšica nie je vôľa.
"Nikto nebude konať ďalej, orgány činné v trestnom konaní, generálna prokuratúra aj ministerstvo vnútra budú hrať mŕtveho chrobáka. Hlavný problém je, že to majú na háku," povedal Lipšic, podľa ktorého sa vracia doba, kedy niektorí ľudia mohli mať reálny pocit, že stoja nad zákonom.
"Kedysi som povedal, že vláda Roberta Fica je mafia friendly. Dnes sa to opakujem," uzavrel.
Dôkazná situácia v prípravnom konaní v prípade údajného šéfa skupiny jakšíkovcov Libora Jakšíka, ktorého v pondelok prepustili z väzby, bola podľa Lipšica dobrá.
Niektorí svedkovia však podľa neho zmenili výpovede. „Otázka znie, ako sa s tými svedkami následne pracovalo. Napriek tomu si myslím, že dôkazná situácia bola dobrá. Bola na odsúdenie. Poškodený nezmenil usvedčujúcu výpoveď. Samozrejme, že často aj poškodení pochádzajú z prostredia organizovaného zločinu. To ale neznamená, že sú nedôveryhodní, ak ich výpoveď je potvrdzovaná nepriamymi dôkazmi,“ zdôraznil Lipšic.
Prokuratúra sa voči oslobodeniu Jakšíka odvolala
Údajného šéfa jakšíkovcov Libora Jakšíka oslobodil Okresný súd Bratislava 1 spod obžaloby z vydierania a prepustil z väzby. Rovnako súd oslobodil aj jeho spoluobžalovaného Mariána S.
Podľa hovorcu Krajského súdu v Bratislave Pavla Adamčiaka nebolo pred súdom preukázané, že sa skutky stali tak, ako bolo uvedené v obžalobe.
Rozsudok zatiaľ podľa Adamčiaka nie je právoplatný. Obžalovaní sa možnosti podať odvolanie vzdali, prokuratúra tak urobila v stredu.
Minister spravodlivosti po rokovaní vlády nepoznal spis ani dôvody prepustenia Libora Jakšíka na slobodu.
"Predpokladám, že sudca ho prepustil z nejakých dôvodov, ktoré boli dostatočne závažné na to, aby takéto niečo urobil. Samozrejme, pokiaľ by došlo k akémukoľvek porušeniu právomocí, resp. povinností sudcu, tak vyvodím zodpovednosť. Ale zatiaľ nemám takéto informácie," reagoval Borec.
Kauza Jakšík
Jakšík podľa obžaloby vydieral bratislavského autičkára pre fiktívny dlh vo výške 51.500 eur. Dopomôcť si pritom mal zbraňou, nadávkami, vyhrážaním, aj komplicom Mariánom S.
Poškodeného muža mal prinútiť podpísať notársku zápisnicu, v ktorej uznal spomínaný dlh. Ako poistku, že peniaze dostane, mal žiadať aj záložné právo na dom, v ktorom poškodený s družkou žil.
Jakšík pred súdom tvrdil, že od údajne poškodeného kúpil luxusný čierny Mercedes S. Auto sa však začalo kaziť, a preto ho chcel vrátiť.
Predávajúci však podľa neho nemal peniaze, a preto sa vraj dohodli na uznaní dlhu v notárskej zápisnici.
Aby mal Libor Jakšík istotu, že peniaze dostane, žiadal, aby mal záložné právo na dom svedkovej družky, v ktorom obaja bývali. To sa nakoniec nestalo, pretože Libor J. peniaze dostal.
tasr